Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Веолия” иска 2 лева за кубик вода в София, общината е против, ДКЕВР мълчи

Французите прогнозират “бедствие”, ако концесията се развали, предлагат помощ на закъсалата “Топлофикация”

55 коментара
“Веолия” иска 2 лева за кубик вода в София, общината е против, ДКЕВР мълчи

Френската фирма “Веолия” иска вдигане на цената на водата на 2 лв. за кубик. Столичната община е категорично против новото увеличение. Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), която определя цените, вече осми месец мълчи и не взима решение.

 

Ефектът за софиянци е сравнително ниска цена на водата спрямо другите градове в страната, липса на канализация в една трета от столицата и високи загуби по остарялата мрежа, които се калкулират в сметките им.

 

Веолия” и Столичната община са съдружници в концесионера “Софийска вода”, като френската група държи 77% от капитала на дружеството. Французите влязоха в България в края на 2010 г. изкупувайки британския дял на “Юнайтед Ютилитис” и на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). След повече от две години мълчание за първи път председателят на борда на директорите на “Софийска вода” и заместник-главен изпълнителен директор на “Веолия Вода Европа” Етиен Пети реши публично да обяви намеренията на компанията на специална пресконференция. Поводът беше нарочното решение на Столичния общински съвет против повишаването на цената на водата, което беше изпратено и на  ДКЕВР.

Освен това през определени периоди БСП, ВМРО и "Атака“ искат разваляне на концесионния договор с мотив, че е неизгоден за столичани. Мнозинството на ГЕРБ в СОС се съгласи да бъде създадена временна комисия, която да прегледа концесионния договор. Комисията работи почти четири години, колкото е и мандатът на СОС, и така този сериал се точи вече втори мандат без изглед да свърши скоро.

“Никога не ни е бил оказван натиск да напуснем България. По общо мнение, включително и на Министерството на регионалното развитие, ние сме най-добрият воден оператор в страната. Смятам, че ако управлението на компанията бъде върнато на държавата или общината, то това ще бъде бедствие”, каза Етиен Пети. Той отбеляза, че предишният премиер Бойко Борисов, с когото имаха среща през 2011 г., е бил много доволен, че “Веолия” е влязла на българския пазар. Комуникацията ни с него обаче не беше добра, защото не знаеше английски, затова пък с новия премиер Марин Райков ще може да си поговорим на френски, ако ни покани на среща, допълни Пети.

“Веолия груп” не се влияе от политическата конюнктура в страната и има дългосрочни интереси в България, каза Пети. Той допълни, че чрез публично-частно партньорство са готови дори да помогнат за по-доброто управление и повишаване на ефективността на “Топлофикация София”. Ако атаките срещу “Веолия” в България продължат, групата ще отговори на тях, каза Пети без да посочи как.

Концесионният договор за водата на София беше подписан в края на 1999 г. с британската “Интернешънъл уотър”, която препродаде по-късно акциите си. Концесията изтича в края на 2025 г. Инвестициите за този период трябваше да бъдат в размер на 150 млн. долара и трябваше да бъдат вложени през първите 15 години. Това е причината да не се плаща концесионна такса.

Сметката за вода, колкото две кила свинско

За да подчертае колко ниска е цената на водата на столичани, Етиен Пети сравни средната сметка на едно домакинство в София с цената на две кила свинско или четири големи сандвича от Макдоналдс. Средната сметка за мобилен телефон е два пъти по-висока от тази за вода. А сметката за парно – десет пъти по-висока, посочи Пети. Той допълни, че цената на водата в София е средно с 30% по-ниска спрямо деветте големи града в страната.

За да покаже, че хората не се интересуват от сметките за вода, защото не знаят колко струва един кубик, нито каква сметка плащат месечно, Етиен Пети не съобщи нито едно конкретно число.

В момента столичани плащат 1.76 лв. за кубик. За последно цената на водата беше вдигната с 2.86% от ДКЕВР от 1 юли 2012 г.. От “Веолия” бяха поискали тогава 12% ръст на цената. Месец по-късно през август 2012 г. французите внесоха ново искане за повишение на цената на водата на 2 лв. за кубик. Оттогава ДКЕВР мисли и отговор няма.

Уникални сме в световен мащаб с два регулатора за едно и също нещо

Инвестиционна програма на “Софийска вода” се определя от Столичната община, а цената на водата и показателите за качество на услугата – от ДКЕВР, посочи Етиен Пети. С удивление той попита как така два регулаторни органа определят едно нещо – цената на водата. “Това е уникален пример не само за Европа, но и в световен мащаб”, каза Етиен Пети.

 

Инвестиционната програма на концесионера действително се одобрява от Столичния общински съвет. Тя обаче влиза за одобрение и от ДКЕВР и е един от компонентите, въз основа на които регулаторът взима решение дали да повиши цената на водата и с колко.

 

Инвестиции във ВиК мрежата, загубите на вода и обществените поръчки

 

Най-големите спорове между Столична община и “Веолия” са по отношение на инвестициите във ВиК мрежата, загубите на вода по тръбите и обществените поръчки.

 

Според Николай Стойнев, зам.-председател на СОС от ГЕРБ, “Софийска вода” не изпълнява бизнес плана си. Вместо да подменя тръби, инвестира в покупката на автомобили. Загубите по мрежата са 59% в края на 2011 г. при обещано в бизнес плана 42%, каза Николай Стойнев на 14 март. Тогава СОС взе решение, с което настоява ДКЕВР да не уважи исканото увеличение на цената на водата на “Веолия”, както и да им се наложи санкция заради неизпълнение на бизнес плана.

