Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВиК-секторът в омагьосания кръг на високите загуби и ниските цени

13 коментара
ВиК-секторът в омагьосания кръг на високите загуби и ниските цени

Водният сектор у нас продължава да се лута в омагьосания кръг на високите загуби при преноса на вода, които обаче не могат да бъдат намалени заради невъзможността да се набавят средства за инвестиции в мрежата заради ниските цени на питейната течност. Това стана ясно в понеделник по време на конференция за намаляване на загубите на вода при преноса ѝ, на която за пореден път бяха маркирани проблемите в областта на водоснабдяването и канализацията, но не и конкретните мерки за преодоляването им.

Поддържа се една изкуствено ниска цена на водата, която не позволява никакви капиталови вложения в мрежата за намаляване на загубите, заяви по време на форума Атанас Паскалев, зам.-председател на Българската асоциация по водите. Според него така средните загуби в страната остават 60 процента, а авариите по мрежата у нас са двойно повече от европейския стандарт. Докато по еврокритериите на километър водопроводна мрежа трябва да става 0.5 броя аварии, у нас те са 1.09.

Нищожно малко са инвестициите в ремонт и подмяна на водопроводната мрежа, сочи още изнесената от Паскалев статистика. Подмяната на водопроводната мрежа за година трябва да бъде около 1-1.5%, а у нас данните показват 0.1% годишно, каза още той. В същото време от европейските фондове са дошли не повече от 20% като капиталови вложения за подмяна и рехабилитация на водната мрежа.

Точни разчети за нужните инвестиции за привеждане на водопреносната мрежа у нас в добро състояние ще има след година-година и половина, заяви пред журналисти по време на форума назначеният в края на октомври зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството Димитър Симидчиев.

Сегашните разчети са за необходимите средства за ремонт на водоснабдителната мрежа са за около 4-5 млрд. лв., допълни той.


В последните около десет години са коментирани най-различни суми, необходими за инвестиции във водния сектор, най-голямата от която обявявана досега е за 9 млрд. евро, но в нея са включени и средствата за канализация и пречиствателни станции.

Каква обаче ще е точната сума за водопреносната мрежа, ще стане ясно, след като се изготвят така наречените мастер планове за управление на водната инфраструктура по региони. С тях за всяко населено място ще може да се подготви индивидуална инвестиционна програма, която да предвиди специфичните мерки за подобряване на състоянието на мрежата, каза Симидчиев.

И в момента всяко ВиК има разработени петгодишни инвестиционни планове, на чиято база са одобрени цените им, за да могат да генерират приходи за ремонт и подмяна на мрежата.

В същото време направата на 51 генерални регионални планове за развитието на сектора се бави, въпреки отпуснатия още при предишното правителство заем от Световната банка. Тяхното изготвяне трябваше да се съфинансира от бюджета, но липсата на пари замрази за известно време работата по тях. Миналата седмица обаче регионалният министър Лиляна Павлова обеща мастер плановете да са готови до 2013 г., когато изтича и крайният срок за усвояването на заема от Световната банка за сектора.

Средствата за инвестиции в подмяна на мрежата не могат да дойдат само от цената на водата, коментира Симидчиев. По думите му финансиране трябва да се осигури и от еврофондовете, от заеми при благоприятни условия, както и чрез публично-частно партньорство.

Ако разчитаме само на цената на водата, за да се осигурят необходимите инвестиции, ще трябва да отидем до европейските ѝ равнища, които са непосилни за България, допълни зам.-министърът.

Той каза още, че по-голямата част от водопреносната мрежа в страната е изчерпила нормалния си експлоатационен живот. Добрите практики показват, че за да се поддържа една система в добро състояние, трябва да се подменят 2-3 до 5 процента от нея годишно, а у нас се подменят само 0.1 на сто.

На форума отново бяха цитирани данните, че повече от половината питейна течност изтича от водопровода.

Симидчиев, който доскоро бе шеф на дирекция в "Софийска вода", цитира данни за загубите на вода в столицата, които за миналата година са били около 57 процента. Това е едно от най-ниските нива в страната, при положение, че има водни дружества в страната със загуби от близо 80 на сто, посочи зам.-министърът. По думите му проблемът е не само това, че в страната загубите са високи, а и в това, че заради липсата на инвестиции те се увеличават.

Същевременно не повече от 20 на сто от средствата по ИСПА са усвоени като капитални вложения за подмяна и рехабилитация на мрежата.

Средно за страната загубата на вода при преноса са около 60 процента и то основно заради аварии, сочат данни на Националния статистически институт. Европейският стандарт за брой аварии на километър е 0.5, докато у нас стават близо четири пъти повече - 1.09 броя аварии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    И двамата цитирани корифеи по водата са от другата страна на барикадата. Единия до скоро с огромна заплата в Софийска вода, а другия чака по-високи цени за да има работа и парички за гориво за свръх луксозния си джип. Ха сега вдигайте цените на водата за" народа и за завода".

  2. Анонимен
    #12

    журналиста, който е писал статията има проблем със смятането.

  3. Анонимен
    #11

    Ега ти хидроразрива! Ей, еколози, това не го ли видяхте бе? 80% от питейната вода се губи,а еколайнарите мълчат!

  4. Анонимен
    #10

    Четете внимателно, изводът е че подготвят поредното увеличение на цената на водата. Цитат: "..Поддържа се една изкуствено ниска цена на водата, която не позволява...", а има какво да се отбележи и преди и след този цитат.

  5. Анонимен
    #9

    Гърците като членове на Еврозоната вземаха пари колкото си искаха и както си искаха.Видя се обаче ,че "шаха умря"и сега трябва ,но не искат да ги връщат?!За нас обаче евро пари ще ни дадат,включително и за ВиК срещу ПРОЕКТИ С ГЕНЕРАЛНА СМЕТКА И КОНТРОЛ НА РАЗХОДВАНЕТО ИМ.Когато корупцията във ВиК сектора бъде извадена на светло и бъдат извадени съществуващите години консумиращи корупционни звена,в дружествата ще се освободят значителни средства и за реинвестиции при сегашните цени на водата.За това

  6. Анонимен
    #8

    До 7! В лична кореспонденция сьс Софииска вода поисках информация за тази цена. В отговор получих алабализми от рода на това, че моето мнение е много важно за тях, но информацията, която ме интересуваше, не ми беше преодоставена. В този смисьл би трябвало софииското гражданство да е информирано и за безумните заплати, които получават вносните шефове на дружеството!

  7. Анонимен
    #7

    Софииска вода ще отговори ли някога по каква цена купува водата от дьржавното дружество "Язовири и каскади" , за да си направим дружно сметката кьде отива разликата до 1,68 лв с ДДС?

  8. Анонимен
    #6

    Тия дето правят сравненията между българските и западните дружества, да направят и сравнение на цената, щото ние наистина плащаме малко за вода. Дали не можем обаче да вземем пари от Евросъюза за ремонтите, както направиха гърците?

  9. Анонимен
    #5

    Отговорните другари нека да сравнят две подобни дружества българско и западноевропейско и да видят колко човека работят в едното и другото.И как се работи по аварии в едното и другото, и какво е качеството. Веднага ще им светне за загубите.

  10. Анонимен
    #4

    Зaгубите се калкулират в цената, така че когато те растат расте и тя, а заедно с това и печалбата. При такъв саморазрастващ се бизнес само луд би трошил пари за да си намали келепира.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.