Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велислав Минеков: Тезата за колекционерите - спасители на антики, е смешна

45 коментара
Велислав Минеков: Тезата за колекционерите - спасители на антики, е смешна

Скулпторът Велислав Минеков е член на работната група от експерти към парламентарната комисия по култура, подготвяща нов закон за културното наследство. Очаква се да бъде готов през май. Сега  действащият закон е от 1969 г. 

Какво е отношението ви към частните колекции и музеи?

Съмнявам се в съществуването на частни музеи със законно събран инвентар, а иманярски находки и крадени икони не могат да бъдат част от тях. Интересно е също да се знае кой би се занимавал с поддръжката на подобни музеи - дали лицата, които ги организират, или държавата? Кой ще ги охранява? Кой ще реставрира и поддържа? Мога да дам и банално обяснение за щетите от тези колекции - на всички ни е известно, че иманярите не работят с лопатка и с метличка. Докато се получи един предмет, сто се унищожават. Работи се с трактори и булдозери. На мястото, където са минали иманярите, остава дупка, но по-лошото е, че остава и дупка в историята. А частните колекции са истинско облекчение за иманярите, защото не им се налага да прекосяват граници - връзката е директно до купувача. Трябва да се наложи забрана на уредите, с които работят. Нещата са стигнали дотам, че съм виждал овчар с металотърсач в ръцете.

Да, но досега не е имало случай на доказано незаконен инвентар в частна колекция.

Държавата може още в този момент да направи проверка и да отнеме незаконно придобитите археологически находки. И точно тук е моментът да се запитаме какво прави онази служба, която се грижи точно за това в ГДБОП. На правен език се нарича престъпно бездействие. Също, какво прави онази служба със странното за данъкоплатеца име ДОИ? Защото никой не знае какво стана с торбите монети, които изнесе братът на бившия главен прокурор, или какво стана с колекцията на банка "Славяни", или да се сетим дори за продажбата на ордените на дядото на Кобургготски - тогава на държавата не ѝ хрумна да се намеси. Изобщо, какви предмети има до момента върнати с помощта на държавата? Защо известните иманяри Бузата, Рижия, Желязко Демирев не бяха представени и те като колекционери родолюбци? По-скоро се говори за амнистия. Точно така, но това е абсурд. За амнистия може да се говори само тогава, когато има доказано престъпление. Амнистия може да има за хора, подпомогнали следствието и разкрили своите съучастници.

Доби популярност тезата, че ако не са колекционерите тук, ценните предмети ще бъдат изнесени.

Това е много смешно. Подобна теза е изградена върху презумпцията, че няма държава. Има хиляди чиновници, които отговарят точно за това, полицаи, митничари. Всъщност това е нещо, което е незаконно. Интересен е случаят с кариерата на г-н Кирил Христосков, който беше началник на отдела в НСБОП, а в момента е изпълнителен директор на фондация "Тракия" (свързана с колекционера Васил Божков - бел. ред.). Той трябваше да пребори иманярите и търговците. По негово време имаше традиция да се обявяват цените на заловените вещи - най-често икони, и когато тези цени гръмваха с голямото количество нули, кьораво и сакато хукваше да краде и разбива църкви.

Какви ще бъдат вашите конкретни предложения към закона?

Нека уточня, че не ги предадох навреме, очаквайки развитие на ситуацията. Ще предложа създаването на обществени съвети, които да управляват музейните колекции и галериите. Това означава край на едноличната подредба на експонатите. Такъв съвет не би допуснал да има рокля или гащи на Калина или сувенири като пепелници, байрячета и химикалки на съвременни министри. Обществените съвети ще се занимават с дарителските фондове, бюджетите, също и със станалата напоследък модерна практика на кръщаването на зали в музеите. Ще предложа нова, изключително подробна дигитална регистрация на музейните колекции. Така няма да има възможност за подмяна на монети и предмети в колекциите, което е една от най-честите измами. Ще предложа и нов режим за разрешение за изнасяне на произведения на изобразителните изкуства. Старият е невъзможен и архаичен. Спокойно може да се вземе пример от Италия - всеки има право да продава и купува всичко в рамките на сто години. Сертификат се търси само ако предметът е на повече от век.

Аз съм и за регистрация на нумизматичните колекции, въпреки че на много нумизмати ще им настръхнат косите. Това се оказва най-лекото и достойно предложение, когато става дума за почтени колекционери -те самите доброволно да си регистрират колекциите и да подават годишни декларации за промяна в колекцията.

За концесионирането на паметници на културата би трябвало да има задължителна реставрация на обекта и поддръжка, също и непрекъснат контрол от държавата, за да не изникне някоя кебапчийница под тракийската гробница. Ще поддържам и забраната за търговия с антични предмети.

