Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Венецианската комисия иска дълбоко орязване на властта на Гешев

23 коментара
Венецианската комисия иска дълбоко орязване на властта на Гешев

Венецианската комисия, която е най-авторитетният консултативен орган по конституционно право в Европа, поиска от България дори по-дълбока съдебна реформа от тази, която бе предложена по време на кабинета "Петков".

В края на юли т.г. тогавашният правосъдният министър Надежда Йорданова излезе с най-всеобхватното досега предложение за въвеждане на наказателна отговорност срещу недосегаемия българския главен прокурор. Екипът на правосъдното министерство излезе с идеята наказателен съдия да може да разследва главния прокурор.

България трябва да приеме тази реформа до края на юни догодина, което е условие за получаването на близо 8 милиарда лева по Плана за възстановяване.

Страната от години е критикувана по този въпрос от редица европейски институции и е била осъждана многократно пред Европейския съд в Страсбург за прекормерната власт на главния прокурор. Така ГЕРБ бяха принудени да се заемат с належащата реформа и през 2020 г. стигнаха до идеята разследването да се възлага на специален прокурор, който практически да бъде избиран от главния. Предложението бе отхвърлено от Конституционния съд.

Самият главен прокурор Иван Гешев пък постоянно обяснява, че не е недосегаем и дори не е началник на редовите прокурори. Има и решение на КС, според което той може да бъде разследван от всеки редови обвинител – нещо, което никога не се е случвало и няма как да се случи при съществуващите правила в прокуратурата.

Със законопроекта на Надежда Йорданова се предлага разследващият съдия да получава временни правомощия да разследва главния прокурор. Този съдия ще се назначава с решение на Висшия съдебен съвет (ВСС), който избира и шефа на държавното обвинение. Доказателствата ще се събират от разследващи полицаи. Те така или иначе водят огромния брой досъдебни производства под ръководство на прокурор. Един съдия ще може да разследва главния прокурор максимум две години. След този срок ще бъде определян друг магистрат.

През първите шест месеца разследващият може да образува дела за повече от едно престъпление. Отказите да бъде разследван главният прокурор ще могат да се обжалват пред съда. Наред с това е предвидена и процедура за отстраняване на шефа на държавното обвинение. Тази процедура ще минава през ВСС и ще започва по искане на специално назначения магистрат.

Венецианската комисия твърди, че трябва повече от това.

Венецианската комисия приема изцяло положително идеите за повишаване на отчетността на главния прокурор. В същото време комисия казва, че целите не могат да бъдат постигнати само чрез промяна на правилата за разследването на главния поркурор. Необходима е структурна реформа на Висшия съдебен съвет (ВСС), където шефът на прокуратурата има огромно влияние.

Според Венецианската комисия именно там властта на Гешев трябва да бъде намалена. Необходимо е вземане на решение за отстраняване на главния прокурор да става с по-малко мнозинство от необходимите сега 2/3 от гласовете във ВСС (17 гласа).

Комисията настоява и за по-подробно разписване на процедурите за избор на съдията, който ще разследва главния прокурор. Съдиите, които са кандидатите за тази позиция, трябва да дадат предварително съгласие за назначаването им. Законопроектът трябва да регламентира ситуации и процесуални последици, при които разследващият съдия може да бъде отстранен от длъжност. Да се уточни по-подробно обхватът на съдебния контрол върху процесуалната дейност на тази влиятелна фигура в съдебната система.

Венецианската комисия настоява да се въведе и отсяващ механизъм за разглеждане на явно неоснователни жалби срещу главния прокурор.

В същото време комисията е против увеличаването на правомощията на съдебния инспекторат, чиито членове се избират изцяло от парламента. Това трябва да се случи само след като се преразгледа начинът на избор и назначаване на главния инспектор и на инспекторите. Пълното политизиране на органа трябва да бъде преустановено, а съдебната система чрез ВСС да участва в процеса чрез номиниране на кандидати и вземане на решение за отговорността на инспекторите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иво Станоев
    #23

    Медиапул, Медиапул, Медиапул, в какво се превърнахте? И заглавията ли ви ги пращат от политическите централи или вече сте толкова опитомени, че се самоцензурирате? Никъде в доклада на Венецианската комисия не се споменава името на Гешев. Там се говори за институции, а не за конкретни лица. И това е правилният начин за съдебна и всяка друга институционална реформа - разговор за принципи и основни положения, а не клюкарско заяждане с тази или онази конкретна личност.

  2. полк. Дрангов
    #22

    Докато съдиите и прокурорите не почнат да се избират пряко от гражданите ( както е в САЩ), няма нищо да се управи!...Гешев...Пешев...Велчев... Цацаров все тая!

  3. .tеxt
    #21
    Отговор на коментар #20

    Ами прочети си коментара и ще разбереш "какво му има" на Гешев - не е ходил на стаж по "Еразъм +", нито е слушал читави лектори. На човека са му дали две неща - пистолет и власт и той сега с цялото си простодушие се опитва да ги използва по най-невероятни начини... Човекът е или глуп4к или корумпе... Та това му има. Не е малко.

  4. анита хегерланд
    #20

    Какво му има на Гешев, че непрекъснато се занимавате с него?! Венецианската комисия не може да решава казуси, по които не е специалист. Един човек не прави ведомство?! Това е личностна разправа, а не казус.
    България има нужда от осъвременяване на разбирането си за законност. Магистратите и студентите трябва да бъдат изпращани на стаж по програмата "Еразъм плюс", на собствена сметка или от университетите, за да се учат от напредналите юристи.

    Другият вариант е да бъдат канени лектори,

  5. .tеxt
    #19

    Колкото и да го обрязват Гешев, ако щат и майстор-сюнетчия да извикат... пак файда йок! В България имаме съвсем явно вече State Capture (превзета държава).

  6. roser
    #18

    Дреме им на някои хора за 9-те милиарда...Те само от КТБ прибраха 5 милиарда, 3, от "Хемус" и 3 от "Турски поток".

  7. dinko
    #17

    какво ви става, бе, хора? коя е тази "венецианска комисия", която ни дава акъл? какво общо има тя с ес? помните ли двамата гастрольори ран/ат - и те даваха едни съвети, добре, че луканов не успя да се "възползва" от тях... българия има нужда от много по-сериозна съдебна реформа, която не се отнася само за личността и ролята на главния прокурор, но за такава реформа е необходима промяна на конституцията. повечето от подписалите тази конституциа бяха убедени, че тя е компромис и ролята и е само чрез

  8. ефрейтора
    #16

    Обзалагам се на една бира , че ако "политическите дюстабанлии" от пп и дб имат възможност да назначат Главния прокурор , всички въпроси за неговата "всевластност" ще отлетят яко дим . И напротив , ще се лансира мантрата за Прокуратурата и Главния прокурор като стожер и защитник на Държавността...

  9. Rolo Tomassi
    #15

    Само едно не става ясно от всичко изписано - как така българинът, като най-умен, находчив и далновиден, от толкова време не може да измисли работещ механизъм за контрол върху дейността на главния прокурор ? Ако е толкова трудно и не може да го измислят - да си го признаят и да вземат пример от добрите европейски практики по въпроса. В парламента има достатъчно юристи и ако те не могат да решат този въпрос, компетентността им отива "под въпрос", а също и волята на някои партии да го направят.

  10. MP_reader
    #14

    Съдейки по тази статия, комисията не казва нищо за Гешев, така че заглавието е неточно. Става дума за структурата на съдебната власт и за ролята на прокурора. Това което ВНС създаде на времето беше глупаво, и се осъзнаваше от някои но комунистите имаха твърде голямо влияние тогава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.