Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Виктория, Никол и Симона изместиха "по-старомодните" Пенка, Гергана и Росица

При момчетата именуването е "традиционното" - Георги, Александър, "вмъкна" се и Мартин

17 коментара
Виктория, Никол и Симона изместиха "по-старомодните" Пенка, Гергана и Росица

Българите продължават най-често да именуват новородените деца с традиционните за страната ни имена, но както винаги, има и моди, които диктуват по-честата употреба на едни имена за сметка на други.

Според данните на Националния статистически институт (НСИ) в края на миналата година използваните различни собствени имена са били 68 хиляди. Разнообразието на имена сред жените е по-голямо от това при мъжете. Близо 30 хиляди са личните имена на мъжете, докато при жените те са над 38 хиляди.

Най-разпространени сред мъжете в страната са имената Георги - 173 хиляди., Иван - 168 хил., и Димитър - 129 хиляди.

Следват Николай - 95 хил., Петър - 78 хил., Христо - 64 хил., както и Александър, Стефан, Йордан, Васил и други. От всички мъже близо 1 349 хил., или 38.2% притежават 20-те най-разпространени лични имена.

Най-често срещаните мъжки мюсюлмански имена са Мехмед - 16 хил., Ахмед - 14 хил., и Мустафа - 12 хиляди.

Разнообразието на имената при жените е много по-голямо. Близо 726 хил. жени, или едва 19.4% притежават 20-те най-разпространени женски имена в страната. Най-разпространеното име сред жените е Мария - 121 хиляди. Следват Иванка - 65 хил., Елена - 55 хил., и Йорданка - 41 хиляди.

Сред двадесетте най-често срещани имена при жените са типично българските имена - Пенка, Марийка, Росица, Десислава, Петя, Виолета, Гергана, Маргарита, Надежда и други.

При жените най-често срещаните мюсюлмански имена са Фатме - 18 хил., Айше - 16 хил., и Емине - 10 хиляди.

Над 100 хил. българи празнуват своя имен ден на Йордановден, а над 300 хиляди - на Ивановден. В края на 2013 г. мъжете с името Йордан са 54 хил., а жените с името Йорданка - 41 хиляди. Богдан и Богдана са съответно 4 100 и 3 500.

Близо 168 хиляди са мъжете, носещи името Иван, 13 хил. - Калоян, 7 хил. - Ивелин, 3 хил. - Йоан.

Сред жените, празнуващи на Ивановден, най-много са носещите името Иванка - 65 хил., следват Ваня - 16 хил., Йоана и Ивелина - по 14 хил., Ива - 9 хил., и Ивана - 7 хиляди.

От родените през 2013 г. 1 043 деца ще празнуват за първи път своя имен ден на Йордановден, а 3 139 - на Ивановден.

И при новородените през 2013 г. се запазва тенденцията за по-голямото разнообразие на имената на момичетата (3 230 имена), отколкото на имената на момчетата (2 776 имена).

Сред новородените момчета най-разпространени са имената Георги и Александър - съответно 1 118 и 1 003 деца. Следват Мартин - 933, Иван - 770, и Димитър - 672.

В сравнение с предната година от първите двадесет най-разпространени имена сред новородените момчета е отпаднало името Христо. Липсват и традиционни български имена като Йордан, Васил, Тодор и Атанас, които са едни от най-разпространените при мъжете като цяло.

И през 2013 г. най-предпочитано при новородените момичета остава името Виктория - 877, следват Никол - 843, Мария - 729, и Александра - 524.

В първите двадесет най-предпочитани имена са и Габриела, Рая, Йоана, София, Симона и Елена.

Най-разпространените мюсюлмански имена при момчетата са Емир (258) и Мерт (118), а при момичетата - Елиф (105) и Еда (86).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    Имената са други ама не смеят да ги цитират. Бойко и Бойка, Изаура, Златка и т.н.. Спокойно може да вземете имената от турските и бг сапунки и ви гарантирам че ще ги срещнете масово в регистъра на новородените. Съжалявам че не мога да ги цитирам но не гледам смърделата бг талавизия.

  2. Анонимен
    #16

    Бг цървулаците с "новите имена" нали знаете израза "Пременил се Илия па се огледал- пак в тия". Та така и вие. Каквито и имена да си слагате, все същите селски отрепки ще сте.

  3. Анонимен
    #15

    А през 2014 най-използваните имена ще са Чуколин и Чуколинка!

  4. Анонимен
    #14

    Да... имаше някога в София... и "баба Шура". Емигрирала след болшевишкия преврат в Русия. Богата, от бившия хайлайф, пианистка, балерина. Имаше и други емигранти, свестни хора, покрай нея. Единият се казваше Павел. 12 Кръстницата на моя съпруг в далечната 1931 г.е била белогвардейка и се е казвала Полина. Искала да го кръстят Пол, но тогава е било забранено български деца да носят чужди имена. Затова е кръстен Павел.Мисля,че е било правилно това решение. Моите внуци родени в чужбина носят български имена - Стефан и София.

  5. Анонимен
    #13

    ЗА КАКВИ ИМЕНА ГОВОРИТЕ - НЕ ВИЖДАТЕ ЛИ, ЧЕ НЯМА ДЕЦА И БЪЛГАРСКАТА НАРОДНОСТ ЗАГИВА БЛАГОДАРЕНИЕ НА КОМУНИЗМА, ЕМАНЦИПАЦИЯТА И ФЕМИНИЗАЦИЯТА!

  6. Анонимен
    #12

    Кръстницата на моя съпруг в далечната 1931 г.е била белогвардейка и се е казвала Полина. Искала да го кръстят Пол, но тогава е било забранено български деца да носят чужди имена. Затова е кръстен Павел.Мисля,че е било правилно това решение. Моите внуци родени в чужбина носят български имена - Стефан и София.

  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #11
  8. Анонимен
    #10

    В края на 70-те години се бе появила една интересна монография за произхода на имената, срещащи се у нас. Бях много изненадан, но се оказа, че Лиляна, по-точно Лилян е било от прабългарски произход. Както и имената, окончаващи на "ко" (Пеко, Мако, Дако, Цеко, Ценко, Цанко), а формите Петко, Митко са българизиран вариант на гръцките Петър, Димитър. "Иван" е русифициран вариант на християнското Йоан, както и Николай на Никола. Албените се родиха след 1964г., и започнаха да изчезват след 1980. След

  9. Анонимен
    #9

    Свободка, Клитемнестра, Победа, Проститутка, Бригадирка, Героиня, Дико, Цачо, Цеко, Варадин, Чавдар, Мако, Дако, Тако,Цола, Пеко, Пенчо, Красимир, Боримир, Владимир, Тихомир, Велимир, Бранимир, Владилен, и др.

  10. Анонимен
    #8

    Гицка Вервате ли в тоа моден рисърч?? Все едно "Галъп" на Андрешко Райчов. Не мога ви спра. Вэрвайте... "Какви имена най-често бяха давани на родените през 2013 г.? Виктория, Никол и Симона изместиха "по-старомодните" Пенка, Гергана и Росица"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.