Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вестник "Ромъния либера": Българското правителство нарушава правата на румънците

24 коментара

Румънците в България твърдят, че правителството в София нарушава правата им по очевиден начин и че българската държава провежда активна политика на денационализиране, пише вестник "Ромъния либера" в репортаж от поредица материали, посветени на румънците, живеещи в България, Сърбия, Унгария, Украйна и Молдова.

Изданието, цитирано от БТА, отбелязва, че България се е присъединила през 2007 г. към Европейския съюз без да даде пълни права на румънската общност, живееща в страната.

Конституцията непризнава националните малцинства, така че румънците в България са включени в категорията на етническите групи.

Според данни от преброяването през 2011 г. броят на говорещите румънски език не надвишава шест хиляди души, от които 1964  "власи", 1837 роми, 822 румънци и 733 българи.

Представителите на румънците в България твърдят, че последното преброяване е било фалшифицирано и реалният брой на румънците е над 50 хиляди души в района на Видин.

"По време на преброяването ме питаха с каква националност съм. Отговорих им: румънец. Питаха ме: "Как румънец?" и отбелязаха с молив, за да може после да се поправи. Казах им:

"Не, с химикалка отбележете, защото е лесно да се изтрие "румънец" и да се напише "българин", казва Николай Маринов Пачев, член на Съюза на свободните писатели в България.

Иво Георгиев, председател на Съюза на етническите румънци в България - "АВЕ", твърди, че съществува фобия спрямо румънците, особено спрямо думата "румънец". "Води се политика на денационализиране", казва той, като добавя, че понятието "власи" е въведено подобно на понятието "молдовци" и "молдовски език" в Република Молдова.

"Не знам каква е ориентацията на Молдова сега, но тук всички ние сме сто процента румънци. Само че някои се признават за румънци, а други под влиянието на определени държавни структури и най-вече на някои антирумънски организации се наричат "власи", посочва Георгиев.

Според вестника правителството в София лишава румънците от правото им да учат на майчиния си език. Изданието отбелязва, че днес в България има само едно румънско училище – лицеят "Михай Еминеску", който възстанови съществуването си през 1999 г., след 51-годишно прекъсване.

Според редица румънци в България обаче този лицей е "проформа", тъй като се намира в София, където има 100 румънци, вместо да бъде разположен в района на Видин, където има компактно население от около 50 хиляди души.

Николай Пачев, учител по румънски език в Козлодуй, казва, че в този лицей учат много български деца, които искат да научат поне малко румънски, за да могат по-късно да получат стипендия за следване в Румъния. "Мястото на този лицей трябва да бъде в района на Видин", подчертава той. На същото мнение е и  Иво Георгиев, който твърди,  че разполагането на румънския лицей в София е преднамерена политика на българската държава, но същевременно показва и слабост от страна на румънската държава.

Изданието отбелязва също, че в България има и една-единствена румънска църква - също в София. Румънската православна църква "Света Троица" в София е единствената румънска църква в България, а отец Нелуц Опря обяснява, че църквата е посещавана както от румънци, така и от българи.

"Ромъния либера" напомня, че на 13 юли румънският външен министър Андрей Марга беше на работно посещение в София по покана на българския си колега Николай Младенов. По време на визитата Марга се срещна с представители на румънския бизнес и на румънската общност в България. "Политиците идват, поздравяват ни и ни казват довиждане. А проблемите си остават", коментира един от участниците в срещата, на която по искане на румънския министър не присъствали журналисти.

Иво Георгиев казва, че е невъзможно да се запази един народ без история, образование, език и традиции. "Румъния е там, където има дори един-единствен румънец. Ако е на Луната, и там е Румъния", подчертава представителят на румънците в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    Иво Георгиев, председател на Съюза на етническите румънци в България - "АВЕ", твърди, че съществува фобия спрямо румънците, особено спрямо думата "румънец". "Води се политика на денационализиране" - ДРЪН-ДРЪН! Повервахме ти.

  2. Анонимен
    #23

    Към № 14 ..и освен това употребяват " Бог да прости ",по същият повод както ние и произнесено на чист български език . Старите им църкви са изписани със старобългарски букви. И какви са тия "румънци"с български имена ?

  3. Ако е на Луната, и там е Румъния" :D За луната съл съгласен, за Ада също :D :D :D !

  4. Анонимен
    #21

    Traian gol-puşcă - голият като пушка император Траян си курдисаха пред Националния исторически музей нашите братя на север от Дунава - http://www.rtv.net/statuia-lui-traian-gol-pusca-ii-oripileaza-pe-trecatori_26772.html - сиромашките... А иначе са много силни да презират нашенските простаци - bulgarului prostului, не че много често ние не си го заслужаваме. Но пък българинът от сърце обича своята драга майка, както румънецът - своята maika draga. И т.н. - то край няма при тези доказани от румънските учени поне 5000 основни български думи в румънския език. Една тулчанка

  5. Анонимен
    #20

    Аз си мислех че клоуните са в Скопие. А те били и в Букорещ

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #19
  7. Анонимен
    #18

    Много румънци има в Италия особено в град РИМ, на италиянски Рома, в миналото в цяла Византия са се наричали ромей, тоест румънци. Да не говорим за милионите цигани/роми/пръснати по балканските държави и в Европа.Впрочем те си ги имат и в Румъния, ама нещо не ги искат много. Защо ли?

  8. Анонимен
    #17

    СТранно, а колко са българите в Румъния? И колко български училища има там?

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  10. Анонимен
    #15

    И на мен ми се искаше на последното руско преброяване в Татарстан да се бяха оказали 7000000 българина,но реално преброиха 400 .Така че цък! Същото и за румънците иска им се 50 000, но реално са 822.Особенно такива с български имена са най-големите румънци май.Още повече че румънци има едва от 200 години.Те трябваше да са част от една голяма нова Византия заедно с българите отсам Дунав,но вместо ромеи станаха румънци.Такива работи с фанариотския проект.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.