Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания планира да пусне термоядрен реактор до 2040 г

1 коментар
Великобритания планира да пусне термоядрен реактор до 2040 г

Въглищна електроцентрала в Нотингамшир, която ще бъде затворена в края на 2022 г., ще се превърне в първия прототип за реактор на термоядрен синтез, който ще бъде пуснат в търговска експлоатация след 2040 г., предаде ББС във вторник.

Тази технология е потенциален източник на безкрайна енергия, но все още е на експериментално ниво.

Британското правителство е предоставило над 220 млн. паунда на програмата STEP (Spherical Tokamak for Energy Production – Сферичен термоядрен синтез за производство на енергия), която се ръководи от Британската агенция за ядрена енергетика (UKAEA). Тя вече е избрала територията на ТЕЦ "Западен Бъртън" в Нитингамшир, която в момента се управлява от френската компания "Електрисите де Франс" (EDF), но ще бъде затворена до края на годината.

Изборът бе обявен от министъра на икономиката и енергетиката Джейкъб Рийс-Мог по време на конференция на Консервативната партия в Бирмингам.

"Електроцентралата ще е първата по рода си, ще бъде построена до 2040 г., ще бъде веднага включена в електропреносната мрежа и ще докаже на света търговската жизнеспособност на термоядрения синтез", каза той.

За разлика от използвания сега ядрен синтез за разпад на атомите, използван в сегашните реактори, термоядреният синтез ги слива, имитирайки процесите на слънчевите изригвания и така с малко количество гориво може да се постигне производството на почти неизчерпаемо количество чиста енергия.

Критиците на технологията смятат, че все още има огромни проблеми за преодоляване, но други експерти смятат, че термоядреният синтез може да се превърне във възобновяем източник на енергия с огромни икономически и климатични предимства.

Изграждането на такава електроцентрала ще струва милиарди инвестиции, а Нотингамшир очаква да се превърне в център за привеждане в търговска експлоатация на изследвания и иновации.

"Напълно поласкани сме, че UKAEA избра "Западен Бъртън" да приеме първия британски термоядрен реактор", коментира Мат Сайк, управляващ директор на производствения бизнес на EDF.

"Регионът се свързва с производството на електроенергия повече от 60 години и разработването на такъв нов проект ще продължи традицията и има потенциал да трансформира дългосрочно енергийните доставки както в региона, така и във Великобритания", допълни той.

Няколко водещи страни в света вече провеждат разработки в областта на термоядрения синтез, определян от учените и представителите на бизнеса като ключов фактор за енергийната стабилност на бъдещето.

Към момента най-напреднал е проектът ИТЕР, който се реализира във Франция от Европейския съюз, САЩ, Русия, Китай, Индия, Япония и Южна Корея. Неговото изграждане започна през 2020 г.

Идеята за изграждане на международен термоядрен реактор е от 1985 г. и е на Михаил Горбачов, който е подкрепен от президентите на САЩ Роналд Рейгън и на Франция Франсоа Митеран.

Всяка страна участник в ИТЕР отговаря за производството и доставката на системите, които се е задължила да създаде в рамките на проекта.

Първоначално обявената му през 2006 г. стойност бе около 10 млрд. долара, от които 40 на сто се финансират от Европейския съюз, а станалите 60 процента са разпределени поравно между другите шест държави участнички в експеримента.

Плановете са през 2025 г. да бъде получена първата плазма за работата на реактора. В него непрекъснато ще бъде поддържана температура, която ще превишава с повече от 7.5 пъти вътрешната температура на Слънцето - 150 млн. градуса. Именно при такива условия изгарят изотопите на водорода, без да оставят радиоактивни отпадъци. В същото време с единица термоядрено гориво се изработва 10 млн. пъти повече енергия, в сравнение с изгарянето на органично гориво и 100 пъти повече в сравнение с разделянето на ядрата на урана в реакторите на АЕЦ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Десен бесен
    #1

    Това ще бъде революция в енергетиката. Дано се случи!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.