Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания и светът аплодираха за последно Елизабет ІІ

25 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Ковчегът на Елизабет ІІ бе положен в кралската крипта в параклиса "Сейнт Джордж" в Уиндзорския дворец, където ще почива тялото ѝ, за последната частна церемония по погребението на властвалата 70 години британска кралица. Продължилите почти цял ден церемонии събраха световни лидери и десетки хилядни тълпи в Лондон и в Уиндзор, за да се простят с монарха.

През целия маршрут на държавното погребение хората хвърляха цветя към процесията и ръкопляскаха, приветствайки за последен път своята кралица, докоснала толкова много животи, по думите на архиепископа на Кънтърбъри по време на службата в "Сейнт Джордж".

Лорд шамбеланът - най-високопоставеният служител на британския кралски двор, изпълни традицията и прекърши на две "кралския жезъл" на покойната кралица пред опечаленото кралско семейство и стотиците присъстващи, дошли да изпратят монарха в последния ѝ път. Андрю Паркър, бивш ръководител на вътрешното разузнаване "МИ-5" счупи белия жезъл и го положи върху ковчега на кралицата - ритуал, който символизира края на службата на монарха.

Високопоставеният църковник Дейвид Конър, който има ръководни функции в параклиса "Сейнт Джордж", отдаде почит на Елизабет Втора пред 800-те присъстващи, като заяви, че покойната кралица "е била непоколебима в своята християнска вяра благодарение на която даде толкова много през своя живот".

"Във водовъртежа на бързо променящия се и често объркан свят, нейното спокойно и достойно присъствие ни даваше увереност да погледнем към бъдещето като нея - със смелост и надежда", допълни той.

Докато течеше изпращането на ковчега към кралската крипта, Конър прочете Псалм 103 и известното "Върви напред от този свят, ти, християнска душа". Траурната служба беше завършена от Кралския гайдар, който изпрати кралицата към криптата, а след това архиепископът на Кентърбъри благослови присъстващите, преди всички заедно да изпълнят британския химн "Бог да пази краля".

По-късно ковчегът на кралица Елизабет Втора, заедно с този на съпруга ѝ Филип, ще бъде положен в мемориала на крал Джордж Шести, където почиват родителите на кралицата и сестра ѝ Маргарет.

Държавното погребение започна със затварянето на вратите на Уестминстър хол, където се намираше ковчегът с тленните останки на кралицата през последните дни и където стотици хиляди хора имаха възможност да ѝ кажат последно "сбогом" на любимата си кралица. Ковчегът бе тържествено преместен в Уестминстърското абатство с съпровод на гайди.

По молба на крал Чарлз ІІІ венецът върху него е изработен от цветя, набрани от градините на Бъкингамския дворец, Кларънс хаус и Хайгроув хаус.

На службата в Уестминстърското абаство присъстваха президенти, сред които американският Джо Байдън и френският Еманюел Макрон, монарси, принцове и премиери. Множество хора по улиците на Лондон отдадоха почит към кралицата, която прекара на престола цели 70 години.

Метростанциите на Лондон отново отдадоха особена почит на кралицата.

Ковчегът бе транспортиран до Уестминстърското абатство с помощта на оръдеен лафет, след който вървяха крал Чарлз Трети, и синовете му, принцовете Уилям и Хари, както и сестра му Ан във военна униформа.

Ковчегът бе внесен в абатството, където Елизабет Втора е сключила брак и е била коронясана. Преди службата камбана удари 96 пъти за една минута в чест на кралицата, която почина на 96-годишна възраст. След службата бе запазено двуминутно мълчание, а след това прозвуча националният химн на Обединеното кралство.

Около 2000 души, сред които държавни глави и монарси от целия свят, включително българският президент Румен Радев, се събраха в готическата катедрала.

Кентърбърийският архиепископ и глава на Англиканската църква Джъстин Уелби произнесе проповед по време на държавното погребение на кралицата. Той заяви, че животът ѝ е бил "посветен на служба на страната и на Британската общност" и открои нейната жизнерадостност.

