Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велчев отхвърля идеята на Квинт за амнистия на капиталите

0 коментара

Министърът на финансите Милен Велчев е скептичен към препоръката на икономиста Владимир Квинт за въвеждане на програма за амнистия на капитали.

Руският професор, който преподава в САЩ, лансира идеята си за пореден път в публикация в списание "Форбс" от 21 юли. Преди парламентарните избори Квинт - приятел на бившия началник на премиерския кабинет Стоян Ганев - бе неформален съветник на Симеон Сакскобургготски.

Милен Велчев смята, че българското законодателство позволява безпрепятствено връщане на капитали, дори чрез офшорни фирми, които са участвали в приватизацията през последните десетина години.

Според него тези, които са искали да върнат капиталите си, най-вероятно са го направили и едва ли този процес би бил допълнително стимулиран от това, че трябва да платят някакъв нисък процент данък, при положение, че парите са върнати без да бъдат платени каквито и да било данъци.

Велчев смята, че данъчната амнистия поражда проблеми от морално естество, тъй като стимулира некоректни данъкоплатци. Министърът даде пример с Турция, където са проведени няколко данъчни амнистии. Резултатът е, че желанието доброволно да се плащат данъци намалява, защото се разчита, че правителството отново ще опрости задълженията.

В статията си във "Форбс" по заглавието "Ние Ви прощаваме" Квинт казва, че в страни като Украйна, България, Румъния и Албания управляват корупцията и ксенофобията. В тези страни имало малко чуждестранни инвестиции, а дори и когато такива се правели, те имали краткосрочен ефект, бедността и безработицата оставали високи.

Според Квинт преуспяващите местни предприемачи, които обичайно трябва да са склонни да инвестират в родината си, предпочитат да прехвърлят бързо активите си в банкови убежища в чужбина и не желаят да връщат капиталите в страната заради опасения от непредсказуеми данъчни режими.

В статията руският професор се позовава на свои изчисления според които 7 милиарда долара са изтекли от България през последните 13 години.

Той препоръчва прилагането на програма за амнистия на капиталите като стъпка по-напред от традиционните стратегии за данъчна амнистия. Това би трябвало да означава, че се опрощават не само неплатените данъци, но че няма да се правят и проверки за начина, по който са спечелени амнистираните капитали.

Квинт пише, че дори икономическото възстановяване на Западна Европа няма да даде достатъчно ресурси на Украйна, България, Румъния и Албания да възстановят своите икономики.

Бившият съветник на премиера Сакскобургготски критикува и МВФ, че не е препоръчал подобна мярка на тези страни. Квинт предлага върнатите капитали да се обложат еднократно с данък от 5%, а парите да се използват за правителствени програми за микрокредитиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.