Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Венеция в търсене на формула за устойчив туризъм след пандемията

2 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

След 15-месечна пауза заради коронавируса, през която Венеция опустя откъм туристи, сега градът се опитва да възроди туристическата индустрия, но като се трансформира в столица на устойчивия туризъм, пише в Асошиейтед прес.

Венеция, нейната лагуна, фауна и флора ѝ са в списъка на ЮНЕСКО на обектите от световното наследство на човечеството. По-рано тази седмица обаче ЮНЕСКО предприе рядката стъпка да препоръча Венеция да бъде поставена в списъка на обектите от световното наследство, които са изложени на опасност. Решението в тази насока се очаква в идните месеци. А мотивът на ЮНЕСКО за тази стъпка бе прекомерният туризъм, белязал града преди пандемията. ЮНЕСКО е взел предвид и намаляването на постоянните жители на Венеция, както и преминаването на круизни кораби през историческия център, а също и проблеми, свързани с управлението на града.

След края на поредния локдаун, въведен заради пандемията в Италия, областните власти на Венето, където се намира Венеция, представиха на централните власти в Рим план за рестартиране на зависимия от туризма Град на каналите. В плана има и призиви за контрол на така наречените дневни посетители на града, увеличаване на постоянните жители, насърчаване на стартъпите, ограничаване на броя на частните апартаменти, отдавани под наем, мерки в защита на венецианските занаятчии.

Предложението бе внесено през март, като властите на Венето се надяват да получат част от парите, които Италия ще получи от европейския възстановителен фонд. Общата сума за тежко засегнатата от пандемията страна възлиза на около 222 милиарда евро. С част от тези пари Венеция може да се превърне в столица на устойчивия туризъм. При този модел туризмът ще продължи да съществува в Града на романтиката, но не и във вида отпреди пандемията, когато годишно около 25 милиона туристи посещаваха Венеция, паралелно с напускането на града от 1000 негови жители (данните са за 2019 г.) Планът за рестартиране на Венеция предвижда инвестиции от 4 милиарда евро с цел привличане на 12 000 нови постоянни жители и създаване на 20 000 нови работни места.

Колкото и да възнегодуваха срещу масовия туризъм, окупирал града преди пандемията, по време на нея венецианците осъзнаха до каква степен има симбиотична връзка между тях и туристите. С пандемията дойде масовият отлив на туристи от Венеция и съответно и на постъпленията от туристите. В резултат на това бе намален драстично общественият транспорт, от което пострадаха самите венецианците, тъй като основно той се издържа от туристическия поток. Дори след края на локдауна градски музеи казаха, че не могат да си позволят да отворят врати само за местните жители, без да има поток от туристи.

Така де факто Венеция осъзна, че без туристи тя се превръща в град, който дори не може да обслужва собствените си жители, казва Анна Морети, експерт в областта на управлението на туризма и туристическите дестинации в университета на Венеция Ка Фоскари.

Пандемията поотложи плановете на Венеция да въведе такса за дневните туристи, които нощуват на други места, но нахлуват всеки ден в града. Те съставляваха преди пандемията 80 процента от целия поток от туристи в града. През 2019 г. около 19 милиона дневни туристи посетиха Венеция от общо около 25 милиона туристи, посетили града. Обикновено дневните туристи харчат между 5 и 20 евро при тази еднодневна визита. Но пък от другата страна на уравнение 20-те процента от туристите прекарващи най-малко една нощувка в града, допринасят за над две трети от всички туристически постъпления.

Ето защо Венеция трябва да се опита да насърчи повече туристи да прекарват повече от една нощ в града, но същевременно да не се насърчава дневният туризъм. Градът трябва да бъде населен и с нови жители. Трябва да бъде отклонен и туристическият поток към нови дестинации в района на Венеция.

Предвижда се също догодина по някое време в действие във Венеция да влезе резервационна система, включваща такса за достъп с цел управление на потока от дневни посетители на града. Още миналата година с цел наблюдение на потока на дневните туристи градските власти създадоха контролен център близо до моста, свързващ Венеция с континенталната част на Италия. Този център засича колко посетители има във Венеция по всяко време на денонощието, като се използват данни от мобилните телефони, които също така показват и откъде произхождат посетителите и къде се намират в града. Тази технология означава, че бъдещата резервационна система може да бъде наблюдавана посредством Кю Ар кодове, които се свалят на телефона, без да има нужда да се обособяват пропускателни пунктове.

Като модел за Венеция за устойчив туризъм би могъл да послужи остров Чертоза във Венецианската лагуна. Чертоза е само на 15 минути път с корабче от площад Сан Марко. Благодарение на частни инвестиции едно време забравеният остров беше превърнат в многолик градски парк, където венецианци и гости на града могат да се събират далеч от масовия туризъм. Работата по проекта Чертоза продължава, но за успеха на начинанието говори това, че всеки уикенд там идват по 3000 посетители.

Във Венецианската лагуна има още 10 подобни обекта, които могат да бъдат възродени по подобен начин. Това са бивши лазарети и казарми или изоставени острови. По този начин потокът от туристи ще бъде пренасочен от определени места в града, където преди пандемията имаше струпване - площад Сан Марко или моста Риалто - към други нови местни дестинации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dann
    #2

    Когато посетих Венеция през 2018 лятото беше като цигански панаир. Китайци продават на всеки ъгъл пица. Индийци, пакистанци, араби и т.н. обикалят с челядта си, спират на всеки 2 метра и снимат грозните си космати лица на всеки мост. Африкански бежанци подхвърлят най-различни пластмасови боклуци и се опитват да ги продават на туристите и децата им. Опашка пред Дожския дворец на която се чакаше 10 часа.
    Когато отидохме на прекрасния остров Лидо плажната ивица беше като в приказка...
    Докато не влязох

  2. анита хегерланд
    #1

    Венеция потъва, какъв устойчив туризъм?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.