"В добре известна реч, произнесена за 21-вия ѝ рожден ден, Нейно покойно величество заяви, че целият ѝ живот ще бъде посветен на службата на страната и Британската общност. Рядко има обещания, които са толкова добре спазени“, каза архиепископът. "Тя беше жизнерадостна, имаше силно присъствие и въздействие върху живота на мнозина“, добави Уелби.

Уелби отбеляза по време на погребението, че "малцина лидери са получавали такъв изблик на любов, какъвто видяхме към Елизабет Втора".

"Тук, където кралица Елизабет Втора се омъжи и бе коронясана, се събират хора от цялата страна и цялата Британска общност, и от страните по света, за да скърбим за загубата си, за да си спомним дългия ѝ живот на безкористна служба, и уверено да я предадем на милостта на Господа - нашия творец и изкупител", каза по време на траурната служба в Уестминстърското абатство, излъчвана на живо по Би Би Си, неговият предстоятел Дейвид Хойл.

Ковчегът бе изнесен от абатството и отново бе положен на оръдеен лафет, с който потегли на последна процесия през центъра на Лондон. Крал Чарлз Трети и други високопоставени представители на британския кралски двор вървяха след ковчега, следвани от десетки хиляди хора. Топовни салюти бяха произведени откъм Хайд парк, а часовникът Биг Бен биеше в интервал от една минута по време на процесията.

Служителите на полицията, отговорни за биенето на Биг Бен на всяка минута, сн. ЕПА/БГНЕС

Процесията, излъчена в пряк телевизионен ефир, премина през Площада на парламента, ул. "Уайтхол", където са разположени повечето правителствени сгради, площада за паради на конната гвардия, ул. "Мол" и стигна до Уелингтънската арка на входа на Хайд парк. Там ковчегът бе прехвърлен от оръдейния лафет на катафалка, която потегли към замъка "Уиндзор".

Часове наред хиляди стояха край Дългата алея, водеща към замъка Уиндзор и наблюдаваха церемонията в Лондон на огромен екран, сн. ЕПА/БГНЕС

За последен път държавно погребение в страната е имало през 1965 година, когато умира Уинстън Чърчил.

Уиндзорският дворец се намира на около четиридесет километра от британската столица и беше мястото, където Елизабет Втора прекара по-голямата част от коронавирусната пандемия, припомня Франс прес.

Десетки хиляди хора се бяха събрали покрай целия път към двореца, за да отдадат последна почит на кралицата.

На стълбите на параклиса я чакаха любимите ѝ коргита Мик и Санди, за които ще се грижат синът на кралицата Андрю и бившата му съпруга.

Церемонията бе гледана в цял свят. В Сеул хората се спираха пред екраните, сн. ЕПА/БГНЕС

Кралица Елизабет Втора ще бъде погребана в Мемориала на Джордж Шести към параклиса „Сейнт Джордж“ в замъка Уиндзор, който е малко известен, предаде АФП.

За разлика от други кралски особи тя няма да бъде положена в криптата на параклиса. Сега там е погребан принц Филип. Неговите тленни останки ще бъдат преместени в Мемориала според желанието на покойната кралица.

Мемориалът на Джордж Шести е окончателно завършен през 1969 г. Той представлява разширение на параклиса. Там, по заповед на кралица Елизабет Втора, е положен покойният ѝ баща Джордж Шести.

Крал Джордж Шести умира през 1952 г. на 56 години. Смъртта му настъпва внезапно, така че към момента на кончината му не е предвидено място за кралско погребение.

В кралската крипта се намират тленните останки на дълга поредица крале от XVIII и XIX век. Сред тях е Джордж Трети, починал през 1820 г.

Навремето кралица Елизабет Втора отказва мраморен саркофаг със статуя в естествен размер за баща си. Вместо това гробът на краля е от черен мрамор с надпис „Джордж Шести“. Церемонията по полагане на останките се състои на 31 март 1969 г.

Джордж Шести, съпругата му и двете им дъщери водят хармоничен семеен живот. Той нарича семейството си „ние четиримата“. Сега цялото семейство ще бъде погребано на едно място.

