Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания разреши проучванията за шистов газ

24 коментара
Великобритания разреши проучванията за шистов газ

Британското правителство премахва ограничението върху добива на газ от шисти, но ще въведе по-стриктен контрол на процеса.

Така ще бъде подновено използването на спорната техника хидравлично разбиване за добив на шистов газ от находището в Ланкашър.

 

През май 2011 година. използването на хидравличното разбиване бе спряно след две слаби земетресения.

 

Разрешението на правителството е придружено с нови мерки за контрол, които предвиждат наблюдение на сеизмичната активност преди, по време и след хидравличното разбиване. Техниката е забранена във Франция, а критиците ѝ я определят като прекалено замърсяваща. Тя обаче е много използвана от САЩ, където позволи изследването на значителни залежи от шистов газ, съобщи Франс прес.

 

"Шистовият газ представлява нов обещаващ потенциален енергиен източник за Великобритания, който може да допринесе значително за енергийната ни сигурност, намалявайки зависимостта ни от вносния газ", коментира министърът на енергетиката и климатичните промени Едуард Дейви.

 

Бумът на добива на шистов газ в САЩ доведе до рязък спад на енергийните цени и британският премиер изрази надежди, че във Великобритания може да последва подобен бум. Правителствени съветници предупредиха, че шистовият газ във Великобритания едва ли значително ще намали цените, отбелязва ББС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    Англичаните малоумни, американците и те, западните държави, произвеждащи шистов газ, също малоумни, най-умните сме ние! Затова е живеем най-добре! Докато в България има русофили, така ще е. Аз мечтая най-после българите да станат българофили. И ако имаме шистов газ, трябва да се го роизвеждаме, вече има безопасни технологии. Да не би технологията, по която се добива нефт и газ, колкото и малки количества да са, са по-безопасни. Само дето хората пред 1989 г. хал хабер си нямаха от нищо, никаква информация. Дай Боже ГЕРБ да се измете след изборите, че вече няма накъде да потъваме!

  2. Анонимен
    #23

    Смята се, че най-голямото находище на шистов газ в България се намира в Добруджа на около 4 км. под земята. Второто по големина се очаква да бъде в Етрополския район. Приказките за т.н. "златна" Добруджа хващат дикиш, но какво определение да сложим за Етрополе? Там с какво точно да предизивикаме страх и ужас?

  3. Анонимен
    #22

    Схемата вече е добре отработена - всичките бунтари срещу добива на шистов газ в България от американски компании са добре организирани и нахъсани. Сега с тази перфектна организация след няколко години ще бъдат активирани в подкрепа на добив на шистов газ на същото място, само че от Газпром. Малкото наивни еколози ще гледат ошашавено, но нищо не могат да спретнат без организация и средства.

  4. Анонимен
    #21

    Комкуренция бе приятелю 20. Мелроуз Рисорсиз продава газ на Булгаргаз, произвеждан в морето (един от най-скъпите възможни добиви) с 40% по-евтино от доставките от Газпром. Сега се сключва договор за производство в Девенци на цена с 35% по-ниска от Газпром. Отделно са комисионните за държавата и данъците, както и заплатите и поддръжката.

  5. Анонимен
    #20

    Не мисля, че да искам чиста земя и вода в Добруджа, хранеща България, означава любов към здравата хватка на Русия. А тя, съгласна съм с вас, наистина е здрава! Но защо вярвате, че евентуално добиване на шистов газ в България от чуждестранните компании ще намали драстично разходите ни за енергоносители? Ще печелят за сметка на нашата земя и води, ще плащат несъизмеримо по-ниски от нанесените щети концесионни такси и това е. Погледнете какво става с концесията за добива на злато.

  6. Анонимен
    #19

    НО НАШИЯТ ПСЕВДОЕЛИТ, ИКОНОМИЧЕСКИ, ПОЛИТИЧЕСКИ, КУЛТУРЕН, НАУЧЕН И НАЙ-ВЕЧЕ МЕДИЕН ОТ РУСКИ ЛАКЕИ Е ПРОТИВ ШИСТОВИЯ ГАЗ... НИЕ СМЕ ЗАДУНАЙСКА ГУБЕРНИЯ... БОГ ДА ПАЗИ БЪЛГАРИЯ ОТ РУСКАТА ИМПЕРИЯ!!!

  7. Анонимен
    #18

    Английска е поговорката "Не съм толкова богат, та да купувам евтини неща"и сега не считам, че ще се минат да унищожават собствената си природа само да не купуват по-скъп газ. Но пък у нас много хора се оставят да ги манипулират, особено като напипат тънката нишка. Може да купуваме чужд газ, но той не е чужд,той е братски, руски. Могат и да ни спрат кранчето, като и напривиха, но то не боли - то е от братска любов.

  8. Анонимен
    #17

    До 15: "Наскубаните отвсякъде небивалици" са от американски източници. Прочетете и критиките към компанията (иначе виждам, че сте доста "навътре" с развитието им - случайност?). Колкото до това, какво ще си помислите за мен - мислете, каквото ви е угодно (и изгодно). Защитавам позицията си само пред мислещи за България българи.

  9. Анонимен
    #16

    Честито на будалите британци, дето се вика. Тук у нас такова нещо не може да се случи- защото след "Орлов мост" ще видете блокиран "Всеки мост"! Който реши да бара таз лай./нена клечка, много бързо ще сдава власт!

  10. Анонимен
    #15

    До 13: Кой американски съд, моля? Отсъждането в полза на Еквадор беше в Еквадор, с наложена глоба от над 18 млрд. дол. Шеврон оспори присъдата в Постоянния арбитражен съд в Хага (Холандия), който има юрисдикция по случая по силата на двустраниия Договор за защита на инвестициите между Еквадор и САЩ. Арбитражният съд отсъди в полза на Шеврон (и то не еднократно) и забрани изпълнението на еквадорската присъда. Междувременно Шеврон внесе искане в американски съдилища срещу адвокатите на еквадорското

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.