Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Веселин Пенгезов се оплака, че ДПС го е обрекло на "гражданска смърт"

1 коментар
Веселин Пенгезов се оплака, че ДПС го е обрекло на "гражданска смърт"

Бившият председател на Софийския апелативен съд (САС) Веселин Пенгезов се оплака в понеделник пред медиите, че ДПС го е обрекло на "гражданска смърт".

Думите му бяха по повод делото срещу него и още няколко души за присвояване на средства по европейски проект за създаване на информационна система на военните съдилища, заради което бе отстранен от ръководния пост в съда.

"Забравиха ме, никой не се е занимавал с това какво правя, как го правя. Никъде по света го няма това – да си отстранен за година и половина без никакви доходи", възмути се Пенгезов пред журналисти преди Софийският градски съд (СГС) да даде ход на процеса.

По него бившият ръководител на САС Веселин Пенгезов е подсъдим заедно с ексшефа на Военно-апелативния съд Петър Петров, бившия му заместник Владимир Димитров и началника на кабинета на предишния премиер Пламен Орешарски – Мария Дивизиева. Обвинения бяха повдигнати още на Атина Мавридис, Петя Гергова, Людмил Симеонов и Крум Симеонов.

Петър Петков е обвинен като извършител, а останалите – като негови помагачи. Според разследващите той е декларирал неверни данни за процедурата по избор на изпълнители на проекта пред дирекция "ОПАК" (Оперативна програма "Административен капацитет") в финансовото министерство, чийто ръководител към онзи момент е била именно Дивизиева.

В обвинителния акт се твърди, че между 8 юли 2009 г. и 19 юли 2010 г., след съгласуване с Дивизиева и по указание на Пенгезов, останалите обвиняеми "са оформили документация със задна дата за проведени процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП) във връзка с избора на изпълнители по проекта, макар такива да не са провеждани".

Петков и Пенгезов са обвинени, че между 19 и 21 октомври 2009 г. са присвоеили над 42 000 лева. Отделно Пенгезов е изправен пред съда за престъпление по служба за това, че между 28 октомври 2008 г. и 9 юни 2009 г. е сключил граждански договори с IT специалисти по проекта, в нарушение на ЗОП.

Разследването започна преди близо една година. В края на април м.г. бяха повдигнати четири обвинения срещу Пенгезов. Заедно с него обвиняеми станаха Мария Дивизиева и Петър Петков, а в края на м.г. – и Владимир Димтиров. Пенгезов отрече да има каквато и да е вина по случая, обявявайки, че интерес от неговото дискредитиране непосредствено преди конкурса за шеф на САС има лично депутатът от ДПС Делян Пеевски, на когото висшият магистрат на няколко пъти отказал да влияе на хода на конкретни дела в съда.

Впоследствие, в средата на май м.г., Висшият съдебен съвет (ВСС) отстрани Пенгезов от поста му на ръководител на съда заради повдигнатите обвинения. Съветът можеше да остави съдията в САС, защото делото срещу него не засяга пряко дейността му на магистрат, но той бе махнат. Въпреки това Пенгезов се кандидатира за втори мандат като ръководител на Апелативния съд, но кадровиците на Темида очаквано не го избраха.

"Скандалът стана, когато освободиха Октай Енимехмедов (нападателят на Ахмед Доган – бел.ред.). Тогава, едва ли не, го взе като лична обида (Доган – бел.ред.) и оттам-нататък всичко тръгна с главата надолу. Нареди си на човека, той нареди на другия и делото се появи на бял свят. Все още не е овладян ппелативният съд. Само той остана обаче", коментира в понеделник Пенгезов, повтаряйки за пореден път тезата си, че е жертва на организирана атака, организирана от ДПС, което "е овладяло съдебната система".

По време на заседанието на СГС той и Петков заявиха, че не разбират в какво са обвинени, добавяйки иронично, че се надяват да разберат обвинителната теза в хода на процеса. Прокуратурата сътвори комична ситуация в началото на делото, пращайки трима различни обвинители, които сами не успяха да определят, който трябва да е наблюдаващ.

В залата се явиха Генка Брезашка от Военно-окръжната прокуратура София, зам.-шефът на Военно-апелативната прокуратура Нивелин Начев и Стоил Тойчев от Софийската апелативна прокуратура, който е и ръководител на спецзвеното "Антикорупция" в държавното обвинение.

Именно последният поиска от СГС да чете определение кой от тримата трябва да остане в залата, но съдът отказа да направи това, посочвайки, че всеки от тях е надлежно командирован по казуса от главния прокурор Сотир Цацаров. Делото продължава с разпит на свидетели през януари догодина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #1

    Прокуратура ли???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.