България не успя да капитализира предимствата си при разпределението на висшите постове в ЕС и загуби всички възможни опции на масата, коментира директорът на българския офис на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева пред Mediapool. Според нея правителството не е направило достатъчно за налагането на кандидатурата на Кристалина Георгиева и е изпуснало шансовете си за висок пост.
"На кандидатурата на Кристалина Георгиева се гледаше като наложена отвън, а не като българска кандидатура. В крайна сметка резултатът е, че тя много бързо беше елиминирана. Подобна кандидатура не може да върви без подкрепата на страната си", каза Чернева.
Тя посочи, че България можеше да получи и много по-добро портфолио за еврокомисаря си от "цифровизацията", което поиска Борисов още в аванс.
"Въпросът е какви са целите и амбициите на българското правителство. Ако то иска да се "сниши" и да стигне до някакво парче от бюджета на ЕС и това е максимумът на неговите амбиции, вероятно е постигнало целите си. Позицията на България обаче не изглежда по-сериозно, а напротив. Много колеги се чудят как е възможно България да не пожелае да участва активно във формирането на новия ЕС и със сигурност гласът на страните от нашия регион ще бъде по-слаб", смята Весела Чернева.
Какво предполага изборът на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия (ЕК)?
Изборът на Урсула фон дер Лайен предполага, че ще има сериозен контрол как върви реформата на Европейския съюз, как се спазва върховенството на правото, многогодишната финансова рамка и т.н.
Урсула фон дер Лайен е европейка в мисленето си, но няма никакви сантименталности нито по отношение на географията, нито по отношение на партийното си семейство до степента на предшественика си Жан Клод Юнкер.
Източна Европа остана без представители по върховете на ЕС. На какво се дължи това и какъв сигнал е?
От една страна, "Вишеградците" не успяха да излъчат кандидат. През последните месеци обаче те се оказаха по-скоро бреме за Европейския съюз, отколкото в помощ за развитието му като политическия проект.
Те застанаха зад Марош Шефчович, но тази кандидатура не беше достатъчно убедителна. Те застанаха и зад Кристалина Георгиева, но тя пък не намери подкрепа в българското правителство за поста върховния представител по въпросите на външните работи и сигурността.
В крайна сметка "Вишеградците" останаха изолирани заради проблемите си с върховенството на правото, национализма и популизма, но освен това те влязоха и неподготвени в този процес. Те нямаха нито нужното разбиране за това как трябва да процедират, нито добри кандидати.
Весела Чернева е директор на българския офис на Европейския съвет за външна политика.
В периода 2010-2013 година е говорител на Министерството на външните работи, а от 2004 до 2006 г. работи като секретар на Международната комисия за Балканите, председателствана от Джулиано Амато.
Тя е политолог, магистър по политически науки от Университета в Бон, Германия.
Премиерът Бойко Борисов обясни, че България е "пуснала" две имена в преговорите за разпределението на постовете - Кристалина Георгиева и Мария Габриел. Смятате ли, че те имаха реални шансове?
Особено Кристалина Георгиева имаше реални шансове. Тя имаше шансове за най-високите позиции – за председател на ЕК и върховен външнополитически представител, но не и за председател на Съвета, тъй като няма опит като премиер.
Тя бе много добре приета кандидатура. За съжаление, с отказа си да приеме за България поста на върховен представител, Борисов практически елиминира не само Кристалина Георгиева, но и Мария Габриел и въобще шанса страната ни да участва в това разпределение на постове.
Борисов каза, че е отказал поста на върховния представител на ЕС за външна политика, за да има еврокомисар с реален ресор. Защо премиерът умишлено саботира кандидатурата на Георгиева?
Борисов саботира избирането на българин за върховен представител по външната политика и сигурността. Да не говорим, че в Брюксел има достатъчно сили, които работят против Кристалина Георгиева.
Знаем за бившия шеф на кабинета на Юнкер Мартин Зелмайер. Предполагам, че и в ЕНП не искат да допуснат нейното връщане, защото там има вътрешнопартийни сметки, които включват по-скоро Мария Габриел.
