Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Венеция е наводнена при безпрецедентен за последните 50 г. прилив

2 коментара

Венеция е наводнена след най-големия прилив в последните 50 години. Нивото на водата достигна 1.87 метра. Според властите откакто се води статистика от 1923 година само веднъж водите са достигали по-високо ниво от 1.94 м. през 1966 година. Снимки от града показват популярни туристически атракции, които са напълно наводнени.

Площад Сан Марко - една от най-ниските части на града е сред най-тежко засегнатите области. Базиликата "Сан Марко" е залята за шести път от 1200 години, като последните четири наводнения са се случили в последните 20 години.


Т. нар. висока вода е явление, характерно за Венеция, разположена на 100 острова в лагуна на Адриатическо море. Феноменът е свързан с повишаване на морското равнище, обикновено през есента и пролетта, зависи също от фазите на Луната и приливите. Този път нивото на водата се вдигна и от проливните дъждове и духащия от морето вятър.

Две са вече жертвите на наводненията. Един човек е бил убит от токов удар в наводнената си къща. Има информация и за още един загинал.

В града не работят телефоните, а кметът Луиджи Бруняро поиска да бъде обявено бедствено положение.

"Ситуацията е драматична. Молим правителството да ни помогне. Цената ще бъде висока. Това е резултат от климатичните промени", заяви той в Туитър.

Жителите и туристите са призовани да не излизат навън.

Бизнесът в града е сериозно засегнат. Покачващата се вода заля терасите на кафенетата, отнесе маси и столове по улиците.

Мостчетата пред хотелите покрай Големия канал бяха пометени от вълните и клиентите, пристигащи с водни таксита, бяха принудени да влизат през прозорците на първите етажи.

В магазините работници се опитват да преместят запасите си.

Три водни автобуса потънаха, но туристите продължават да разглеждат забележителности доколкото могат.

.  

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Този проблем успешно е решен от Холандия, която живее на територии под морското равнище. Там се експериментира с диги, вълноломи, стени, направени от различни материали, с шлюзове, отводнителни канали и т.н. Трябва да се създаде екип от специалисти, които да имат достъп до последните новости в тази област, за да създадат предписания за климатичните промени и наводненията?!

  2. PETER
    #1

    Малко странно ми изглежда дъждове, колкото и проливни да са те, да влияят на нивото на едно голямо и открито море като Адриатическото?! Всяка локална флуктуация в нивото би предизвикала приливна вълна и бързо оттичане към областите, където не вали.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.