Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВиК-та: Трябват ни нови цени веднага, иначе фалираме

Дълговете им за ток ще скочат до 140 млн. лв., но КЕВР е в нормативна примка за поскъпването на водата

13 коментара
ВиК-та: Трябват ни нови цени веднага, иначе фалираме

Държавните водоснабдителни и канализационни дружества обявиха в понеделник, че ако Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не им одобри веднага повишаване на цените заради скъпия ток, ще фалират, много от тях вече са заплашени да останат без ток заради неплатени сметки. Регулаторът обаче твърди, че не може форсмажорно да им вдигне тарифите, тъй като вече са влезли в процедура по одобрение на новите им петгодишни бизнес планове с цени, в които да се отрази драстичното поскъпване на тока.

Това стана ясно от прессъобщение на регионалното министерство, изпратено след поредна среща по проблема. В него от ведомството се оплакаха от липса на разбиране на проблема от страна на КЕВР, която пък на свой ред твърди, че не може да направи нещо за приемане на нови цени преди Нова година и председателят ѝ Иван Иванов препраща проблема към търсенето на компенсации от страна на държавата.

В третата поред работна среща между МРРБ и КЕВР по проблема с признатата с сега действащите водни тарифи цена на тока, която е много по-ниска от реалната, която плащат ВиК дружествата, са участвали от страна на регионалното министерство зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Граматиков, Атанас Паскалев - съветник на регионалния министър, Кънчо Кънчев - изпълнителен директор на "Български ВиК Холдинг" ЕАД, представители на Съюза на ВиК операторите в Република България и др. От КЕВР са присъствали председателят Иван Иванов, както и членовете Пенка Трендафилова, Димитър Кочков, Ремзи Осман, директорът на Дирекция "ВиК услуги" Ивайло Касчиев и др.

Проблемите в сектор ВиК са сериозни и скоро ще се стигне до ситуация, в която дружествата просто няма да могат да изпълняват функциите си, заявил зам.-министър Граматиков. Той упреква КЕВР, че не е е взела никакви мерки, макар още през лятото да е имало индикации за проблеми със скъпия ток.

"Възможността от 1 януари 2022 г. да влязат в сила новите бизнес планове е нулева. Затова ни трябва нова цена веднага", е заявил той.

Директорът на ВиК холдинга Кънчо Кънчев е отбелязал, че в момента дружествата плащат средно с над 303 лв. повече за ток спрямо утвърдената в бизнес плановете цена от 82 лв./МВтч. Заради огромната разлика те са задлъжнели с над 18 млн. лв. към доставчици на ел. енергия. "Почти всички електроразпределни дружества са пуснали писма, с които заплашват да започнат да спират тока, ако ВиК операторите не платят", заявил Кънчев. Според него, ако не се вземат мерки, има риск дълговете за ток да скочат до 140 млн. лв.

Около 20 дружества са заплашени да изпаднат в неплатежоспособност, а това значи фалит, заявил Ангел Престойски, управител на ВиК Враца. В тази ситуация те няма да могат да обслужват населението в редица населени места. "Още преди шест месеца ние сме алармирали КЕВР за проблемите, които ще излязат на дневен ред веднага след увеличението на тока. Докато се вземат мерки, няма да има дружества, всички ще си хвърлим оставките", каза още той.

"Трябва ни нова цена от 1 януари. Стигнали сме дъното. Хората ще започнат да напускат работа и накрая ще останем само шефовете на ВиК дружествата, които ще заключат вратата, когато фалират", заявил Георги Владов, шеф на ВиК Видин, което заедно с ВиК Хасково вече бяха заплашени със спиране на тока заради неплатени сметки от около половин милион за всяка дружество.

По думите му изпадането на ВиК операторите в несъстоятелност крие риск от провал на проектите по Оперативна програма "Околна среда" за ремонт и модернизиране на ВиК мрежите. Държавата ще загуби милиарди, както и шанса за нови мрежи. Според него има забавяне по приемането на бизнес плановете. Освен това не се спазват и разпоредбите на нормативната уредба, в която има ясни срокове за тази дейност, посочва се в съобщението на регионалното министерство.

Според нормативните изисквания ВиК дружествата имат петгодишни бизнес планове, на чиято база се определят цените им за всяка от тези години, а след това всяка година само се индексират с инфлацията. Сегашните планове на ВиК-ата изтичат в края на 2021 г. и част от тях вече са внесли новите си бизнес намерения, с което е започнала процедурата по одобрението им.