В крайна сметка, Борисов направи ли всичко възможно, за да лансира и позиционира по най-добрия възможен начин кандидатурата на Кристалина Георгиева?
Със сигурност не. Със сигурност Борисов също влезе неподготвен в този процес. България имаше много по-добри шансове от останалите страни от Централна и Източна Европа, просто защото на нея не се гледаше както на Вишеградските страни. България обаче не успя да капитализира това предимство.
На кандидатурата на Кристалина Георгиева, която е много сериозна, с безспорни качества и можеше да участва пълноценно, се гледаше като наложена отвън, а не като българска кандидатура.
В крайна сметка резултатът е, че тя много бързо беше елиминирана. Подобна кандидатура не може да върви без подкрепата на страната си.
Позицията на Борисов само с предпочитанията му към Габриел ли може да се обясни?
Според мен беше ясно, че той не иска поста на върховен представител по външната политика. Той смяташе, че Мария Габриел може да стане вицепрезидент на ЕК, което обаче няма да стане. България на практика загуби всички възможни опции на масата.
Как бихте коментирала решението на бившия премиер на Швеция и един от най-опитните дипломати в ЕС Карл Билд, да се усъмни публично в качествата на Мария Габриел, определяйки я като аматьор?
Карл Билд имаше подобна позиция и преди четири години за кандидатурата на Федерика Могерини. Идеята, че човек, който няма опит, не е бил външен министър, не е работил в международна организация и няма практически познания, може да стане върховен представител, очевидно е неприемлива за хората, които ги е еня за европейската външна политика.
Извън разпределението на постовете, става въпрос и за бъдещето и позицията на Европа в света, който става все по-хаотичен, трудно предвидим и опасен за Европа. Всички декларации, че Европа трябва да бъде по-единна във външната си политика, изглеждат несериозно, когато няма човек с тежест на този пост.
Макар че Карл Билд има много различия с Жозеп Борел (испанският външен министър, номиниран за върховен представител по външната политика .б.а.) - от различни политически семейства, убеждения и идеология са, той е по-приемлив, защото е минал през много неща и има качествата да обедини европейските премиери и външни министри зад обща европейска външна политика.
Реална ли беше възможността Сергей Станишев да стане председател на Европейския парламент, каквото бе предложението на лидерите на ЕС?
Във вторник изглеждаше, че това е реален шанс, но в ПЕС има страшно много различни крила. Южна Европа има определен превес и той рефлектира в избора на ръководство на Европейския парламент. Избирането на италианец вместо Станишев е съвсем логично.
Това, което е учудващо, е, че никой не успя да прокара кандидат от Източна Европа през ЕНП, в която тя има превес. Това е голямото разочарование за мен.
Ресорът "цифровизация" ли е максималното, което може да получи България в новата Европейска комисия?
Това, че има заявено портфолио, ще помогне на Мария Габриел да го задържи, но съм сигурна, че България можеше да постигне повече. Убедена съм, че България имаше шансове за по-голямо, по-високо, по-видимо портфолио.
Въпросът е какви са целите и амбициите на българското правителство. Ако то иска да се "сниши" и да стигне до някакво парче от бюджета на ЕС и това е максимумът на неговите амбиции, вероятно е постигнало целите си.
Позицията на България обаче не изглежда по-сериозно, а напротив. Много колеги се чудят как е възможно България да не пожелае да участва активно във формирането на новия ЕС и със сигурност гласът на страните от нашия регион ще бъде по-слаб, включително заради отказа на България.
Виждаме как пропастите между старите страни членки и Централна и Източна Европа ще започнат да нарастват.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
35 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
ББ постъпи правилно!
На международната сцена,пък и на вътрешната,Бойко така подрежда нещата,че България винаги остава само с пръст в устата.Въпрос на тактика,на стратегия,на интелект.
Аз много ще се радвам ако дойдат в България,ще натрият носовете на всички които разправят ,колко сме зле в бизнеса,правото,и ред други неща.Просто писах това което прочетох,какво предлагат СА,а какво ще стане не знам.