Кралицата майка е погребана в параклиса на 9 април 2002 г., след като почина на 101 години. Прахът на принцеса Маргарет е пренесен в Мемориала от гробницата, където е положен след смъртта ѝ през февруари 2002 г. Принц Филип се намира в параклиса „Сейнт Джордж“, откакто беше погребан през април 2021 г., но сега ще бъде преместен, за да може тленните му останки да са до тези на съпругата му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #25
    Отговор на коментар #23

    Блонди, фаталните Кобурги на българска територия са поминували редовно като чужди агенти. Особено дедо Фердо, кога приема короната от руския цар - сделката е да даде главата на Стамболов. После кога ни вкарва след две войни в ПСВ, тогава получава елементарен подкуп. Ама от neepac - толкова. Борис е паузата между двамата ачик предатели, Фердо и Симо. Опитва да преведе кораба през сцили и харибди, трагична фигура. Бай Симо Цара и до днес е верен на КГБ, що му е плащало дълговете от казината. И му хариза

  2. Божka
    #24

    Къде е „спасителят на София“ Борис Бонев, който яростно протестираше за плочките пред „Св. Седмочисленици“, сега за жълтите павета? Да отиде да „спасява“ „Уестминстерското абатство“ и безразборно поставените сиво-бежови плочки около гроба на незнайния воин.

  3. Филка Русофилка
    #23
    Отговор на коментар #15

    Мapкизe, пo oфициaлния cпиcък в цъpквaтa e имaлo мнoгo пpeзидeнти, нo Paдeв и Бaйдън нe мoжax дa видя къдe ca ги cлoжили. Кpaлeтe бяxa дo aмвoнa, oтлявo cpeщу кoвчeгa (глeдaйки към oлтapa). Cpeд тяx бeшe и цapя, дeмeк „гpaждaнинa Caкcкoбуpгoтcки“. Cpeщу тяx, т.e. oтдяcнo нa кoвчeгa бeшe Чapз и цялoтo ceмeйcтвoтo нa Eлизaбeт. Фpaнцузитe ca викaли нa кpaл Луи-Филип (пpaдядoтo нa Cимeoн) “кpaля гpaждaнин“, „кpaля нa бapикaдитe“, „кpaля peпубликaнeц“, тaкa чe нe cи cбъpкaл. „Миcлимoтop“-ът тия paбoти нe ги чaткa. Нe cи cипвa peдoвнo мacлo в кaфaтa и зъбнитe му кoлeлeтa в нeя cтъpжaт нa cуxo. :)

  4. Ощавен маркиз
    #22
    Отговор на коментар #18

    тУКА съм, уважаеми, 30+... И ще те "изненадам" с новината, че близо 2,5 милиарда млади земляни говорят, или ползват за ежедневните си контакти, АНГЛИЙСКИ ленгуидж. Какво повеке да ти кажа, а? E pur si muove! Галилео Галилей.

  5. Горскио
    #21

    Не съм републиканец, обаче тази погребална мания е навсякъде в Бг.
    Карам си колата, искам да чуя новините - и хайде - на първо място "голямата новина".

    Големите постижениян - воювали с Германия, подарили половин Европа на Сталин, да я пороби.
    После най-голямата империя в света се разпаднали, плъпнали всякакви хора в Европа, в Родезия и Южна Африка хората спешно трябваше да се изнасят, иначе през нощта наплодените престъпници (не местни, а хора, докарани отвсякъде) ти режат главата с мачете.
    Австралия

  6. Горскио
    #20

    Айде стига с това погребение. По комунистическо време като умряха Брежнед, Андропов и следващият, забравих му името беше досадно. на за 2 дни свършваше. Вече втора седмица ни занимават с Пр-ите на семейство Уиндзор. Да не сме станали колония?

  7. ABV
    #19
    Отговор на коментар #17

    Какво още ти е всеизвестно?

  8. Кремлинско Хуйло Путлер
    #18

    Ощавен маркиз къде си?! Искам нови твои мнения! :)

  9. Splatterhouse
    #17
    Отговор на коментар #12

    Всеизвестно е че мозъка ти е вън от черепната кутия.

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.