Ако Македония не стане "добро дете", няма да я подкрепим, заяви министърът на културата Вежди Рашидов след среща с гръцкия заместник-министър на културата Костас Дзаварас.
Двамата са стигнали до заключението, че "БЮРМ (Бивша югославска република Македония – бел. ред.) не е добро дете", съобщава електронното издание на гръцкия в. "Прото тема", цитирано от БТА.
Показателен е фактът, че по повод обявяването на 2013 г. за година на Кирил и Методий, Рашидов побърза да изкаже пред Дзаварас недоволството си от тактиката на Скопие, посочва изданието.
"Зачитаме автономията на другата държава, но ако Македония не стане "добро дете", няма да я подкрепим. Днес казват, че Кирил и Методий са техни, а утре може да кажат нещо друго", заяви Рашидов.
От своя страна Дзаварас подчерта, че защитата на културното наследство е опит за съхранение на историческата памет без фалшификации заради националистически и популистки изгоди.
"Никой няма правото да изопачава историческата памет без последствия", заяви гръцкият заместник-министър. "Всеки може да твърди каквото иска за себе си, но историческата истина е крайният съдник за това кой е, откъде идва и какво представлява", допълни той, посочва "Прото тема".
Вежди Рашидов и Костас Дзаварас са се договорили заедно да разработят програма за отбелязване през 2013 г. на 1150-годишнината от началото на Великоморавската мисия на Светите братя Кирил и Методий, както и на 1000 години от смъртта на Цар Самуил през 2014 г.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
24 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Рашидов, от кога стана политик, не виждаш ли че си наи-некадьрният министьр
сладури!
Много високи изисквания имате към необразования, мързелив, крадлив, арогантен, сквернословен, надут прост леяр - главен мултак на републиката, издигнат конюнктурно от мутро-милиционеро-ченгесарската олигархи като "култур-трегер" за да унизи българите!
ЕВРОПА
до 18
Lost in Translation
цитат "Източна Фракия"
Правилно е Тракия, а не Фракия.
Грешката вероятно се корени в бягство от първоизточници,
в полза на заобиколно преоткриване на застояла вода.
Вместо от Тракийска Цивилизация,
неразумни юроди гонят Миаля
през грчавоманиакална култура...
през латинска англо култура...
през арабистка мохамеданска турчелява такава...
На латински английски "Тракия" е "Thrace",
което вероятно идва от грчко изписване.
Грешката е най-вече от неточен превод …
от английски.
В английски език обикновено "Th" се произнася като меко Т,
напомнящо на "Ф" и все пак Не е "Ф".
Руският език (производен на старобългарски),
с особено меко произношение, често прави такава грешка,
да превежда Th като Ф.
Дори превеждано от английски, правилно е "Тракия".
А че комшиите на Югоизток са тъпи като "албански реотан"
цели шест века, за това няма спор :)
Научете що е това Тракия, бе.
Прочететe Bulgarian History от Александър Фол.
Нали знаете Латиница. Знаете английски...
относно Фракинг
Фраки vs ТРАКИ
Фракия vs ТРАКИЯ
Според легенди,
Тракия била разделена чрез Босфора и Проливите
на Азиатска/Източна и Европейска/Западна Тракия.
Деленето продължило през вековете
с геополитически технологии.
18
„Турция не трябва да прави грешки, каквито е правела в миналото, да се отстранява от близкия басейн в полза на привлекателността на Западна Европа и междурегионален алианс. Турция, която не е в състояние да повлияе на ситуациите на Балканите, в Кавказ и Близкия изток, …
не може нито да запази собствената си цялост в такова деликатно геополитическо пространство, нито да открие за себе си света”.
„Тя трябва да се опита да реализира с помощта на многостранни и двустранни споразумения план за максималн промяна на направлението на запад на равнището на Балканите, на линията на сигурност, създадена в
Източна Фракия
в епохата на „студената война”.
уточнение до 12 другара Теодор Ж. Комнин Йонийско море е от юг на Адриатическо море, на Запад от континентална Гърция. Цел Пелопонес значи точно: Всичката грчка земя на юг от Коринтско море (и от Коринтския канал, който е прокопан по-късно)? 12 Дoceжнo гoдишнинaтa нa Цap Caмyил, Вeждитo cъщo тpeбвa дa oбяcни нa Кocтa нeкoи нeщa, oщe пoвeчe, чe физиoнoмиятa нa Кocтa cи e чиcтo бългapcкa и c Вeждитo ca кaтo бpaтя: 1. Цap Caмyил e paзшиpил Бългapия нa юг oт Дyнaвa кoлкoтo Цap Cимeoн Вeлики. Цeл Пeлoпoнec дo Йoнийcкия зaлив и нaceлявaщитe гo бългape ca билe пoд кopoнaтa нa Цap Caмyил.
„Турция не трябва да прави грешки, каквито е правела в миналото, да се отстранява от близкия басейн в полза на привлекателността на Западна Европа и междурегионален алианс. Турция, която не е в състояние да повлияе на ситуациите на Балканите, в Кавказ и Близкия изток, не може нито да запази собствената си цялост в такова деликатно геополитическо пространство, нито да открие за себе си света”.
