Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великият магистър на Малтийския орден ще гостува у нас

73 коментара
Великият магистър на Малтийския орден ще гостува у нас

Великият магистър на Суверенния военен орден на Малта принц Фра Ендрю Бърти пристига на официално посещение в България на 12 март по покана на президента Георги Първанов, съобщиха в сряда от прессекретариата на президенството. В програмата на визитата са включени среща на "четири очи" на Първанов и принц Фра Ендрю Бърти и разговори на Великия магистър с премиера Сергей Станишев и с патриарх Максим.

Принцът ще посети Рилския манастир и Дневния медицински център "Йоан Павел Втори", където ще открие паметна плоча на Малтийския орден.

Малтийският орден има дипломатически отношения с 93 държави, 25 от които европейски. Орденът има представителства в Съвета на Европа, ЮНЕСКО, програмата на ООН по прехраната и други международни организации. В ООН има статут на постоянен наблюдател.

България е в дипломатически отношения с Малтийския орден от 1994 г., а през 1995 г. първият български посланик към Светия престол е акредитиран и към Малтийския орден. Миналата година новоназначеният посланик на ордена Умберто ди Капуа връчи акредитивните си писма на президента Първанов. През май 2005 г. държавният глава се срещна с принц Фра Ендрю Бърти в Рим, се посочва в справката на президентския прессекретариат.

Историята на ордена – между фактите и мистиката

Историята на Малтийския орден е изградена от факти и митове. Официалното му име е Суверенен военен хоспиталиерски орден на свети Йоан от Йерусалим, Родос и Малта (The Sovereign Military Hospitaller Order of St. John of Jerusalem of Rhodes and of Malta), е основан през 1048 година, за да се грижи за бедните и болни поклонници в Светите земи. От 1099 година насетне след началото на кръстоносните походи ролята му се трансформира в защитаване на християнството.

Това е един от най-старите религиозни ордени в християнския свят, предшестван от византийския Орден на свети Василий и от ордените на августинците и бенедиктинците. Основателят му е Преподобният Джерард, който го кръщава на свети Йоан и започнал да го управлява като монашеско братство на йоанитите.

С була от 15 февруари 1113 г. папа Паскал Втори одобрява създадената от ордена болнична институция и го поставя под закрилата на Светия престол. Към 1126 йоанити претърпяват коренна трансформация и се превръщат във воини. Нуждата от въоръжена закрила за поклонниците, а по-късно и от защита на християнските държави в Източното Средиземноморие, изтласква на заден план религиозно-хоспиталиерската дейност и залага на рицарско-военните функции.

Орденът започва да строи собствени крепости в най-уязвимите точки на Йерусалимското кралство и предприема собствени военни кампании срещу нашествията на мюсюлманите.

Редом с тамплиерите рицарите йоанити са първата армия на западния свят, която се опитва да защити отвоюваните земи. След като през 1312 г. орденът на тамплиерите е разформирован, по-голямата част от неговото имущество е предадено на хоспиталиерите, където постъпват и оцелели от гоненията тамплиери.

През 1291 след повече от 200 години в Светите земи йоанитите са принудени да ги напуснат. Конвентът, или централата на ордена, се пренася на остров Кипър, където рицарите разполагали с големи поземлени владения.

През 1310 година орденът става суверен на друг средиземноморски остров - Родос, който откупил от генуезците. Набързо целият остров - най-източното владение на християнския Запад в Средиземно море, бил превърнат в мощна крепост, която да устои на атаките на мюсюлманите, които следват непрекъснато през петнайсети век. Накрая османският султан Сюлейман Великолепни решил веднъж завинаги да се разправи с непокорните рицари, като през 1522 г. обсадил Родос, разбил рицарите и по условията на капитулацията позволил на 600-те оцелели да напуснат острова.

В продължение на 7 години членовете на ордена се скитат по пристанищата и едва през 1530 г. владетелят на Свещената римска империя Карл Пети им дарява остров Малта и съседните Гозо и Комино. Там те заварват около 12 хил. местни жители, но бързо се съвземат и започват да строят крепости срещу османците. Трийсет години по-късно прехвърлилият 70-те години султан Сюлейман се опитва отново да унищожи ордена, като превземе Малта, но след ожесточена съпротива и с помощта на войска на вицекраля на Сицилия дългата обсада и атаките биват отблъснати.

Следващите десетилетия рицарите посветили на укрепването на острова, но едновременно с крепостите издигнали великолепни църкви и дворци, училища и библиотеки.

През 1761 г. във Валета отворила врати обществена библиотека, през 1768 - университет, 1786 - школа по математика и морски науки. С течение на времето рицарите загърбили военните си задължения, бойната им готовност паднала до такава степен, че през 1798 г. Наполеон превзел Малта за 2 дни, без защитниците на острова да дадат нито един изстрел. Рицарите капитулирали, островът бил анексиран от Франция, а Наполеон конфискувал всичките богатства на ордена.

Малтийските рицари отново останали без дом. Чак през 1834 се установили в Рим, където остават и до днес. Именно от тази дата започва съвременната история на ордена. Военната му роля отстъпва място на хоспиталиерство, благотворителна дейност и хуманитарни мисии.

В наши дни – духовни и хуманитарни мисии

В наши дни Малтийският орден е суверенен със статут на държава и на неправителствена организация, която е уникална ситуация в света. Седалището му е в Рим, в Палацо Малта на "Виа Кондоти" 68, дворец, който се ползва с екстериториалност. Орденът наскоро се завърна и в Малта, като правителството на републиката му предостави форта "Сант Анджело" - крепост в град Биргу, принадлежала на ордена от 1530 до прогонването му от острова през 1798 от Наполеон.