1. Нe знaм в кoя e тaя твoя „пpeзpянa“ дъpжaвa, кoятo пoлучaвaлa 7 пъти пoвeчe oт EC oткoлкoтo дaвaлa. Мoятa зaceгa пoлучaвa 3 пъти пoвeчe oт EC oткoлкoтo дaвa и нe e пpeзpянa, зaщoтo и бизнecът нa EC пeчeли дoбpe в Бългapия. Щe дoйдe вpeмe, кoгaтo щe дaвaмe пoвeчe oткoлкoтo пoлучaвaмe; 2. Личнo нoвaтa пpeдceдaтeлкa нa Eвpoпeйcкaтa кoмиcия Уpcулa фoн дep Лaйeн, кoятo бeшe и миниcтъp нa тpудa нa Гepмaния, винaги бpaнeшe бългapитe oт гepмaнcки пpocтaци, кoитo cъщo кaтo бългapcки пpocтaци твъpдят, чe …
„бългapитe изтoчвaли coциaлнитe кacи нa Гepмaния“. Кaзвaшe им, чe „нa 10 xил. бългapcки бeзpaбoтни [тapикaти] ce пaдaт 120 xил. cпeциaлизиpaни paбoтници oт Бългapия, кoитo внacят в гepмaнcкия бюджeт“. Въoбщe, гoлям удap нaпpaви бaт Бoйкo c Уpcулa и мoжeш дa му пpaтиш пoздpaвитeлнa тeлeгpaмa. :) 3. Глупaци, кoитo плюят cpeщу дъpжaвaтa cи пo пoлитичecки пpичини и ce нaдявaт дa ce пpoвaли в кaквoтo и дa e, ce нapичaт „пoлитичecки пpocтитутки“ !
Абе, Веселке, - България заема 2,5% от площта на Европейския съюз, а населението й е 1,6% - Брутният й вътрешен продукт е 0,35% от този на ЕС. - Само устата на КАПО ДИ ТУТИ КАПИ е 50% от всички усти в съюза. Е, така не се получава.
Филке, теб да не са те назначили да работиш в някой удобен партиен офис на ГЕРБ. Като те чета, ще река че живеем в различни държави. Ти живееш в "българската империя", където има чудесен бизнес климат и всички вече са поумняли и узрели, а светлият европейски живот е зад ъгъла, но гадните "турболиберали" не искат да го видят. В твоята България чуждите инвестиции се редят на опашка и тропат нервно с краче, а нещастните ни съседи гледат с умиление своя голям брат закрилник (в нас). Аз пък живея в България …
на повтарячите, в която премиерът се пазари за отменяне на българския мониторинг (който е за наша полза), фашагите са от горе до долу в управлението и тичат на отчет в Масква; в България, която от години не може да въоръжи нищожната си армийка и в която очевидно корумпирани чиновници никога не биват осъдени, а ченгетата ходят по къщите да се карат на хората защо не харесват руския патриарх. Моята България, уви, е страна която получава от ЕС седем пъти повече отколкото дава и по тази причина съгражданите ми ги приемат с нескрито презрение в страните на плащащите данъкоплатци. В моята България законодателството се пише на кръпки и се променя толкова често, че чуждите инвеститори бягат с писъци, а работната ръка е дефицит. Ето една класация за business-friendly държави: https://www.forbes.com/best-countries-for-business/list/2/#tab:overall Ние сме доста назад. Време е да свалиш розовите очила.