Според председателя на КЕВР Иван Иванов при това положение не може да се приложи исканото от ВиК дружествата и от Атанас Паскалев задействане на член от Закона за регулиране на ВиК услугите за служебно преразглеждане на цените или по искане на ВиК оператори, когато възникне непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер, което съществено променя приходите и икономически обоснованите разходи на ВиК операторите. Иванов твърди, че при задействана процедура за одобрение на бизнес плановете с нови цени и увеличени заплати в дружествата не може да се приложи този законов текст. По думите на Иванов единственият шанс за справяне със ситуацията е въвеждането на компенсаторен механизъм от страна на държавата, тъй като не може да се каже в какъв срок ще бъдат одобрени бизнес плановете и новите цени.

"Срещата беше напълно безпредметна", заявил зам.-министър Граматиков. По думите му юристи не виждат проблем да се одобрят нови цени от 1 януари до влизане в сила на бизнес плановете. Той атакува и регулатора за това, че не е одобрил нито един бизнес план на ВиК дружество, въпреки че са били внесени от края на юни 2021 г.

Паскалев е призовал като друг вариант за справяне с кризата да се ускорят процедурите по приемане на бизнес плановете на операторите или да се намалят от 6 на 3 месеца на сроковете, които вземат предвид разходите при формиране на цените на услугите.

Иванов обаче е бил категоричен, че комисията не може в толкова кратко време да одобри толкова бизнес планове.

Членът на КЕВР Ремзи Осман е изразил мнение, че трябват спешни законодателни промени, с които проблемите да бъдат решени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. maribo2005
    #13
    Отговор на коментар #12

    Вярно, но това е избор на собственика - държава или община. Това казва всичко.Има всякакъв световен опит в този сектор, можем спокойно да вземем нещо прогресивно, иновативно, модерно - във всички аспекти...Но нещо не се получава.

  2. Mz/X
    #12

    ВиК-тата работят с вътрешна организация от социализма понеже са монополисти и няма с кого да се конкурират. Поради това хората работещи в тях са няколко пъти повече от необходимото. Нямат стимул да въвеждат съвременни технологии защото нищо не ги заплашва и при допотопната им социалистическа организация. Обикновенно директорите им ги управляват дълги години защото като крадат дават и на управляващите. Работниците в тях също си крадат заплатите защото ги вземат срещу нищо.

  3. луд
    #11

    Какви са приходите 7 милиона българи по 5 кубика месечно по 3лв = милиард и 260 милиона годишно. Сметнете си и промишлената вода и туристи. А вече разходите вие си ги отчете. Ако може де. Все пак повечето ВиК все още са общински и би трябвало да дават те отчет. Но така на око ще могат да се купят 60 000 броя багера с лекота за година. Вярно не знам цената

  4. maribo2005
    #10
    Отговор на коментар #7

    Човек, всяка дейност има разходи - и при добро, и при лошо управление.Но което и да е управлението, ще трябва да има предвид: водата е държавна и държавата взима такса водовземане за всеки добит и продаден кубичен метър вода; ще ти трябват тръби с различни диаметри, smart pumps, разходометри, уреди за налягане, GIS, SCADA и специализиран софтуер, багери, дезинфектанти, специалисти, здрави нерви за общуване със ЗУТ, ЗОП и законодателство държавна администрация...Та колко струва това? Изчисли го, но без емоция и епитети и ни го кажи.

  5. nikolainikolov993
    #9

    Да си намалят заплатите шефовете за да не фалират,.Цените са нереално високи .

  6. луд
    #8

    О и да не забравяме промишлената вода, където разходите на ВиК тата да се молят за дъжд не бива да се пренебрегват.

  7. луд
    #7

    Факти Хората в римската империя средно ползвали вода десет пъти повече от съвременните. Безплатно! Някой от техните съоръжения още функционират. Нашата ВиК структура е изградена не само от комунизъма, а ... От преди това. Останалото е платено или от частници или европейски програми. Намаля ли се цената когато си платим дистанционнен водомер не, ще падне ли десетократно ако се отчита веднъж в годината не. Ремонтирали някоя спукана тръба за милиони е от злато ли е?

  8. maribo2005
    #6
    Отговор на коментар #4

    Кой да умира?На болници, училища, производства, а и на тебе вероятно - трябва обеззааразена вода. Тази услуга е довела до удължаване на човешкия живот и понижаване на нивата на детска смъртност.Ти собствено се откажи от тази услуга, никой не те кара да я ползваш.

  9. Жо
    #5

    ВОДАТА няма цена, защото никой не я произвежда. На фактурите е написано, че се заплаща УСЛУГА - пречистване, доставка, канализация и пречистване на отпадните води. Всичко това струва пари. Ако водата се добива чрез сондажи, то в цената влиза и електроенергията за помпите. Ако на улицата се спука водопровод, водата не струва нищо, но ремонта с багера струва от 1500 лв нагоре. Около една четвърт от парите за водоснабдяването са за отчетността и фактурирането.

  10. Baraev
    #4

    Да умират!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.