Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вестниците са добри или лоши, а не електронни или хартиениВестниците са добри или лоши, а не електронни или хартиениВестниците са добри или лоши, а не електронни или хартиени

0 коментара

"Вие и аз се различаваме по 2,1 милиона генетични букви, но вероятно едва няколко хиляди от тези разлики отговарят за биологическите различия между хората, което означава, че всички ние сме близнаци в същността си", казва Крейг Вентър от компанията Celera. Международен екип от учени публикува първата последователност на човешкия геном, което ще бъде от стратегическо значение за бъдещето на медицината и науката. Анализите бяха направени от 20 групи учени и компанията за биотехнологии Celera Genomics Corp.

Анализите са извършвани още през миналата година, когато учените си поставиха амбициозната задача да разчетат "буквите" в ДНК. 3 милиардният буквен код, наречен геном, представлява химическа последователност, която съдържа основната информация за структурата и функционирането на човешкото тяло. За първи път имаме глобален поглед - към Земята от Луната, и това е доста вълнуващо, заяви доктор Харолд Вармус от екипа.

Двата екипа работеха независимо един от друг и изчислиха, че хората имат от 26 000 до 39 000 гени, според Celera, и от 30 000 до 40 000 гени, според консорциума от учени. Това е учудващо малко количество, два пъти по-малко, отколкото се смяташе преди разчитането на генома. За сравнение, някои видове червеи имат около 19 000 гена, а обикновената муха има 13 600 гена. Друга изненада се крие във факта, че стотици гени изглежда "са донесени" от бактерии, въпреки че учените все още не знаят как е станало това. Засега са открити 1778 болестни гени, като мъжката хромозома Y предизвиква повече промени, причиняващи болести, отколкото други. Така учените стигат до извода, че мъжете са носителите на промените, след като само те имат хромозомата Y.

Потвърдено е също така, че няма генетична основа за това, което хората наричат раса, защото има незначителни разлики, разделящи един човек от друг.

Резултатите от проучването на Celera ще бъдат оповестени в американското списание Science, а резултатите на консорциума от учени ще излязат в британското издание Nature.

Разчитането на целия геном тепърва започва и ще отнеме години, но учените смятат, че той ще предизвика пробив в лекуването на рака, болести на сърцето, пристрастяването към наркотици и умствени нарушения. В бъдеще един от трима души на Запад ще развива рак и един от петима ще умира от болестта, така че откриването на 20 "лоши" гени при 200 вида рак е примамлива задача, смятат изследователите. Всички видове рак се дължат на аномалии в последователността на ДНК.

Другият пробив при разчитането на генома ще бъде свързан с разработването на качествено нови лекарства, които ще се основават на индивидуални генетични профили и ще се използват при ранна диагностика, когато болестта още не се е проявила симптоматично, а е на клетъчно ниво. В момента изследователите се целят в 500 лоши гени при разработването на нови лекарства, докато в бъдеще този брой ще достигне няколко хиляди целеви групи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.