Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вигенин осъди "розовото" извинение, но не приема "крайна реакция"

Външният министър се заема със спорните гранични въпроси с Румъния

59 коментара
Снимка: БГНЕС

След като Москва разкритикува остро България за боядисването на паметника на съветската армия в центъра на София в розово като извинение за българското участие в окупацията на Чехословакия през 1968 година, външният министър Кристиан Вигенин заяви в петък, че "оскверняването на паметник е нещо, което не трябва да се случва", но в същото време посочи, че случаят не "бива да предизвиква кой знае колко крайна реакция".

Преди ден говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич заяви, че ”официалните власти все още не са реагирали по нужния начин на нашите многочислени безпокойства относно подобни актове на вандализъм” и поиска наказания за поредната арт инсталация на паметника.

Вигенин съобщи, че вероятно ще има разговор с представители на посолството на Русия у нас, за да се помисли какви са вариантите да бъде изпълнено тяхното искане - да се гарантира, че такива неща няма да се случват в бъдеще, но посочи, че той лично не вижда конкретно решение в случая, защото трябва да се гарантира и достъпът до този паметник.

"България има международни ангажименти да поддържа тези паметници. Тук не става въпрос за политическа целесъобразност. Оскверняването на паметник е нещо, което не трябва да се случва. Смятам, че не бива да се предизвиква кой знае колко крайна реакция по този въпрос, защото институциите в България взеха незабавно мерки и Паметникът на Съветската армия беше почистен. Не бива да се драматизира прекалено случилото се", каза Вигенин в Русе, преди да замине за среща с румънския си колега в Букурещ.

Външният министър коментира още, че "българската държава вече се е извинила за случилото се и не е нужно това да се случва на всяка годишнина - веднъж направено това извинение, то важи и за следващите години, като не бива да се прави вътрешна политика от този въпрос."

Разговори за определяне на морската ни граница с Румъния

Външно министерство смята да придвижи напред въпроса с определянето на морската граница между България и Румъния, по който се водят преговори вече от близо 20 години, каза още Вигенин след срещата си с външния министър на Румъния Титус Корлъцян.

В най-скоро време у нас ще пристигне експертен румънски екип, за да се анализира къде точно са проблемите, които не могат да бъдат решени.

По думите на Вигенин решаването на този въпрос ще даде повече сигурност и за двете страни, както и по отношение на възможността да се възлага проучване на компании, които търсят газ.

Румъния активизира говоренето по темата през миналата година, като обяви, че въпросът може да влезе в международния съд в Хага , където да се реши бързо по метода на равноотдалечеността. Според експерти обаче този метод не е в интерес на България, която иска спорът да бъде решен по принципа за делимитация по паралела. Румъния вече спечели подобен спор в Хага с Украйна. Официално българското външно министерство настоява въпросът да бъде решен с преговори.

Спорната зона в Черно море е от 17 кв. км и повдигането на темата от страна на Румъния бе обяснено с наличието на газови и петролни находища в района, проучвани в момента от световни петролни компании.

България в Шенген до края на годината

Въпреки сигналите от европейски дипломати, че все още има страни, които не приемат присъединяването на България и Румъния в Шенгенското пространство, Вигенин коментира, че ще работи тези страни да преодолеят скептицизма.

"Очакваното ни е, в най-добрия случай разбира се, ако не възникнат допълнителни затруднения и се спазят намеренията на страните членки, решение да бъде взето на две стъпки – в края тази година да бъде взето решение за присъединяването на въздушните граници, а втората стъпка ще бъдат сухопътните и водните", каза Вигенин.

Двете страни са изпълнили техническите критерии за членство в зоната за свободно пътуване, но Германия, Холандия и други страни не ги приемат заради липсата на резултати в борбата с корупцията и престъпността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

59 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #59
  2. Анонимен
    #58

    секи 4ти км Ами да. Да бе царство България помогнало в защитата на Ленинград, Москва и Сталинград против вероломните хитлеристки агресори, днес Русия би тачила България като царство Освободител. Българските войски щяха да са стигнали и останали в Берлин, да бъдат мразени в Източна Европа, и обичани - в цяла Русия. В Европа и Азия щеха да процъфтяват розови Монументи на българския войн Освободител. 48 Абе товарищи; Ако свежата Българска армия се беше намесила в критичния момент на Сталинградската битка, вместо изтощените румънски войски на страната на Германия, можеше сега да се кланяте на паметника на БЪЛГАРИТЕ ОСВОБОДИТЕЛИ НА МОСКВА!

  3. Анонимен
    #57

    Много години ни баламосваха, че масовото убийство на поляците в Катин е извършено от германците, а не от НКВД, след първата окупация на Полша. Даже осъдиха на смърт лекарите подписали протокола на Швейцарският Червен Кръст, които бяха казали, че по всичко личи, че десетките хиляди убийства са станали години преди германците да стигнат до Катин. Истината блесна и Кремъл призна и се извини за техните масови убийства. Но българските убийства все още се наричат "освобождение", и се пазят свято паметниците

  4. Анонимен
    #56

    Напротив, 50.

    Румънските и италиански роми са ясни,
    а хипотеза заслужава среизно внимание като упражнение за раздвижване на мозъчната Ви гънка.

    Исторически България е духовна и прочее майка на Русия по линия езикова, верска, културна и генно "инженерна".

    Голямата Волжка България, а и Малката по-късно, са били държави по-стари от Русия.

    Българи, милиарди ако не, бая милиони - от Тракия и Македония,
    през Балкария /Балк, Бактрия - в днешен Афганистан/
    до Волга и "назад".

    Руснаци са помогнали

  5. Анонимен
    #55

    Вигенин прочете от едно листче,това което му казаха да каже.Леко се "опъна"на Москва,видите ли,защитавал българите,които боядисаха паметника,като заяви,че нямало да има крути мерки срещу извършителите.И без друго прилагането на такива мерки само ще усложни нестабилното му и мимолетно министерско битие и той добре знае това.Паметникът винаги ще бъде оспорван и боядисван от свободните българи,докато не бъде преместен в музея на комунизма.

  6. В и К
    #54
  7. Анонимен
    #53

    Този паметник, за разлика от паметниците на съветската армия в Австрия, Германия, Унгария, Чехия, Словакия, Полша, не е построен от СССР - Русия. Построен е от българското правителство, по негово си решение, с български пари, по български проект, от български скулптори и строители, доста години след войната. Нещо повече, от всичките тези страни само в България не са се водили бойни действия срещу челвената армия и няма нито един загинал от нея в бойни действия. Вигенин много добре знае тези неща,

  8. Анонимен
    #52

    BLUE:Симпатяги, боядисайте най-после шаренкова в червено, та да си възвърне присъщото й име-червенкова

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #51
  10. Анонимен
    #50

    48 и 49 После Волен,Сталин били фашисти !? Прегледайта се нещо "харда" ви цикли:))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.