Хибридната война, водена от Русия срещу България, бе сред основните теми на конференцията "Членството в НАТО – ключ към ЕС", организирана от Атлантическия съвет в България. Бившият министър-председател Иван Костов подчерта, че заплахите за националната сигурност на България са по-големи днес, отколкото преди четвърт век. Кремъл води "дифузна война", прилагайки "психологически, икономически, политически и кибернетични атаки", каза той.
Костов бе особено критичен към правителството и съдебната система. Според него, кабинетът не прави нищо, за да противодейства на хибридните заплахи. Костов смята, че руската агресивна политика е успяла да "овладее българската прокуратура" и други институции, чрез които се налага "репресия" върху пронатовски политици, като бившите министри Даниел Митов и Николай Ненчев, като за претекст се използва борба срещу корупцията. Бившият премиер не спести и темата за енергийната зависимост на България от Русия и поиска НАТО да блокира всички руски проекти на територията на държави-членки на Алианса.
Според изследване на ръководения от Костов "Център за анализи и управление на рискове", на последните президентски избори редица кандидати са "рецитирали" руските опорни точки: "Марешки и Енчев повтаряха 100% от тези послания. Радев – 83%, Каракачанов – 80%, а Калфин – над 70%. Единственият кандидат-президент с откровена евроатлантическа позиция - Трайчо Трайков - бе обвинен и съден за криминално престъпление".
Любопитен факт – във вторник (т.е. след думите на бившия премиер), на поредното заседание по делото за фалита на КТБ, основният свидетел на прокуратурата Бисер Лазов замеси и името на г-н Костов. Достоверността на показанията на счетоводителя Лазов е обект на спор. Адвокати го обвиняват, че атакува Цветан Василев, за да опази себе си. Интересно е също, че други имена на политици не бяха споменати, въпреки съмненията, че банката е оперирала, ползвайки се с благословията на значителна част от днешния политическия елит.
"Как да бъдем с Русия, когато тя организира и провежда хибридна война срещу нас?"
Но да се върнем на конференцията. На нея бившият президент Плевнелиев, категорично отхвърли мантрата "винаги с НАТО, но никога против Русия". Как да бъдем с Русия, когато "тя организира и провежда хибридна война срещу нас", попита той. А в изказванията на посланичката на Великобритания Ема Хопкинс, и на посланика на САЩ Ерик Рубин имаше имплицитна критика към българските институции. Макар да похвали напредъка на страната в областта на отбраната през последните 30 години, г-н Рубин заяви, че "не е останало никакво време за модернизация" и "има чувството, че някои от набелязаните стратегически цели не са постигнати".
Г-жа Хопкинс посочи, че "недостатъчната реакция окуражава Русия". Тя не пропусна да спомене и аферата "Скрипал", във връзка с която 27 държави отстраниха руски дипломати в знак на солидарност с Великобритания. Нека припомним, че България не посмя да се присъедини към тези държави, а нашите институции гузно мълчаха за съмнителния случай с отравянето на оръжейния търговец Гебрев, както и за руските хакерски атаки срещу България през 2015 година.
Още през 2013 год. в статия, публикувана в руското военно списание "Военно-промишлен куриер", началникът на руските въоръжени сили ген. Валерий Герасимов излага принципите на това, което можем да наречем хибридна война. Става дума за това армията да съчетае "класическия с асиметричния потенциал", както Герасимов се изрази на конференция в началото на март, 2019. За мнозина, статията предизвести възприемането на хибридната война от Русия, която по-късно тя използва в Украйна и на други места. Но, както посочва експертът по Русия Марк Галеоти, Кремъл не е изобретил "хибридната война". Русия и шефът на нейните въоръжени сили просто се опитват да бъдат в крак със съвременния свят.
Защо България си мълчи?
Ясно е, че оценките за политици като Костов и Плевнелиев разделят българското общество. Може би прокуратурата се занимава с конкретни държавници "заради натовските им възгледи", но е възможно и да се "интересува" от тях и поради други причини...
Политическото кадруване в съдебната система обаче не е новина. Руските хибридни атаки срещу ЕС и НАТО са факт. Те бяха обект на специални заседания и документи, приети от Европейския парламент преди броени дни.
Факт е също, че България вече е направила геополитически избор. Сега е най-неподходящият момент за шикалкавене, както и за опити за балкански пазарлъци и надлъгване с един азиатски режим с авторитарни характеристики. Най-малкото – необходимо е посоченото на конференцията на Атлантическия съвет да бъде обект на дебат, на широка обществена дискусия. Нека се чуе мнението на политическия елит по темата за хибридните заплахи. Това ще бъде лакмусов тест. Бързо ще паднат агнешките патриотични кожи и ще лъснат истинските намерения.
