Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВЕЦ индустрията: Не пресушаваме реките и няма да строим в защитени зони

2 коментара
ВЕЦ индустрията: Не пресушаваме реките и няма да строим в защитени зони

Асоциация "Хидроенергия" обвини риболовен клуб "Балканка" в разпространение на заблуди и откровени лъжи в медиите относно дейността на водноелектрическите централи, твърдения за нанасяни от тях екологични и финансови щети и за инвестиционни намерения, каквито няма.

Отговорът на браншовата организация идва след като в понеделник от "Балканка" обявиха, че на следващия ден ще има национален протест на четири места в страната заради лобистки, според клуба, предложения на екоминистъра Асен Личев за поправки в Закона за водите и Наредбата за ползване на повърхностните води. Риболовците твърдят, че те ще доведат до бум на строежи на ВЕЦ в защитени зони и обявиха, че има планове за хидроцентрали в цялото Кресненско дефиле. Освен това щели да узаконят незаконни водни мощности.

На насрочения в София, във вторник, протест обаче имаше много малко хора.

От "Хидроенергия" сега отвръщат на всяко от твърденията на "Балканка", които според заетите в бранша са или откровена манипулация, или неразбиране на този бизнес.

Асоциацията посочва, че се променя само част от наредбата, заради текстове, приети при съществено нарушение на административните правила и на законните права на инвеститорите. Става въпрос за изискването при подаване на заявление за водоползване да предоставят и документ за отстъпено право за строеж на съответната хидроцентрала. Такова при изграждането им не е било изисквано и няма ред, по който да се предостави със задна дата. Този текст е бил директно публикуван в Държавен вестник, без да е обсъждан, което е правен абсурд, заявяват от "Хидроенергия".

Пресушени или маловодни заради жегата реки

Като абсурдно се определя и твърдението на "Балканка", че предложенията на Личев ще доведат до строежи на още ВЕЦ в защитени зони от мрежата "Натура 2000". "Капацитетът на ВЕЦ в страната е напълно достатъчен и няма нужда от инвестиции в нови ВЕЦ съоръжения. Единствената цел е ВЕЦ енергията да работи, осигурявайки най-същественият процент възобновяема енергия според изискванията на ЕС по Зелената сделка и гръбнакът на зелената енергия по света", пише в позицията на организацията.

Относно публикуваните от "Балканка" снимки на пресушени реки, от "Хидроенергия" посочват, че "не може в условия на една от най-горещите години на модерното човечество да се публикуват снимки на видимо маловодие през лятото, което няма общо с ВЕЦ, които освен това в голяма част не работят или работят на минимални мощности".

"Именно поради факта, че голяма част от ВЕЦ не работят при маловодие, цените на електроенергията са толкова високи през този период на годината, защото трябва да се компенсира с включване на нови блокове на ТЕЦ "Марица Изток 2", отбелязва ВЕЦ бизнесът.

ВЕЦ пропускат водата, не я крадат

"ВЕЦ пропускат водата, която задвижва турбините за генериране на електричество. Те не я задържат, нито изпаряват - водата минава през тях", обясняват от асоциацията по повод обвиненията, че ВЕЦ пресушават реките.

Според нея взаимоизключващи се и крайно заблуждаващи за твърденията, че след заложената забрана за строеж на деривационни централи ще се застроят Кресненското дефиле и защитените зони с руслови електроцентрали (такива, които ползват течението на реката за задвижване на турбините).

"Инвестицията в деривационни ВЕЦ е над 3 пъти по-малка в сравнение с русловите ВЕЦ (с които се твърди че ще бъде застроено дефилето). Ако деривационните са вече неизгодни, няма как да има огромен финансов интерес към русловите. За да се твърди нещо подобно, отново или не се познава същината на ВЕЦ сектора, или умишлено се вменяват заблуждения с неясно какви цели и интереси", коментират от хидроенергийния бизнес.

"Със сигурност няма интерес да се строи какъвто и да е тип ВЕЦ по Кресненското дефиле. Асоциация "Хидроенергия" се противопоставя активно на всеки опит за строеж на ВЕЦ в защитени зони, но и на опитите да се навяват страхове и заблуди в обществото, че се цели именно това", заявява се в позицията на бранша.

Такси и за водоползване, и за вододаване

Като откровена лъжа определят и репликите, че ВЕЦ не плащат нищо на държавата и и нанасят финансови щети.

"Всеки производител на енергия от вода заплаща годишна такса за водоползване , съгласно одобрена от МОСВ Тарифа за таксите за водовземане за ползване на воден обект. На годишна база частният сектор плаща милиони. (само в "Хидроенергия" дружествата плащат около един милион лева). Промените по никакъв начин няма да ощетят държавата. Нещо повече: таксите конкретно на ВЕЦ сектора са 10 пъти по-големи от всички останали водовземащи дружества, които потребяват вода, при това без възвръщаемост", обясняват още от асоциацията.

Отделно от таксата за водоползване, в случай че след това миналата през турбините вода отива в съоръжения на НЕК или на "Напоителни системи", хидроцентралите плащат и допълнителни такси като процент от брутния приход на дружеството за услугата водоподаване. Тези такси се увеличават ежегодно с размера на инфлацията за предходната година, допълват от ВЕЦ индустрията.

Асоциацията твърди, че досега само министър Личев е разбрал същината на проблема и изявил готовност за съдействие за разрешаване на правен абсурд, а не за прокарване на лобистки интереси.

"В условия, в които се цели най-евтината възобновяема енергия да бъде силно ограничена, а цените на енергията от "кафявите" източници само растат, е изключително съмнително чии интереси обслужват всъщност подобни безпочвени обвинения", пише още в позицията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tonysd
    #2

    Медиапул, пропуснали сте етикета "платена публикация". Редно е да потърсите за мнение и другата страна - сдружение Балканка.Аз лично съм виждал как не само при маловодие, между водохващането и ВЕЦ-а реките са напълно пресушени. Познавайки този сектор ви уверявам, че в момента такова е положението с 3/4 от малките ВЕЦ-ове.По правило тези централи са построени с протекции, като много са собственост на политици (от всички цветове), техните роднини, както и на лица от кримиконтингента. Затова е този рев да се узаконяват.

  2. SILENCE
    #1

    Някой да се съмнява още, че служебните министри трябва да станат постоянни? Без нЕкои "кукли" като този на енергетиката ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.