Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великолепният фракинг

78 коментара
Великолепният фракинг

Историята на американската революция на шистовия газ предлага надежда в трудни времена. Основите бяха положени в края на 90-те години на 20 век, когато прочутият сега тексаски петролен магнат Джордж Мичъл разработи достъпен начин за извличане на природен газ, затворен в шистови скали и други геоложки образувания. Този начин включва взривяването им с вода, пясък и химикали - метод, известен като хидравлично натрошаване или "фракинг".

Оттогава американската промишленост на шистовия газ е прокопала 20 000 кладенеца, пряко или непряко е създала стотици хиляди работни места и е осигурила голямо количество евтин газ. Това е огромно предимство за американската промишленост и облекчение за тези, които се страхуват за американската енергийна сигурност.

Според публикуван тази седмица доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ) революцията би трябвало да продължи. При сегашното ниво на добив Америка има запаси от газ за повече от век, като половината от тях са в шистови и други "неконвенционални" образувания. Тя също така би трябвало да се разпространи в Китай, Австралия, Аржентина и Европа. Световният добив на газ може да се увеличи с 50 процента между 2010 и 2035 г., като две трети от растежа трябва да дойдат от неконвенционални източници.

Редица обстоятелства обаче може да попречат на това. Много от факторите зад газовия разцвет на Америка, включително либералното регулиране на тръбопроводите (което насърчава дребни производители да правят пробни сондажи), добре насоченото субсидиране и множеството добивни платформи не са налице на други места. Затова едва ли процесът ще се развие със същата бързина.

По-голяма заплаха представляват протестите на природозащитници, особено в някои европейски страни, което може да убие в зародиш промишлеността на шистовия газ. Франция и България забраниха фракинга. Зелените в Америка и Австралия също протестират срещу отрасъла.

Противниците на фракинга имат основателни причини за безпокойство. Добивът на шистов газ използва много енергия и вода и може да предизвика замърсяване по няколко начина. Една от тревогите е възможно заразяване на водоносните хоризонти с метан, течности, използвани при фракинга, или радиоактивни отпадъци, откъртвани от тях. Не е известно да е ставало подобно нещо, но вероятно се е случвало, където шахтите на кладенците, минаващи през водоносни хоризонти, не са били добре изолирани.

Друга тревога е, че връщайки се нагоре по шахтите на кладенците, използваните при фракинга течности може да проникнат в подпочвената вода. По-голям страх предизвиква това, че големи количества от силния парников газ метан може да се отделят по време на целия процес на проучване и добив. Някои също така се опасяват, че фракингът може да предизвика земетресения, особено след като беше свързан с 50 слаби труса в Северна Англия миналата година.

Но рисковете от шистовия газ могат да бъдат управлявани. Добре бетонираните шахти на кладенците не протичат; използваните течности могат да бъдат събирани и направени безопасни; ако се предотврати изтичането и възпламеняването на газ, може да се ограничат емисиите на метан до приемливи равнища; а рисковете от трусове, които обичайно настъпват в резултат на конвенционални дейности за добив на нефт и газ, могат да бъдат ограничени чрез внимателно наблюдение.

По преценка на МАЕ подобни мерки биха увеличили със 7 процента разходите за среден кладенец за шистов газ. Това е ниска цена, която да бъде платена за защита на околната среда и за здравето на един обещаващ отрасъл.

Защото освен рискове за околната среда евентуално процъфтяване на газовия добив би донесло важна полза за околната среда. При изгарянето на газ се отделя наполовина по-малко въглероден диоксид, отколкото при изгарянето на въглища; така че там, където газът замени въглищата, емисиите на вредни газове ще намалеят. Емисиите в Америка намаляха с 450 милиона тона през последните пет години - повече, отколкото в която и да е друга страна.

Ирония е, че Европейският съюз полага много по-големи усилия, за да се справи с промените в климата, а вредните му емисии се увеличават - отчасти заради нарастването на производството на електроенергия от въглища в отговор на високата цена на газа в Европа.

По-чисто, но не достатъчно чисто

Преориентирането към газ само по себе си няма да намали вредните емисии до нивата, нужни, за да се избегне висок риск от сериозни промени в климата. За това ще са необходими много по-радикални политики за насърчаване на източниците на възобновяема енергия и други чисти технологии, като се започне от висока цена за въглеродните емисии чрез основан на пазарен принцип механизъм или за предпочитане въглероден данък.

Разбираемо е, че правителствата не проявяват желание да предприемат тези стъпки в трудни времена. Все пак те би трябвало да планират подобни действия; а в идните години евтиният газ може да помогне да се отделят пари за повече инвестиции в нисковъглеродни технологии. В противен случай златната възможност може да бъде пропиляна.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

78 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #78

    Това са пълни глупости, прочетете истината тук http://stamatovia.blog.bg/

  2. Хем
    #77
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #76
  4. Анонимен
    #75

    Хемус 64 - рисковете при сондажите в шисти са абсолютно същите, както при всеки друг сондаж за нефт и газ. Ползват се същите сондажни апаратури, материали, оборудване и технологии, изискванията за опазване на околната среда са идентични. Фракинг се е правил и се прави в какви ли не сондажи и залежи по цял свят, това е просто един от т.нар. "методи за интензификация на нефтогазодобива". Колкото аварии и други проблеми е имало при конвенционалните сондажи, толкова има и ще има при тези, правени за

  5. Анонимен
    #74

    Шистовия газ е заплаха за Газпром, което означава,че е заплаха за Русия.Това го каза не кой да е, а самия Путин.Добива и продажбата на газ са основни приходи за Русия, а добива на шистов газ заплашва тези доходи на Русия.Оказва се,че шистов газ има в изобилие в целия свят.Най-големите находища за сега са открити в Китай.Те осигуряват втората по големина икономика в света с газ за стотици (300) години.Плановете на Путин да продава газ в Азия се провалят.Провалят се и плановете да се разработват находищата

  6. Анонимен
    #73

    Всички възможности България да се освободи от руския монопол за доставка на газ, се посрещат с раздразнение и злоба от бългалските русофили.Така e със шистовия газ, така беше и когато се коментираше възможността за доставка на втечнен газ от Грузия.Нашите русофили, като верни кучета на руският си господар, защитават яростно руските интереси , които винаги са били и са противни на интересите на България

  7. Анонимен
    #72

    №23, това,че в теб няма нищо руско не означава,че ти не си глупак, който от глупост защитаваш руските интереси.Ако беше по-умен, щеше да протестираш и против руската ядрена енергетика, ама ти за нея мъчиш, не протестираш.Видно от твоите откровения, така наречените еколози, които сте против шистовия газ, рубладжиите са малко, повече сте глупаците, които сте водени за носа от рубладжиите.

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #71
  9. Анонимен
    #70

    До № 69 Чак пък толкова...Не съм против Набуко и предполагам няма нормален българин който да не иска Набуко да стане. Просто съм убеден, че тази работа няма да свърши добре.

  10. Анонимен
    #69

    68, наистина ли си толкова тъп или просто си руско ченге? Как така на кого му било нужно да се освободи от руско и русофилско газово робство?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.