Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания готова да приеме хиляди бежанци от Сирия

Меркел и Оланд в общо писмо до лидерите на ЕС предлагат "траен и задължителен" механизъм за разселване на бежанците

5 коментара

Великобритания е готова да приеме допълнително хиляди бежанци от Сирия, но направо от бежански лагери в Близкия изток, а не от местата, където са пристигнали в Европа, заяви в Лисабон премиерът Дейвид Камерън, цитиран от световните агенции в петък.

"Предвид измеренията на кризата и страданието на хората, днес мога да обявя, че ще направим повече за заселването на още хиляди сирийски бежанци", заяви Камерън след среща с португалския си колега Педру Пасуш Коелю.

Досега около 5000 сирийци са стигнали до Великобритания от началото на войната и са получили убежище, а още 216 сирийци бяха отведени във Великобритания съгласно схема на ООН, отбелязва Ройтерс.

Камерън добави, че ще продължи приемането на бежанци съгласно съществуващите схеми. Допълнителни подробности ще бъдат обявени следващата седмица, след дискусии с хуманитарни организации. "Ще продължим с нашия подход да ги вземаме директно от бежански лагери. Това им осигурява по-пряк и безопасен път до Великобритания, отколкото да рискуват по опасния път, който отне трагично живота на толкова от тях", добави британският премиер.

"Великобритания ще реагира с главата и сърцето си, оказвайки помощ на тези, които са изпаднали в нужда, като едновременно работи по дългосрочно решение", заяви Камерън.

Великобритания ще приеме 4000 сирийски бежанци, съобщи говорителката на Върховния комисариат за бежанците (ВКБООН) Мелиса Флеминг, цитирана от Ройтерс. Тя приветства решението и подчерта, че то "ще бъде от критично значение за живота и бъдещето на 4000 души". Камерън не бе съобщил точния брой бежанци, който неговото правителство ще приеме.

Изявлението означава промяна в курса на Камерън, отбелязва Ройтерс. Вчера и онзи ден той направи изявления, които бяха възприети като неадекватен отговор на кризата, особено след публикацията на снимката на загиналото сирийско дете.

Изглежда малко вероятно инициативата да задоволи критиците на Камерън, тъй като той не спомена нищо за приемане на някои от десетките хиляди бежанци в други държави от ЕС. Знак, че планът му може да бъде сметнат за недостатъчен, беше и призивът на Върховния комисар на ООН за бежанците Антонио Гутериш за създаване на обща стратегия за разпределението на 200 000 бежанци, които са влезли в ЕС. Върховният комисар добави, че "никоя страна не може да откаже да поеме своя дял", припомня ДПА.

Британският в. "Телеграф" съобщи, че Камерън се е консултирал със съветниците си как да отговори на промените в общественото настроение след публикуването на снимката на 3-годишно сирийско момче, удавило се край Турция. Случаят предизвика протести срещу отказа на британското правителство да приема повече бежанци.

Днес Камерън защити действията на своето правителство, отбелязвайки, че Великобритания е дала над 900 милиона лири (1,4 милиарда долара) помощи на нуждаещите се в Сирия и в региона. "Никоя европейска страна не е направила повече от Великобритания в тази насока", подчерта той и заяви, че ако не беше британската помощ, можеше още повече хора да поемат по опасния път към Европа.

Меркел и Оланд с общо писмо до лидерите на ЕС


Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд изпратиха в петък общо писмо до лидерите на ЕС с настояване да се изработи "траен и задължителен" механизъм за разселване на бежанци между страните членки. Това съобщи днес говорителят на Меркел Щефен Зайберт, цитиран от Ройтерс.

На пресконференция в Берлин Зайберт каза, че писмото до председателите на Европейската комисия - Жан-Клод Юнкер, и на Европейския съвет - Доналд Туск, съдържа редица конкретни предложения как да бъде преодоляна миграционната криза в Европа. Те включват бързо създаване на "горещи точки" - центрове за приемане на бежанци - в Италия и Гърция, като на Еврокомисията бъде възложено да проучи дали такива центрове трябва да бъдат създадени и други страни от ЕС.

Приемните центрове в Италия и Гърция трябва да бъдат създадени и да се задействат колкото е възможно по-скоро, не по-късно от края на годината, посочи Зайберт. Той добави, че Германия и Франция са готови да помогнат за това.

"Тясно свързан със създаването на тези центрове е въпросът как да бъдат разпределяни бежанците, въз основа на принципа на солидарността, между всички страни членки. Спешно се нуждаем от траен и обвързващ механизъм за разселване на тези хора", подчерта говорителят на канцлера.

Той добави, че Германия иска Европейският съюз да втвърди правилата за даване на убежище на граждани на страните от Западните Балкани, като обяви тези страни за сигурни. "Страните от Западните Балкани, които са по пътя към Европа и част от които искат да се присъединят към ЕС, по дефиниция не могат да бъдат страни, където има политически преследвания или граждански войни - с други думи ситуации, изискващи закрила", каза говорителят.