Макар и да не притежава нито собствена територия, нито армия от времето, когато е бил експулсиран от Малта през 1798, орденът има правото да сече монети, да издава паспорти и да подписва договори.

В момента той се управлява от Великия магистър фра (брат) Андрю Берти (78-мият подред), който е избран през 1988. Той ръководи Върховния съвет (правителството), Генералния съвет (парламента), Сметната камара и специализираните съдилища. С ранг на кардинал и като пряк наследник на династията на Стюардите, той духовен и светски принц.

Членовете на ордена се делят на три съсловия: рицари на честта и благочестието (благородници от осмо коляно), които носят оръжие; рицари на милостта и благочестието (благородници от поне две столетия), които са свещеници или капелани; рицари на върховната милост (които не притежават родословно дърво и са прислужници).

Всеки, който желае да стане рицар, трябва да отговаря на четири условия: да е католик, да се ползва с покровителството на рицар от ордена, да е служил на ордена в продължение на няколко години, да изповядва неговите етични ценности. Досието на всеки от кандидатите се изпраща в Рим, последната дума има Върховният съвет.

В момента членовете на ордена по цял свят са приблизително 10 500. Те са разделени в 6 Велики приора, 4 подприора и 43 национални асоциации в 39 страни.

Основен приоритет на ордена е животът. Това обяснява грижите, които членовете му полагат за майчинството и старите хора. Орденът се занимава и с тежко болни – прокажени и сакати. 

Малтийският орден е известен с борбата, която води срещу проказата още от времето на кръстоносните походи. Неговият Институт за проказата в Дакар (Сенегал) е световноизвестен. През последното десетилетие екипи на ордена са били изпращани при бежанците в Руанда, Конго и Косово.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

73 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. z
    #74

    Разбира се, че Константиновия дар е фалшификат.Това го е разкрил още през ХV век знаменитият италински хуманист Лоренцо Вала.Става дума за друго - за посоките на развитие на Изтока и Запада след разделението на Църквата.А пропо -за президент и вицепрезидент се искат 40 навършени години.

  2. Pete
    #72

    Съгласен съм с теб! Понеже работя някакви спешни неща и не съм те разбрал.Съгласен и за консервативния национализъм. Така както мечтаеше да види Европа - ген. Дьо Гол - Обединена Европа на отечествата. А, иначе за любовната афера м/у царицата - куманка и Бодуен е писанато не само в хрониките на Латинската империя и Ватикана. Никейските хроници също обелязват с огромно страхопачитание (м/у другото цар Иваница (Калоян) във византийските хроники преди 1204 г. като "Ромеоктоннос"-т.е. Ромеоубиец. Та

  3. Pete
    #71

    Моето мнение съвпада с това на болшинството на участвалите в анкетата британци.

  4. z
    #70

    Ама и аз нали това казвам!Цар Калоян предварително е предупредили папата,цитирам дословно:" а те( рицарите)нека стоят далеч от царството ми.Иначе всичко ще бъде свободно(в смисъл, че е в правото си да се самоотбранява).Е, папата естествено ходатайства да пуснат Балдуин, ама той междувременно умира от раните си и най-вече от стреса.(Онова там, че чукал Калояновица, и царят заповядал да го убият, си е чиста легенда)А за Белгия -вярно е че са владяли Конго(Киншаса)Руанда и Бурунди.Но не есамо от там имането им.Но хубаво е, че не се захласваш по Запада.Той си има куп лоши страни.Но и ние трава да се научим на малко повече ред, дисциплина и най-важното - на консервативен национализъм

  5. z
    #69

    Ей,вие май сериозно се интересувате от президентския пост!Какво пък,лошо няма - желая успех!

  6. Nina
    #68

    :)

  7. ???
    #67

    да не беше за това кой е нанесъл най-много щети на човечеството?

  8. Nina
    #66

    много ти благодара все пак за инфото. аз съм доста любознателна и любопитна и попивам всякакви информации и често изпадам в неудобното положение да незнам кое от къде съм чула и знам. Абе каша ми е. Така, а сега на въпроса - разбрах какво мислят 67% от анкетираните от BBC, а ти не се измъквай така и кажи ти какво мислиш. А за президент - имам се за доста силно имунозирана против корупция пради простата причина, че съм доста обикновен човек и никой досега не се е опитвал да ме подкупва :) Но в интерес

  9. Pete
    #65

    Не знам, какви бяха разпоредбите на Конституцията ни по отношение на възрастовата граница за кандидатиране за президент. Пък и не ми се вярва, че имаш такова желание. То, не че е лошо!!!Опитът показва, че жените вършат повече работа от мъжете, по-трудно се корумпират и са по-отговорни...А, за анкетата на ББС: с 67% гражданите на Великобритания избраха един немец, който е погребан в Лондон. Този немец изпревари гиганти в 1000-ната история на Британия, като Оливер Кромуел, Бенжамен Дизрели, Исак Нютон, Пърси Биш Шели, Байрон, любимата на много бълграски политици М.Тачър, българофоба Чърчил, кралица Виктория и др. - Това бе Карл Маркс.

  10. Pete
    #64

    Чакай, чакай! Цар Калоян никого не се опитвал да убеждава, най - малкото папа Инонкентий 3. След битката при Одрин, папата изпраща искане за освобожадаването на Бодуен от Търново.Калоян се колебае, но надделява политическата целесъобразност, защото създаденената Латинска империя е имала на разположение венецианския флот и е могла да започне нова офанзива с/у България. Бодуен е бил нещо като заложник на мира. Все пак, той е един от лидерите на 4 - я Кръстоносен поход.Относно Белгия : Да, аз съм бях

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.