По всичко личи, че няма да откликнете на призива да се застане на колене пред колекционерите.

Унизителна поза. В нея е преминало битието на нашите интелектуални слънца. Тук му е мястото да кажа, че изложбата в Брюксел с експонати от античната колекция на Васил Божков премина от съмнително в срамно дело. Тя се отнасяше повече до величието на собственика, отколкото до величието на България. Нещо като Лепа Брена в Карнеги хол.

Дали предложенията ви ще бъдат приети?

Не очаквам, че ще бъдат възприети с възторг. Ако това стане, някои депутати ще останат без спонсор. Все пак се надявам на силен закон, а не на пародия. 

Публикуваме интервюто на Велислав Минеков от в. “Дневник”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. инана
    #46

    Най-после се намери един българин, който постави въпроса за т.н."колекции"!Какви колекции и какви пет лева. Това е събиране на бързоликвидни средства от новобогаташите на България.Самите те нямат никакво отношение към старината освен като към паричен еквивалент. За съжаление има хора от музейната гилдия, които им помагат в тази им "родолюбива" дейност - но иначе се бият в гърдите, че са родолюбци и т.н.Какви колекционери са Митьо Шестака, Черепа, Д.Соколов,Агафонов ... Най-обикновени мошеници. Дано

  2. Зоолог
    #45

    ...някои Ваши специални интереси в областта на живата природа Ви посвещавам този кратък ескиз като малка благодарност за изложените по-горе мисли:* * *Ще направя опит за систематизиране на няколко заключения, които може би ще ни позволят да се придвижим напред в разбирането на някои явления от заобикалящия ни свят:- Както в реалния живот, така и тук съществуват съвременници и сънародници, които са резистентни на всеки опит за рационално излагане на позиции- Немалък брой от публиката е неспособна

  3. сензор
    #44

    !!!

  4. ВАЛЕРИ
    #43

    Бях шокиран да видя "частна колекция" на един от най-големите престъпници на България В. Божков в НИМ - това си е легализация на откраднотото, а представянето и в Брюксел е международна легализация на престъпния бизнес на иманярите у нас. Искам да попитам акад. Св. Русев, адвокат на тази колекция - къде е легалният пазар на археологически ценности, защото и аз искам да си направя законна колекция? Такъв пазар просто няма - той е по вилите и хасиендите на мутрите. Това е като легализацията на наркотиците

  5. Паесий
    #42

    Смешно е да се представят милионерите-колекционери като "спасители" на културното наследство. Има ли сред тях поне един, който да е откупил на Аукцион на Запад или в САЩ паметник и го е предоставил на Български музей? Тезата, че са спасители се поддържа от държавни чиновници като ментепрофесор Божидар Димитров и полупрофесор Николай Овчаров. Те са съветници на "министри, царе и придворни кокетки". Ментепрофедсорът Б.Б. е Председател на Комисията за недвижими паметници. Парадоксално! Той е най-големият

  6. сензор
    #41

    много важно,трябва да се изгради в новия закон!?Достатъчно ефективна наблюдателна мрежа ,която навреме да съобщава на полицията ,че някой копае в районите с отбелязани културно-исторически паметници!В тази мрежа трябва да бъдат включени ,музейните работници от близките музеи в градовете ,кметовете,кметските наместници и местните общински служби! Да бъдат поощрявани и привличани с ежегодни разяснителни кампании провеждани от общинските управи местните хора да участват в наблюдението и опазването на културно-исторически забележителности в районите където живеят или пък съвестни граждани ,които са забелязали копаещи лица върху историческите обекти !

  7. сензор
    #40

    как цялата комунисто-кадесарска мафия е настръхнала и привиква ту тоя ,ту оня свой депутат-подлога да го инструктират за какъв закон да гласува!?Курвенските им мафиотски, иманярски номера трябва да минат ,защото всяка ценна историческа вещ с всеки изминал ден покачва цената си и струва огромни пари!А, номерата им са курвенски защото присвоявайки и скривайки историческите ценности ,кадесарските мафиоти засягат и унищожават историческата памет на обществото!Без тази историческа памет ,на която са посегнали

  8. изследовател
    #39

    Браво,ето така трябва да се разсъждава и действува! Само че се съмнявам в успеха, защото живеем в държава на бандити.

  9. ура
    #38

    Имаме си вече и Булевард Путьо!

  10. Лунна вода
    #37

    под която сме се втурнали да пишем е ПОТРЕСАВАЩА-"Всеко десето дете...и т.н.".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.