Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вина за трагедията край Горни Лом носят и политици на високо ниво

Няма данни за саботаж, последната версия е човешка грешка

2 коментара
Вина за трагедията край Горни Лом носят и политици на високо ниво

Вътрешният министър Йордан Бакалов обяви, че последната версия за взрива край Горни Лом е човешка греша, но подкрепата на "действащи политици не на ниско ниво" е позволила трагедията да се случи. Бакалов обяви още, че няма никакви доказателства, експлозията да е била причинена от саботаж, както твърди собственикът на завода Валери Митков и изрази притеснение вината за инцидента да бъде прехвърлена само на покойници.

"Според мен няма да бъде потулен този случай. По-скоро ще ви кажа честно какви са моите притеснения – че хората, които са предизвикали тази грешка, не са между живите, за голямо съжаление. И тогава наистина, може би ще се появи другия проблем –"ама те понеже не са между живите, затова те са виновни“. Но определено има и други виновници", каза Бакалов.

Той обясни, че още 2007 година, когато е подписван договорът за утилизация на гръцки мини в предприятието, Министерство на вътрешните работи е дало "крайно негативно" становище за това да не се случва.

"Защото тези мини наистина са много опасни, защото този технологичен режим е опасен, и защото количествата са прекалено големи... Така че още тогава те са си дали негативното становище. Друг в въпросът защо, примерно, между Междуведомствената комисия, която е към Министерството на икономиката, е дала това разрешение толкова много боеприпаси да се струпат на едно място?", обясни Бакалов.

Според него "явно е имало подкрепа от някакви политици".

"Самото производство, самият завод, самите собственици – няма как при това положение да се случи една такава сделка, които примерно количествата са огромни за мащабите си, защото там има определени критерии и възможности, с които площи трябва да има…да притежава завода – складови помещения, с които трябва да се държат тези мини", коментира Бакалов.

Той отказа да посочи обаче конкретни политици, но добави, че има "определени подозрения".

"Аз имам определени подозрения, но както се казва – в тези неща чувства и подозрения няма, има доказателства, така че мисля, че по-нормално в момента да не ги цитирам. Предполагам,че действащи и то не на ниско ниво, но предполагам, не мога да твърдя със сигурност, че е точно така, защото това, което моите предположения са на база на разговорите ми с местните жители. И те са ми казвали за хората, които са присъствали там, които са ходили на винарската изба, която собственикът притежава, ловните полета и т.н", каза Бакалов.

Той каза още, че присъствието на един от загиналите в завода по време на инцидента е било изключително странно за собственика, но не каза за кого става въпрос, уточнявайки само, че не е синът на собственика Емил.

"Собственикът вечерта още като отидох, разговарях с него, и така с един друг представител на завода – те изброяваха кой е вътре, кой е бил, кой не е бил. И при споменаването на едно от лицата ми направи впечатление, че имаше реакция от типа "Ама той какво прави тука?“. Така че разследващите нека все пак си останат хората – тези, които стигнат до края", каза Бакалов без да уточни какви точно са подозренията му.

Бакалов съобщи, че срещу завода е имало наказателни постановления, заради които той е спирал да работи.

"След това е изпълнил предписанията, които са му дадени от гледна точка на производства, и затова е пуснат... Вече не мога да знам аз 2007 година какво е ставало и 2010 година", обясни Бакалов.

Той обясни, че контролният орган служба "Контрол на общо-опасните средства" (КОС) е дала предписания през септември.

"Точно тогава са преместили въпросните мини от котелното отделение в склада, така че не е така, както някои се опитва свободни съчинения", каза Бакалов.

На въпрос защо на територията на завода са били струпани толкова огромни количества боеприпаси, Бакалов прехвърли вината на междуведомствената комисия към Министерството на икономиката.

"Тя е тази, която дава разрешение за внос на мини, за утилизация на тези мини, за количество на тези мини. Тя е тази, която трябва да види има ли помещения, има ли квадратни метри, отговарят ли на тези условия", каза Бакалов.

"Миджур" е собственост на софийската фирма "Видекс АД" - семейна компания, в която дяловете са разпределени между Валери Митков, съпругата му Ирина Миткова и сина Емил Митков, който загина при експлозиите край Горни Лом.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dadmoroz
    #2

    Причина "0" урбулешката приватизация на военното производство 1998-2001.... включително и споменатат фабричка....

  2. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.