Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вежди Рашидов: Нека да не бъдем черногледи, не всичко е ядене

0 коментара
Вежди Рашидов: Нека да не бъдем черногледи, не всичко е ядене
"Нека да не бъдем черногледи, не всичко е ядене", заяви българският министър на културата Вежди Рашидов в четвъртък. В интервю за Дарик радио той коментира закупените от ГЕРБ за всички министри и депутати от управляващата партия устройства "iPad".

Според министъра хората винаги ще смятат, че това не са добре похарчени пари, "защото ние сме се настроили и това е малко грозно за говорене".

"Да, всяка криза е криза, но човек не е създаден само да произвежда друг продукт. Да се храни и каквото прави друго. А животът продължава. Трудно не трудно, трябва да вървим поне крачка по крачка напред. По тази логика ние отричаме всичко. Дайте да нямаме нищо. Тогава да спрем да ядем, защото е труден животът. Така че, нека да не бъдем черногледи, не всичко е ядене. Нали, за да ядем, ние трябва да се модернизираме, трябва да стъпим крачка по-напред. Най-малкото в администрацията ще съкратим хора, които пишат стотици листа и ще влезем в друг вид комуникация", коментира Вежди Рашидов.

Таблетите са закупени със средства от държавната субсидия на партия ГЕРБ и идеята е поетапно да се заменят от хартиен на електронен носител голяма част от документите, които се ползват на всяко заседание на МС.

"Аз съм малко технически инвалид. На мен този iPad леко ми е труден, но така съм избрал. Аз съм човек на чувствата, на емоциите. Предпочитам вместо да пиша на компютър, да пиша на ръка, защото има и друга стойност. Знам ценността на ръкописа, но сигурно има улеснение, както компютърът вече влезе като информация във всеки дом. Сигурно това ще улесни комуникацията между депутати и министри, ще улесни комуникацията между самите министри и взимането на важни решения по най-бързия начин, отколкото да произвеждаме купища хартия. Вие не си давате сметка колко купища хартия на един министерски съвет седят пред нас, разяснението на цялата дейност, която трябва да гласуваме, много хора са заети да пишат на тази машина. Така че виждате, че съвременното общество вече живее на едно друго копче. Да речем, че копчето ще бъде полезно", каза още министърът.

По тясната си специалност, културата той коментира идеите за развитие на читалищата.

"Аз лично като експерт нямам конкретни идеи по простата причина, че това е сложна структура, за която идеите трябва да се предлагат на експертно, сериозно ниво. Но в общ план идеята е в това, че се намираме в 21 век, разбира се, че на тази пирамида основата, изиграла колосална роля в миналото, са българските читалища. Те са духовни средища - такива, каквито нямат аналог в света. Да не ги оставяме като застарели структури, а да ги превърнем в съвременни, модерни, където да събудим интереса на новото поколение. Безкрайно много заседания се правят от министрите на културата в Брюксел, където се обсъжда точно дигитализирането на библиотеките, читалищата, електронните носители да влязат силно. Знаете, че имаме голямо дарение от Бил Гейтс за 15 милиона. Националната библиотека започна усилено да работи по проекти, така че трябва да активираме читалищата, да работим по проекти и наистина да ги модернизираме, защото отново трябва да станат любопитни места, да станат средища на духовността на нацията, има нужда от това. Най-лесно е да се казва "Има криза", заяви Вежди Рашидов.

Той не пропусна в разсъждението си и развитието на българското кино, като отбеляза необходимостта творците да благодарят на държавата.

"В сряда с колегите ми изпаднахме в парадокс. Ние сме хора, които сме свикнали да сме отрицателни. Чета изявление на един прекрасен български актьор, с един нов филм, който е прекрасен, и в него пише: "Тамън мръдна киното и сега те го убиват". И вчера, като говорих с моя прекрасен приятел, режисьор, актьор, го попитах: "Щеше ли да има такова интервю, ако не беше получил един милион субсидия от българската държава, от българския данъкоплатец? Ти нямаше да имаш филм. Казва се "Благодаря". Ти нямаше да дадеш това интервю. Защо "убиват"? Напротив, ти взе един милион от българския народ, за да има прекрасен български филм. Ето това е големият парадокс. Аз също съм бил активен в това да бъда критичен към властта и към обществото, но сега разбирам, че съм бил само наполовина прав, защото не е било точно така, защото има сфери, където, ако ти не получиш държавни пари, ти няма как да реализираш това, за което искаш толкова красиво да говориш. Във всяка нормална държава се казва: "Благодарим, че ни дадохте възможност да бъдем гении". Така че аз мисля, че трябва да поработим върху съзнанието на нашите колеги и приятели. Разбира се, българската култура не е загинала, няма как да загине. Култура не загива, тя се създава от личности", коментира Вежди Рашидов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.