Вместо това - какво се случва? Повече от седмица медии, анализатори и цялото общество се занимават с имотните сделки на властта, както и с неспособността на ГЕРБ бързо и решително да се произнесе по казуса "Цветанов". Да, "Апартаментгейт" не трябва да бъде замитан под килима. Но за това е тема-лилипут в сравнение с въпроса за заплахите пред националната сигурност и троянските коне в партийната система. Фиксирайки се върху дървото, пропускаме опасния руски лес. Докато Европа дебатира, взима мерки и действа, ние за пореден път се разголваме като безнадеждна провинция, която се е вторачила в пъпа си.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
14 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Който иска, да си чете контролираните от БГ мафията медии. Там никога няма да има статии за корупцията сред управляващите (в най-корумпираната страна в ЕС), нито срещу руските заплахи за страната. Затова сме на опашката по медийна свобода. Който иска, да чете няколкото Свободни медии. Там ги има. А който иска, да си мрънка и да не чете нищо. Ето за това става въпрос.
"Апартамент-гейт" е корупция сред управляващите и трябва да бъде показвана от медиите. Руските хибридни заплахи също. И свободните медии го отразяват: тук, ДВ, СЕ (https://www.svobodnaevropa.bg/a/29841013.html). Тези неща няма да ги видите в Блиц, Телеграф или 24 часа. А това, че обществото се е впечатлило повече от Апартамент-гейт отколкото от Руската заплаха или КТБ, говори за самото общество. Добре е, че все пак имаме поне няколко медии в които всичко това е важна тема.
"Винаги с НАТО, никога против Русия" що за идиотско невъзможна мисъл, вярната мисъл е изказана от настоящият вицепрезидент Илияна Йотова "България винаги казва ДА на Русия" - принципът на Борисовото првителство е ШИКАЛКАВЕНЕ с ЕС и НАТО, за радост на агентурата! Може шикалкавене, но дадена жена е или бременна или не! Делата са теста- Одисей си завързал ушите за да не слуша песните зовейки го да иде към скалите!
Хибридната война на Русия няма да успее, понеже САЩ водят хибридна война в обратна посока със 100 пъти по-голяма интензивност. Т.н. конференция е една от проявите на хибридната война на САЩ.
Въпросът не е за бъдещето на Цветанов, а за миналото на ГЕРБ, БСП, ДПС и сие
Полина Паунова /откъс от статията в "Кафене"
.....За скандалите
Точно така заглъхна скандалът „КТБ“, който от „най-големият обир на десетилетието“ бързо се превърна в „мега дело“ срещу „банкер-беглец“ и никога не бяха разнищени други връзки. Като тази с Делян Пеевски например.
Така от „гьол“ и „черна финансова дупка“ проектът АЕЦ „Белене“ започна отново да изглежда перспективен за българското правителство. А Красимир Първанов …
нямаше проблем да е във властта заради онзи скандален „Анекс 12“, а за „евтин“ апартамент от „Артекс“ трябваше да си отиде.
Заглъхваха големи скандали, не просто загатващи за търговия с влияние, а доказващи връзки между политическа, икономическа и съдебна власт. Тихо потъваха аферите “Батко и Братко“, „Ало, Ваньо“, „Яневагейт“, ТЕЦ „Варна“ и консултанта-хидролог, „Красьо Черния“ и разкритията за магистрати, придобили като „крайно нуждаещи се“ право на строеж на преференциални цени на хотели по черноморието.
Липсата на обществена реакция научи управниците, че всяко чудо минава за три дни. А ако скандалът е много голям – за три седмици.......
Макар и пламнал от искра, този гняв е трупан с години. По тази причина големият въпрос сега не е просто за политическото бъдеще на Цветанов, а за политическото минало на ГЕРБ, БСП, ДПС и останалите, които позволиха да се случи всичко това.
Другият въпрос е за границите на позволеността и докога те ще бъдат широки. Отговорът е лесен – докато събирателният образ на българина се ядосва от това, че някой купува имот по-евтино от него, и дори не забелязва как институциите са превърнати в добре смазана машина за лобизъм
https://kafeneto.wordpress.com/
Заложник, наемник, сподвижник. Точно се чудех какъв е г-н Чолаков, в и извън работно време, и той в цялото си великолепие се показа като обикновен прислужник! Опорката е голямо удобство, но и бумеранг. Такъв протестърски гърч не съм си представяла. Смятам, че дължат извинение за грозната и унизителна гледка!
Клишета и матрици,без аргументи,документи и факти.