Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК с нов план срещу бежанската криза: Налива милиарди в Африка и Близкия изток

Европа ще осигури легални маршрути за мигрантите и хуманитарни центрове до кризисните страни

1 коментар
ЕК с нов план срещу бежанската криза: Налива милиарди в Африка и Близкия изток

Европейската комисия ще се опита да постигне споразумения за партньорство за справяне с незаконната миграция със страни от Африка и Близкия изток. Това стана ясно, след като комисията представи във вторник официално новата си визия за изход от мигрантската криза.

Според нея ЕС ще се стреми към специално адаптирани партньорства с ключови държави на произход и транзитно преминаване, като "се използват всички политики и инструменти, с които разполага ЕС, за да се постигнат конкретни резултати".

Целта е да се предотвратят трагедиите в Средиземно море, където от началото на 2014 година загинаха около 10 000 души в опит да достигнат Европа.

"За да спрем неприемливата загуба на човешки животи в Средиземно море и да въведем ред в миграционните потоци, трябва да преосмислим начина, по който ЕС и неговите държави членки обединяват усилията си, за да работят заедно с държавите извън Съюза", заяви зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс.

Комисията ще сключи пактове с първа група от приоритетни трети държави, адаптирани към ситуацията на всяка държава. Програмата ще бъде финансиране с 8 милиарда евро през следващите пет години.

"Освен това ще работим по амбициозен външен инвестиционен план, за да спомогнем за създаването на възможности и за отстраняването на първопричините за миграцията. При липса на конкретни резултати от партньорите ни за по-добро управление на миграцията, ние трябва да сме подготвени за адаптиране на ангажираността и финансовата ни помощ“, заяви още Тимерманс.

Силни партньорства и легални маршрути

Върховният представител по външната политика Фредерика Могерини обясни, че в основата на новия подход е изграждането на силни партньорства с ключови държави.

"Трябва да продължим усилията си за спасяване на човешки живот по море и за разбиване на мрежите на контрабандистите на хора, но същевременно целта ни е да помогнем на държавите, които приютяват толкова много хора, и да насърчим икономическия растеж в нашите държави партньори. Готови сме да увеличим финансовата и оперативната помощ и да инвестираме в дългосрочното икономическо и социално развитие, сигурността, върховенството на закона и правата на човека, като подобряваме живота на хората и отстраняваме причините за миграцията", заяви тя.

В краткосрочен план ще бъдат сключени пактове с Йордания и Ливан и ще бъдат предприети стъпки за договаряне на пактове с Нигер, Нигерия, Сенегал, Мали и Етиопия.

Освен това възнамеряваме да увеличим ангажираността си с Тунис и Либия, добави Могерини.

Част от новия план е създаването на законни пътища към Европа и по-голям хуманитарен капацитет за приемане, по-близо до мястото им на произход.

ЕС ще подкрепи създаването на ръководена от ООН схема за презаселване в световен мащаб, която ще допринесе за справедливо поделяне на разселените лица и допълнително ще възпре незаконните движения, съобщиха от Европейската комисия.

Финансовата рамка

Финансовите средства, предназначени за справяне с първопричините за незаконната миграция и принудителното разселване, ще бъдат увеличени, както и гъвкавостта за изпълнение на програмите.

В краткосрочен план Доверителният фонд за Африка ще бъде подсилен с 1 милиард евро, от които 500 милиона евро от резерва на Европейския фонд за развитие, а 500 милиона евро ще бъдат поискани от държавите членки.

В по-дългосрочен план ЕК предлага да се преразгледат из основи обхватът и естеството на традиционните модели за сътрудничество за развитие.

През есента на 2016 г. Комисията ще представи предложение за нов фонд като част от амбициозен външен инвестиционен план за мобилизиране на инвестиции в развиващите се трети държави въз основа на опита от успешния План за инвестиции за Европа (Планът Юнкер). За тази цел ще бъдат мобилизирани 3.1 милиарда евро, които се очаква да доведат общи инвестиции до 31 милиарда евро, с потенциал за увеличение до 62 милиарда евро, ако държавите членки и другите партньори допринесат със същите суми като ЕС.

Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) също вече работи по инициатива за мобилизиране на допълнително финансиране в Африка през следващите пет години. Външният инвестиционен план ще се съсредоточи и върху целенасочена помощ за подобряване на бизнес средата в засегнатите държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #1

    Ако трябва някъде да се "наливат" пари, то това задължително е за стабилизиране на охраната на границите на ЕС !!!Усилията трябва да се насочат към техническо оборудване и насищане с кадри така, че, през границите, да не може да прехвръкне пиле, камо ли неидентифициран мигрант....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.