Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вестагер: Европа беше алчна, а не наивна за руския газ

16 коментара
Маргрете Вестагер, сн. ЕПА/БГНЕС

Европейците са се показали "алчни", а не "наивни", разчитайки в голяма степен на енергийните доставки от Русия. Това заяви в интервю за няколко европейски медии в сряда еврокомисарката по конкуренцията Маргрете Вестагер, цитирана от Франс прес и БТА.

"Ние не бяхме наивни, а алчни. Промишлеността ни в голяма степен се изгради около руската енергетика, най-вече поради факта, че не е скъпа", заяви Вестагер, която е и заместник-председател на ЕК в интервю, публикувано във Франция от в. "Лез Еко".

Вестагер добави, че поведението на европейците е същото по отношение на Китай за много продукти или спрямо Тайван за чиповете, тъй като се търсят по-ниски производствени цени.

Има обаче рискова премия - зависимостта, която плащаме днес с последствията от войната в Украйна, отбелязва еврокомисарката, която смята, че по-скоро трябва да се плаща премия за сигурност, най-вече залагайки на втечнен природен газ. Той е по-скъп, но може да донесе стабилност и предвидимост, които ще доведат инвестиции, уверява еврокомисарката по конкуренцията.

Що се отнася до налагането на европейско ембарго за руския петрол, което в момента е блокирано от Унгария, Вестагер изрази увереност, че ще бъде постигнато споразумение. Тя обаче добави, че Брюксел не може да изостави най-зависимите от руския петрол страни и трябва да им осигури доставки.

Междувременно председателят на Европейския съвет Шарл Мишел потвърди увереността си, че ще бъде постигнато споразумение за ембарго на ЕС върху руския петрол до началото на срещата на върха, въпреки блокирането от Унгария.

Продължавам да съм уверен в способността ни да разрешим този въпрос преди срещата на Европейския съвет, която ще се проведе в понеделник и вторник в Брюксел, потвърди той при посещението си в Стокхолм.

"Все още съм уверен, че можем да разрешим темата преди Европейския съвет", каза Мишел пред репортери по време на пресконференция в Стокхолм с министър-председателя на Швеция, предаде Ройтерс.

"Това изисква много диалог, много политически усилия и ние работим много усилено, за да можем да останем единни, но също така да вземем решения, за да разбием руската военна машина и да се опитаме да окажем натиск върху Кремъл да сложи край на войната в Украйна", допълни той.

Необходим е сериозен диалог, много културни усилия. Работим усърдно, за да сме в състояние да останем единни, но и да вземем решения , за да спрем руската военна машина, заяви на свой ред шведската премиерка Магдалена Андершон.

Германия и Франция увериха вчера, че блокирането на шестия пакет санкции от Будапеща все още може да преодоляно през идните дни, което противоречи на твърденията на унгарския премиер, според когото е малко вероятно да има споразумение.

Аз съм реалист, знам, че има трудности, каза Мишел, подчертавайки, че ще даде най-доброто от себе си, за да предложи възможни решения преди извънредното заседание на 27-те страни членки в Брюксел.

В писмо, адресирано до него, Виктор Орбан потвърди, че страната му не е в позиция да приеме шестия пакет санкции срещу Русия, тъй като преговорите не са довели до разрешаване на всички "висящи" въпроси.

Официален източник от германското правителство, цитиран от Ройтерс, също изрази надежда, че разговорите по новия пакет санкции ще приключат скоро, но няма да са тема на извънредната среща на върха.

По-рано тази седмица председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза, че страните от Евросъюза няма да се договорят за петролно ембарго срещу Русия този месец.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  3. Mina
    #14

    Поздравявам Вестагер за откровеността. Лицемерието и гьонсурата на ЕС са една от съществените причини ситуацията в Украйна да ескалира до това, което виждаме в момента

  4. Kruger
    #13

    То едното не изключва другото. И по-добре да е така, защото ако махнем наивността, значи става въпрос за умишлени престъпления по служба. И Прокуратурите на страните в ЕС трябва веднага да се захващат за работа.

  5. Бисерко
    #12

    И специално трябва да се обърне внимание на ролята на Германия в цялата тази история.Те са един от главните виновници за сегашните слабости и зависимости в Европа с политиките си, изцяло ръководени от интересите на големите им промишлени концерни.Тъй наречените човешки права ги защитаваха само на думи.и измислиха абсурдната концепция за промяна чрез търговия, с която да оправдават лицемерието си...

  6. anton nikolov
    #11
    Отговор на коментар #7

    Грешките бяха твърде много, а последствията -изключително тежки. Днес те струват на Украйна десетки хиляди загинали, осакатени, изнасилени, със сринати домове. Само в разрушения Мариупол загиналите са над 20 хиляди души. И на фона на всичко това продължават неадекватните действия на Олаф Щолц и компания да спъва предоставянето на тежко оръжие на Украйна.

  7. beyond_the_frame
    #10

    ЕС никога не е изглеждал толкова безпомощен пред шантажите на един диктатор. Всъщност, диктатора нямаше да си позволи да стигне дотук, ако не беше внимателно обгрижван и опрощаван от алчните и меркантилни лидери на същия тоя ЕС, които дори и в момента не намират сили да се обединят в единна позиция по отношение на енергийното ембарго. Явно корупционните зависимости са пуснали дълбоки метастази във всяка една членка на общността. Респект към позицията на Полша и Прибалтийските републики!

  8. joro
    #9

    Госпожо, първо бяхте наивни, а след това алчни, двулични и още по–наивни...

  9. pepe
    #8

    Мм, да, може и да е вярно това за газа и алчността... А ниските военни бюджети от какво бяха? А изоставането на Европа в технологичната сфера? Най-вече на липса на реализъм /и нежелание за постигане на такъв/, май е основния проблем на Европа, и предпочитане на това да се виждаш в някаква романтична светлина, утопизъм малко...

  10. Велислав
    #7

    Вярно е, че много хора познаваха отдавна хищната природа на путинска Русия и виждаха как пред очите им покълва и разцъфтява руският фашизъм. Така е. Но също така много хора особено в европейските страни съвсем чистосърдечно приписваха на хората на Русия своите човешки качества и вярваха, че именно човешките добрини ще покълнат и ще разцъфнат в Русия и че именно те ще управляват един ден там. Човешко да се греши. Хората в Европа и по света сгрешиха и от това изгуби целият свят. И мисля, че най-страшното

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.