Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания и ЕС влязоха в остър сблъсък за Гибралтар

Испания иска "съвместен суверенитет" върху територията

7 коментара
Гибралтар

Британски политици направиха много остри изказвания през уикенда по отношение на бъдещето на Гибралтар.

Министърът на отбраната Майкъл Фалън обеща да защити британската територия по всякакъв начин.

Според испанския външен министър Жозе Мануел Гарсия-Маргало обаче жителите на Гибралтар сами трябва да решат дали да останат в ЕС, а кралството настоява за „съвместен суверенитет“ върху територията, намираща се на Пиринеите.

В проекта за насоките на бъдещите преговори между 27-те и Великобритания, публикуван в петък, се казва, че след Брекзит "никое споразумение между ЕС и Великобритания няма да може да се прилага на територията на Гибралтар без споразумение между кралство Испания и Обединеното кралство". Това означава, че Мадрид може потенциално да блокира достъпа на Гибралтар до всякакво търговско споразумение, постигнато между Великобритания и ЕС, опасява се политическата опозиция в британската задморска територия.

Документът предстои да бъде гласуван от европейските лидери на срещата им на 29 април.

По този повод британският външен министър Борис Джонсън заяви в неделя, че Гибралтар не е за продан.

"Гибралтар не е за продан. Гибралтар не може да бъде изтъргуван по време на преговорите за Брекзит“, каза Джонсън пред в. "Телеграф".

В изказването си пред изданието министърът изтъкна, че политиката на правителството му остава твърда и постоянна.

"Суверенитетът на Гибралтар не може да бе променян без изричното съгласие на Обединеното кралство и народа на Гибралтар", посочи той. По думите му статутът на Гибралтар не се е променял от 1713 година.

"Присъединяването на Великобритания към Общия пазар през 1973 г., когато Испания още не беше член, не промени нищо. Нищо не би трябвало да се промени и днес", добави Борис Джонсън.

Жителите на Гибралтар гласуваха за оставането в състава на Обединеното кралство на два независими референдума през 1967 г. и 2002 г. Повечето от тях обаче гласуваха срещу „Брекзит” на референдума през 2016 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бок-император Костоф
    #7
  2. Гибралтар е ИКОНОМИЧЕСКА зона и има значение за икономиката /бизнеса/.

  3. lubo
    #5
  4. lubo
    #4

    Жителите на Гибралтар гласуваха 96% за оставане в ЕС. За разлика от Великобритания, тяхната "икономика" (ако мога така да се изразя) зависи на 100% от ЕС. Какàв е интереса на ЕС да държи офшорна зона в ЕС, където се перат британски пари? Никакъв. Туск мъдро остави въпроса на Кралство Испания, да се разберат по царски.

  5. olele
    #3

    Гибралтар може , Крим не може.... соц логика!:)

  6. Горскио
    #2

    Жителите на Гибралтар имат възможност да решават, както са имали и досега. Бих се учудил, ако са толкова глупави да гласуват за излизане от Обединеното кралство, какво остава да дадат право на Испания да им определя бъдещето. Испанските социалета и Брюкселските зеллки - що за великолепна тъппотия.

  7. Преслав
    #1

    Нека се даде възможност жителите на Гибралтар да изберат какво искат и въпросът е решен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.