Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велоалея вдигна на протест жители в Силистра заради недомислица (видео)

Европроектът се изпълнява от фирма на сина на бившия зам.-шеф на ДАНС Иван Драшков

1 коментар
Велоалея вдигна на протест жители в Силистра заради недомислица (видео)

Велоалея минаваща под балконите на блок в най-големия квартал в Силистра вдигна на протест обитателите му. Тя се изгражда по трансграничен проект с европейско финансиране. Хората са недоволни не само от недомисленото техническо решение, но и от липсата на информация за проекта, съобщи БНТ.

Жители от квартала недоумяват как е възможно новата велоалея да минава под прозорците им, като на едно място е залепена дори за ъгъла на блока. Освен това заема по-голямата част от тротоара.

Недоволството на хората

"Минава точно на 10 сантиметра от жилищната кооперация. На първия етаж, аз не знам хората как ще се оправят там", каза Мирослав Върбанов.

"Колоездачите ще се ръкостискат със собствениците", допълва Петранка Петрова.

Потърпевшите настояват велоалеята да е част от пътното платно, а не от тротоара.

"Във всяка една нормална държава, като имаш всичко изградено, дърпаш успоредно 1 метър черта на пътното платно и правиш велоалеята. Така правят хората на Запад. Като не могат, да излязат да видят", каза Тихомир Иванов.

"Ние не сме против колоезденето. Всички трябва да се борим за екологично чист въздух на града. Навсякъде, дори и в Русе, не развалиха тротоарите, а си направиха велоалеите покрай тях", допълни Петранка Петрова.

Проектът - 7349 метра велоалеи за над 2.38 млн. лв.

Изграждането на 7349 метра велоалеи за над 2.38 млн. лв. е част от проекта "Екологично чист транспорт в трансгранична зона Наводари – Силистра". Финансирането е осигурено по програмата Интерег Румъния – България 2014 – 2020.

Заложено е изграждането на над 7 км велоалеи, разделени на 8 участъка. Те са разположени предимно по уличната мрежа. Там където не е възможно това, велоалеята минава в междублоковите пространства, става ясно от публикуваната документация.

Конкретният случай е именно такъв. Велоалеята не може да се изнесе на улицата, защото тя е част от републиканската пътна мрежа и движението по нея е натоварено, обясни пред Mediapool изпълнителят на проекта Иван Драшков, собственик на фирма "Ай Ти Ди Груп". Компанията е спечелила обществената поръчка за изпълнението му. Договорът обаче не е на инженеринг. Ние изпълняваме проектът, който ни е даден от община Силистра, уточни Драшков, който е син на бившия зам.-директор на ДАНС Иван Драшков.

Заместник-кметът по строителството на Силистра Тихомир Борачев, отговарящ за изпълнението на проекта, твърди, че той е дело на най-добрите професионалисти, но не посочи кои са те.

"Проектът е изготвен от специалисти по пътно строителство, гледан е на експертен съвет, съгласуван е с всички институции, които имат отношение към пътно-транспортната обстановка", каза инж.Тихомир Борачев пред БНТ.

Той твърди, че е имало публично обсъждане на проекта и не е имало недоволни.

Липса на информация

Жителите на засегнатия квартала обаче твърдят, че не са били информирани предварително за изграждането на велоалеята. Разбрали за плановете на общината чак, когато багерът разрушил градинката пред блока и велоалеята минала под балконите им.

"По никакъв начин не бяхме уведомени какво ще става под носа ни, в самите основи на блока", каза Надя Иванова.

"Когато започва да се строи обект навсякъде се поставят информационни табели. Какво ще се строи, кога ще се строи, какъв е пусковият срок, кой ще го изпълнява, кой е инвеститорът. Тук някъде да видяхте такава табела поставена", попита риторично Петранка Петрова.

Заместник-кметът призна, че не е имало информация за реализацията на проекта. На сайта на община Силистра може да се намери единствено обществената поръчка за избор на изпълнители в профила на купувача, установи проверка на Mediapool.

"Ще обърнем по-сериозно внимание на информационната кампания при следващите лотове с прессъобщения на нашата страница и директно съобщения по входовете", обеща Тихомир Борачев.

От обясненията му стана ясно, че вече нищо не може да се направи и хората ще трябва да свикнат да съжителстват заедно с велосипедистите под балконите им.

Проектът трябва да завърши след три месеца. Съгласно подписаният в края на октомври 2020 г. договор с "Ай Ти Ди Груп" срокът за изпълнение е 180 дни. През зимата обаче не се е работило, защото не може да се извършва строителство. По тази причина изграждането на веоалеите е започнало през пролетта, каза Иван Драшков.


Видео БНТ

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #1

    Най-добрите, сигурни и предпочитани велоалеи на Запад в никакъв случай не са на пътното платно с колите , а далече от тях , но ясно че не трябва да са и залепени за сградите. Явно става въпрос за международната веломагистрала Евро Вело 6 , която започва от атлантическото крайбрежие на Англия, прекосява цяла Европа и по брега на Дунава стига до Черно Море .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.