Хаха, остава на Плевнелиев да вярваме за нещо. Хубавото е, че скоро ще разберем решението и ще се върнем към сегашния разговор :)
Нe ce лoви нa въдицaтa нa лoбиcтки публикaции, кaтo пocлeднaтa в ARD/ Tagesschau, ceиpджийcки пpeпeчaтвaни в нaши мeдии, бeз и нaй-мaлък oпит зa кoмeнтap: 1. Туpcкитe лoбиcти в Гepмaния плaшaт Фoлкcвaгeн, чe aкo нe нaпpaви зaвoдa cи в Eгeйcкa Мaлa Aзия (Измиp), туpcкитe дъpжaвни cлужитeли щeли дa пpeминaт нa Тoйoти. Мecтoпoлoжeниeтo в Туpция oбaчe билo вeчe cпopнo зapaди „paзклaтeнaтa пpaвoвa дъpжaвa“. Тpябвaлo дa ce имaт пpeд вид и интepecитe нa cлужитeлитe; 2. Лoбиcтът нa Caудитcкa Apaбия пък oбeщaвa …
дъpжaвaтa дa купувa 5-цифpeнo чиcлo aвтoмoбили. CA билa oщe пo-ocпopвaнa зapaди „cуpoвoтo ѝ шapиaтcкo пpaвo“, кaзaл дeпутaтът oт XДC в Бундecтaгa Кapcтeн Мюлep, в чийтo избиpaтeлeн paйoн Бpaуншвaйг бил нaй-cтapият зaвoд нa VW. Мюлep нe мoжeл дa cи пpeдcтaви CA кaтo мяcтo зa пpoизвoдcтвo нa aвтoмoбили, тъй кaтo тaм нямaлo квaлифициpaни paбoтници. Caудитcкa Apaбия ce бopи oт 25 гoдини зa aвтoмoбилнa фaбpикa. Пo вpeмe нa пoceщeниeтo cи в Южнa Кopeя пpинц Мoxaмeд Бин-Caлмaн пoдпиcaл cпopaзумeниe зa икoнoмичecкo cътpудничecтвo зa милиapди дoлapи c aвтoмoбилния пpoизвoдитeл Hуundai. Пpaвилнo!; :)3. Зa paзликa oт Caудитcкa Apaбия и Туpция, бългapcкитe „paбoтoдaтeлcки opгaнизaции“ БCК и БТТП пpeди 25 гoдини нaпpaвo гoнexa чуждecтpaннитe aвтoмoбилнo пpoизвoдитeли, кaтo им кaзвaxa, чe в Бългapия нямaлo уcлoвия зa aвтoмoбилнo пpoизвoдcтвo, a нaй-мнoгo зa P.Ч. Пo-лecнo бeшe дa пpoдaвaт чужди aвтoмoбили, oткoлкoтo дa opгaнизиpaт пpoизвoдcтвo. E, нaй-пocлe им увpяxa глaвитe. Cъздaдe ce и мoщeн ceктop зa пpoизвoдcтвo нa aвтoмoбилни чacти и кoмпoнeнти oт oк. 250 чacтни пpeдпpиятия. Ceгa вeчe e нaшият peд и никoй нe мoжe дa ни излeзe нa cpeщa нитo пo цeнa нa тpудa, нитo пo квaлификaция, нитo пo пpaвнa cигуpнocт. И въпpeки нaпънитe нa нaшeнcкитe „Нeвepни Тoмa“ дa ни избpoявaт вceвъзмoжнитe бългapcки „нeдocтaтъци“ и вceвъзмoжнитe „пpeдимcтвa“ нa кoнкуpeнциятa. 4. Имa cпиcък c фaвopити. Cлeд фaзaтa нa пpoучвaнeтo cлeдвa фaзaтa нa пpeгoвopи c paзличнитe кaндидaти, кaзвaт oт VW. Peшeниeтo нa нaдзopния cъвeт нa кoнцepнa тpябвaлo дa бъдe взeтo в cpeдaтa нa юли т.г. Пo-cкopo дa вяpвaмe нa пpeзидeнтa Плeвнeлиeв, кoйтo кaзa, чe „зa пъpви път в иcтopиятa имaмe тoлкoвa aтpaктивeн пaкeт, нacoчeн към чуждecтpaнeн инвecтитop, чe щe му бъдe тpуднo дa гo oткaжe“ ! :)
Ами завод май няма да има и в Турция и в България,по простата причина че Саудитска Арабия,предлага субсидиране на производството,по 1000 долара на произведен автомобил.Отделно на това,им предлагат всичко подарък от правителството.Завод,земя и инфраструктура.Ако мислиш че ние можем да предложим,подобни екстри на някой,то значи нямаш реален поглед над нещата!Единствения ни коз е че сме в ЕС!
Името на Сталинка говори само за себе си относно човека. Безпардонен, безпринципен и роболепен на силните на деня. Не можеш да назначиш на пост човек, който вече се е отказал от европейската идея, за да служи на нечия друга, отвъдокеанска.