Европейската комисия потвърди за план за по-големи квоти за разселване на мигранти

Постоянен правно обвързващ механизъм за квотно разпределение на бежанци, но този път в много по-големи размери, е поискал председателят на Еврокомисията Жан Клод Юнкер по време на работен семинар на комисарите през изминалите два дни, стана ясно думите на говорителя на ЕК Наташа Берто в петък. Председателят Юнкер предложи на колежа преразпределянето на още 120 хиляди души от три държави: Гърция, Италия и Унгария. Това ще бъде в допълнение към онези 40 хиляди, които вече бяха предложени за преместване от Италия и Гърция, каза тя, цитирана от БНР. През юни националните правителства отхвърлиха предложение на Юнкер да приемат 40 000 търсещи убежище от Италия и Гърция съгласно задължителни национални квоти.

От институцията засега не дават подробности за критериите за изчисление на квотите за съответните държави и дали в тях ще има промени. По предишната формула за прием на бежанци от Италия и Гърция те бяха в зависимост от населението, БВП, ръст на безработица и досегашен брой подадени молби за убежище. Делът на България, който тя оспори, беше 1,25%. Хипотетично, ако квотата се запази, от 120 хиляди души, това би означавало да приемем още 1 500 бежанци, освен онези 500, на които правителството вече се съгласи, твърди БНР.

Франс Тимерманс: Европа трябва да действа "заедно и обединено"

Европа трябва да действа "заедно и обединено", ако иска да се справи успешно с мигрантската криза, заяви Франс Тимерманс, еврокомисарят за по-добрата регулация, междуинституционалните отношения, върховенството на закона и Хартата на основните права и първи заместник-председател на ЕК.


"Изживяваме момент на истината в европейската история. Може да успеем заедно и обединени, или може да се провалим, всеки по свой начин в собствената си страна или на собствените си острови", каза той на пресконференция в края на посещението си в Гърция на остров Кос, в източната част на Егейско море, където прииждат голям брой мигранти. "Европа без граници не може да оцелее/.../ но Европа не може да оцелее, ако отстъпим от нашите ценности и от предвидените от закона задължения" към бежанците от кризисните огнища в Близкия изток и Африка, напомни Тимерманс.

"Ако забравим това, забравяме кои сме ние и забравяме поуките от Европа на ксенофобите и екстремистите, които искат да я унищожат", предупреди еврокомисарят.


До края на месеца ще започне превозването на част от мигрантите, пристигнали в Гърция, в други страни от ЕС, съобщи също на остров Кос еврокомисарят по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос. Според него условие за успешното функциониране на този процес е системната идентификация на мигрантите, подчерта еврокомисарят. За целта Гърция може да разчита на помощ от агенцията на ЕС по охрана на границите - Фронтекс. Прието е решение нейният бюджет да бъде увеличен три пъти, добави Аврамопулос.

По данни на Международната организация по миграцията броят на имигрантите, пристигнали в Европа през Средиземно море от началото на годината, е надвишил 350 000 души. На Гърция се пада основната им част - около 218 000, следвана от Италия с около 114 000.

Гърция може да получи 474 милиона евро до 2020 г., за да установи необходимата инфраструктура и механизми за справяне с мигрантската криза, подчерта Аврамопулос. Първият пакет от 33 милиона евро може да бъде деблокиран от началото на следващата седмица, ако страната създаде, както е предвидено, орган, който да управлява тези средства, уточни той.

Брюксел очаква също създаването колкото е възможно по-скоро в пристанище Пирея на приемна зона, наречена "гореща точка", където ще се прави селекция между бежанците, на които е разрешено да останат в Европа, и мигрантите, подлежащи на експулсиране. Тази "гореща точка", чиято цел е да предотврати неконтролируемото разпространение на мигранти в Европа, трябва да функционира заедно с европейската агенция за контрол на границите Фронтекс, с Европейската служба за подкрепа в областта на убежището и с Европол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Сусанин
    #5

    Да пр*ъднеш яко в една малка стая и да се изхлузиш от нея - това са англичаните. Нали те бомбиха Ирак заедно с американците, защото имало химически оръжия? Сега да сърбат и попарата, дето я надробиха.

  2. Александър Тацов
    #4

    И С Л Я М Ъ Т

    Материалът представлява кратко изложение посветено на основната структура и догмите на Исляма. Това, по наше мнение е информация абсолютно необходима на всеки интелигентен човек, за да може да се ориентира в една сложна материя и да осъзнае поне част от проблематиката свързана с мястото на тази световна религия в съвременното общество. Много от дебатите са свързани с особено актуални въпроси, като например: как се тълкува категорията „неверници“1 от вярващите мюсюлмани, дали

  3. Стефанов
    #3

    как насила да ги приемаме ние тук по кровти - какво заключени в концлагери ли ще ги държим,след като те искат да отидат в зап.европейски държави,и при първа възможност ще го направят!!!!?????

  4. Liberal
    #2

    1,4 милиарда за помощи, а колко за воденето на самата война в Сирия? Срамно за страната, която колонизира половината свят, да се "навие" да приеме цели 4,000 бедстващи бежанци и то само от загриженост за рейтинга на управляващата партия. Направо гнусно!

  5. Ганьо Сомов
    #1

    Англия, която участва и в момента в бомбардирането на ИД, която отказваше категорично солидарността си към мигрантите, сега е склонила да приеме символична бройка от тях. Заради политическа коректност в страната си и извън нея! Да бяхте представи ли и сметката в подкрепа на коалицията срещу ИД, за да имаме база за сравнение поне!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.