„Тя трябва да се опита да реализира с помощта на многостранни и двустранни споразумения план за максимална …
промяна на направлението на запад на равнището на Балканите, на линията на сигурност, създадена в Източна Фракия в епохата на „студената война”.
„Кавказ на картата на водния път от Черно море към Дунав е една от опорните колони на балканската стратегия, стратегия на проливите и като цяло е евроазиатската стратегия на Турция”.
Какво е всичко това, заявление на турски екстремист и националист?
Може би. Но това са също точните думи на професор Ахмет Давутоглу, сегашен министър на външните работи и вдъхновител на турската международна политика от неговата книга от 2001 година „Стратегическа дълбочина. Международното положение на Турция”. Разбира се, известният учен-професор разглежда също и много други въпроси, сред които многократно споменаваната теза „Няма проблеми със съседите”. Но в същност това не изключва факта, че като желана цел се издигат възродените и много ярко изразените експанзионистки стремежи на Турската Република. И не може да се отрича, че онова, което в книгата се изказва като хипотеза, днес е крайъгълен камък на действията на Турция на международната арена.
Разбира се, никой не отрича правото на всяка държава да изработва собствена външна политика, или да се бори за спечелване на доминираща позиция в зоната, която се отнася до нейните интереси. Но тогава всички ние трябва да оценим перспективите.
Уви, САЩ и европейските правителства, ръководейки се от сегашните интереси външно показват, че не виждат, или недооценяват сценария на министър Давутоглу. Европейските столици продължават да правят отстъпки на Турция. Някои дори й обещават нереалното встъпване в ЕС. Тъй като, както те заявяват, благодарение на умерения ислямизъм, Турция е необходимият мост между християнския и ислямския свят, между демократична Европа и страните от Близкия изток, в по-голяма или в по-малка степен подложени на влиянието на „арабската пролет”. Това се прави със цел, Анкара да изпълнява ролята на противотежест, каквато турският стремеж към хегемония има против подобен на иранския.
С други думи, всички се държат така, като че ли не забелязват деликатното турско нахалство на Балканите в обмяна на илюзорната възможност в бъдеще тя да се завърне в Близкия изток. А САЩ в угода на европейците си затварят очите на неподчинението на Анкара, надявайки се да използват Турция преди всичко за да спрат иранската експанзия, и допълнително да уязвят Русия.
Въпреки това, на Кремъл е абсолютно ясна ролята, която Турция играе в безредиците в Кавказ и Централна Азия. Той разрешава на турски компании да получават все по-голямо влияние в икономиката на Русия. В действителност именно турските компании се превърнаха в Русия в големи концерни. Те работят както в най-големите руски градове, така и в кавказките републики, където на милиардите рубли, които Москва инвестира с надеждата за тяхното примирение, се извършва огромно строителство.
Разбира се, сега Ердоган няма намерения да скъса политическите и военните отношения с НАТО, още повече, че съседството с Русия, конкурент в Кавказ, прави тези връзки изгодни за Анкара. Не случайно професор Давутоглу нееднократно е твърдял, че неговата стратегия в никакъв случай не трябва да се възприема като несъвместима, или конфликтуваща със Запада, и особено с Европа. Но също така е вярно и това, че „съвременна” Турция, която той има предвид, е нова, съвременна османска империя, която от една страна може да бъде „велик защитник” в Близкия изток, а от друга – отново да придобие собственно „балканско” и „среднеазиатско” измерение.
ХДС
ЕВРОПЕЙСКИ ОБЕДИНЕНИ ДЕМОКРАТИЧНИ СИЛИ
до 11
Тоест, двойно Анти културен, анти хистиянски, анти .......
Първо: чрез (насилствено) арабистко омохамеданчване.
После чрез (насилствено) марксифициране.
Марксистката КП на бившия СС в Русия е разтурена.
но не и марксистката БКП (на бившия СС) в България,
въпреки че режимът БКП 1944-1989 законово е признат
за чужд, нелегитимен и престъпен режим.
Привилегирован анти културник.
Професионален. Професионален "вандал".
Затова брани като "Матросов" …
гаврата МОЧА и всичко което е
МОЧАво, поганско и пред или анти християнско като "култура".
Апропо, "турчин" е нарицателно за назадничава тиранична култура,
независимо от етнос и нация.
11
Не е турчин - българин мохамеданин е, същото, което в Македония наричат "торбеш". Баща му дори е бил един от големите помаци комунисти в Източните Родопи.
Решидов, я се дръж по цивилизовано! Защо така не говориш, когато Турция коментира всеки български вот и дава съвети кое е правилно как да гласуват българските турци! Я по-европейски!
АЛО,Вежди ефенди,гледай си Турцията и на тях прави евалла или им се карай както сам ти си знаеш и не се бъркай в работите на два братски народа!АНАДЪНМО ЕФЕНДЕЛЕР!