 

“В гаража на “Софийска вода” няма “Астън Мартин” и “Ферари”, а автомобили, с които предоставяме услуги на нашите клиенти”, каза Мариана Итева, прокурист на “Софийска вода”. Тя уточни, че са купени 20 автомобила за нуждите на дружеството, от които четири са били каналочистачни машини.

 

“Нивата в бизнес плана, заложени от предишното ръководство, са абсолютно нереалистични. Затова през октомври 2012 г. подадохме чернова на нов бизнес план за периода 2014-2019 г. със заложени реалистични цели. Още чакаме отговор по него”, каза Пети. Той отказа да съобщи какви са новите реалистични цели по трите основни показатели – цена, инвестиции, загуби по мрежата. Оправданието беше, че няма одобрен бизнес план. Пети уточни единствено, че се предвижда “плавна еволюция на цената на водата”.

 

Данните на “Веолия” показват, че загубите на вода по мрежата са близо 54% към края на 2012 г., посочи Итева. За 2011 и 2012 г. сме ги намалили с 3%, каза Пети. Той отчете пълна прозрачност при провеждането на обществените поръчки, които се публикуват на интернет страницата на дружеството.

 

Ръст на несъбраните сметки

Притеснителен факт по думите на Мариана Итева са неплатените сметки за вода. Те се увеличават и вече достигат 65 млн. лв. От тях 89% се падат на домакинствата.

 

Общинският дълг към “Софийска вода” е над 5 млн. лв., като основните задължения се трупат от живеещите в общинските жилища, които не си плащат сметките не само за вода, но и за парно и това на практика се пише на сметката на останалите столичани. Този проблем е поставян многократно на сесии на СОС, но решение няма. Столичната община дори не успява да събере данни колко от хората в общинските жилища не плащат сметките си и на колко възлизат неплатените дългове за различните комунални услуги.

 

Държавното предприятие “Врана” пък дължи над 1 млн. лв. на “Софийска вода”. С него се съдим, уточни Итева.

 

Към момента не е ясно как ще бъде решен конфликтът между “Веолия”, Столичната община и ДКЕВР, които вече повече от година и половина са в положението на "орел, рак и щука“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #55

    В момента в ЕС тече гражданската инициатива "Водата - основно човешко право", която събира подписи от всички европейски граждани с цел да призове Европейската комисия да изисква от правителствата да гарантират и снабдяват всички граждани с достатъчно и чиста питейна вода и санитарно-хигиенни условия и да изключат ВиК от процеса на либерализация на публичните услуги в Европа: http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/initiatives/ongoing/details/2012/000003?lg=bg Можете да се подпишете на: https://signature.right2water.eu/oct-web-public/?lang=bg

  2. Анонимен
    #54

    Каква е тази Виолия пък сега. Тия трябва да ги навържат на въжета един за друг и да ги удавят в яз. Искър

  3. Анонимен
    #53

    При сегашните нормативни условия, на фирми „В и К" се осигурява възстановяване на разходите и получаване на печалбата независимо от количеството на разпиляната вода. Фирмите не отговарят нито финансово, нито количествено за получените на входа на водоснабдителната система водни маси и не са заинтересовани от намаление на загубите до консуматора. А тези загуби, поради некачествено изграждане и десетки години лошото поддържане на водоснабдителните системи, са драстично по-високи от тези в нормалните

  4. Анонимен
    #52

    До 49 Малко са хората, на които не е известно, че в края на 50-те и 60-те години ВиК мрежите се изградиха с етернитови тръби, сравнително евтини и вършеха добра работа. Оказаха се много крехки и трошливи, и загубите в тях в някои градове достигат до 50% и повече. До 44 и 50 А пък че кражби или неплащания има. Напр. държавнта фирма "Врана" дължала над 1 млн лв. Която и държавна фирма да хванеш - батак и .айна до брадата.

  5. Анонимен
    #51

    Прави са подозиращите активизацията на мераците този френски монополист с примиерството на Марин Райков. Ще видим до колко е останала някакав почтенност в него и по развитието на въпроса с френския концисионер. Между другото представител на фирмата е май една от девойките около злополучния ни министър на външните ралботи Стоян Ганев. Така, че базата за топла връзка е на лице.

  6. Анонимен
    #50

    Преди 7 години французите се появиха в София с идея да заместят Агентите на короната в Соф. вода. Още тогава изразиха мнение, че нве можело водата да е толкова евтина. Н ебило редно. Това, че разходите за ВиК в София били ниски по никакъв начин не можело да бъде основание доставкса за ниски цени.А цената е ниска защото софийската вода пристига при потребителите по гравитационен път, а не се изпомпва, т.е. - няма значителни оперативни разходи за доставката и освен заплати. Има инвестиционни разходи,

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #49
  8. Анонимен
    #48

    Статията от предния пост е написана от г-н Евгени Дайнов

  9. Анонимен
    #47

    Има неща, които наистина не мога да разбера. Например: как така всички се оказаха толкова учудени, когато почна бунтът на народа – при положение, че неговият приближаващ тътен се чуваше още през миналото лято?

    Или: какво чак толкова изненадващо има във включването на мустакатия Цветан в атаката срещу президента, водена от неговите медии вече седмици наред?

    Ще ме прощавате, но това са елементарни неща. Явно повечето хора в повечето време ненужно ги усложняват.

    За бунта вече съм писал. Да хванем

  10. Анонимен
    #46

    До 44 ЧЕЗ е държавно и едва ли е на загуба, ами е на яка печалба. На изпълнителния 100 бонки заплата всеки месец. Само че държавата е Чехия. Понимаиш? Зависи какви управляват държавата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.