Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВиК масово не намаляват течовете, ще им орежат цените

3 коментара
Дружествата не са намалили течовете на вода и не изпълняват инвестиционните си програми, сн. БГНЕС

Всички водоснабдителни и канализационни дружества, независимо от собствеността им, не изпълняват в пълна степен одобрените им петгодишни бизнес планове, на чиято база са им определени цените на услугите и в края на годината те ще бъдат преразгледани и намалени. Това става ясно от съобщение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по повод резултатите от извършената проверка на водните оператори и инфраструктурата им, разпоредена от прокуратурата в края на февруари, след като отново обществена тема стана лошото състояние на ВиК мрежата у нас.

Цените на водата са определени според разходите и планираните инвестиции в бизнес плановете на ВиК дружествата за периода 2017-2021 г. За всяка година допълнително се одобрява тарифата с отражение на инфлацията и други фактори. След първите три години на изпълнение на бизнес плановете, изтекли в края на 2019 г., обаче има възможност за отчитане на тяхното изпълнение и ако не са, това означава намаление на следващите цени. Прегледът за трите години ще бъде приключен в края на 2020 г. и според заявките на регулатора ще се отчете в бъдещите цени изпълненото досега.

Резултатите от проверката на КЕВР по заръката на прокуратурата сочат, че макар дружествата да обещаха да намалят течовете си от 5 до 20 процента за петте години за изминалите три това не се е случило.

Проверката на 53 водни оператора е показала, че нито едно от общо 29 дружества с одобрен бизнес план не е изпълнило напълно поетите ангажименти. Пет дружества са отчели над 50% неизпълнение на показателите за качество, а 11 дружества са отчели между 40-50% неизпълнение. При останалите 13 дружества неизпълненията варират между 7 и 11 непостигнати нива на показатели за качество.

79% от дружествата не постигат заложеното им налягане във водоснабдителната система и годността на водомерите, а 72%  не изпълняват целите за енергийна ефективност. 55% от ВиК операторите не са успели извършат предвидената рехабилитация на мрежата си, 48 на сто имат прекалено много аварии.

Реално 2/3 от водните дружества отчитат значително неизпълнение на целите за намаляване на загубите на вода в мрежите си.

Сериозни експлоатационни проблеми са открити и при отвеждането на отпадните води. 48% от ВиК-ата не са постигнали целите за показателя "Аварии на канализационната мрежа", а 41% не изпълняват изискванията да не причиняват наводнения в имоти на трети лица, причинени от канализацията.

Съществено неизпълнение има и при финансовите показатели за ефективност на разходите. 79% от дружествата не са изпълнили тази цел при водоснабдяването, 62 на сто – при отвеждането на отпадните води, а 59% - за пречистването им.

Дружествата се оправдават с по-високи от прогнозните разходи и/или отчитане на по-ниски от прогнозните приходи от ВиК услугите им.

"Въз основа на резултатите от регулаторния преглед, в края на текущата 2020 г. комисията ще преразгледа одобрените цени на ВиК услуги на дружествата за 2021 г., като при констатирано неизпълнение на параметрите на бизнес плановете тези цени ще бъдат коригирани", заявиха от регулатора.

КЕВР връща жеста на прокуратурата и иска от нея да провери собствениците на водните дружествата как контролират ръководствата им за стопанисването на публичните ВиК системи.

Регулаторът се отчита и по възложената от прокуратурата проверка за качеството на вложените материали във ВиК мрежите. Документацията от проведените обществени поръчки сочела, че те покриват техническите изисквания и стандарти за качество. В доклада си до държавното обвинение комисията посочва, че "съгласно Закона за устройство на териториите, Закона за водите и Закона за техническите изисквания към продуктите контролът по отношение на спазването от ВиК операторите на техническите изисквания за съответствие на влаганите във ВиК мрежите материали се упражнява от министъра на регионалното развитие и благоустройството".

В тази връзка КЕВР предоставя на Върховна административна прокуратура доклада си с препоръка да ги даде на Агенцията за държавна финансова инспекция, за да извърши тя проверка за спазването на Закона за обществените поръчки.

Регулаторът също така информира, че отчетите за тригодишното изпълнение на бизнес плановете може и да се забавят, защото част от ВиК-ата са поискали удължаване на срока за предоставянето им, оправдавайки се с обявеното извънредно положение заради коронавируса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. за пръв път се сетиха преди избори

  2. Горскио
    #2

    То и ЕРП-тата масово не си полагат кабелите в населените места под земята - само в София и в няколко големи курорти и шикарски квартали и вилни зони кабелите са под земята, а в окръжните и по-малките градове сме още в 19-и век - жици, стълбове... Да вземат и на ЕРП-тата да им срежат цените, та дано се сетят да си сложат вътрешноселищната инфраструктура под земята. Разходете се и на Сан Стефано между Докторската и Народната библиотека и ще видите Трафопост на ЧЕЗ лупнат на тротоара, при това преди 2-3 години. Грозотия и свинщина. Кочина

  3. Baraev
    #1

    И трябваше да минат 30 години за да разберат, че лъжат .. Сега кой ще върне парите за 30 години назад?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.