“Винпром Пещера” напусна инвестиционния бизнес в земеделски земи и вече е приключила сделката по продажба на дъщерната си компания “Омега Агро Инвест”, притежаваща 160 000 дка ниви. Купувачът е “Уинслоу ленд инвест” АД – част от групата на един от най-големите инвеститори в земеделски земи в България, съобщиха от алкохолния производител. Цената на сделката обаче не се уточнява
Изпълнителният директор на винпрома Иван Папазов обясни продажбата с това, че вече инвестициите в земеделски земи не са приоритет на стратегията за развитие на компанията и затова се освобождава от активите, които не са предмет на основната ѝ дейност. Фокусът на дружеството остава върху развитието на собствените лозови масиви.
“Винпром Пещера” притежава близо 17 хил. дка лозя, които се предвижда да се увеличат до 20 хил. дка до края на 2013 г. С лозовите си масиви дружеството обезпечава производствените си нужди от суровина. В инвестиционната програма на компанията са заложени с приоритет и проекти за разработване на нови продукти, въвеждане на нови производствени мощности и експанзия на външни пазари, съобщиха от дружеството.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Еми те от колко години все се хвалят с тия 150 000 дка земя (явно са добавили 10 хил дка в последната година, не съм следил) и се сетиха, че цените падат. За какво им е, да си гледат производството, инвестициите в земи и земеделие вече са обречени на крах
ето кой купува:
"Уинслоу груп"
Започва дейността си в България като строителна компания. Учредители на дружеството са двамата братя Иван и Яник Мекушин и англичанинът Майк Уелингс. Преди да се ориентират към имотите, двамата братя Мекушин започват бизнес през 1994 г. с фирма за производство на детски играчки Limex Toys.
Дейността си в сферата на имотите Winslow започва с малка жилищна сграда в столичния квартал Драгалевци, следват шест апартаментни комплекса в Банско с марката Mountain Residences …
и проекти в София. Дружеството обаче нашумя със започнатия през 2007 г. грандиозен жилищен комплекс Winslow Gardens в квартал "Манастирски ливади" в София на площ от 42 дка. Още преди първата копка през април 2008 г. бяха продадени близо 60% от жилищата. След последвалия срив на имотни пазар обаче в началото на 2009 г. проектът бе замразен. За кратко бе рестартиран, но до момента е завършена само първата фаза от него. Още докато строителният бизнес бе в разцвета си, през 2004 г. двамата братя се насочиха към земеделието, като към средата на 2011 г. вече обработват хиляди декари собствена и наета земя в Южна България и влагат над 2.5 млн. евро в техника и складови бази. Също през 2004 г. Яник Мекушин и Пламен Юруков откриха фабриката за кафе "Спетема", в чието изграждане инвестираха 12 млн. лв. Преди това десет години двамата се занимаваха с внос и търговия на кафе.
Значи за спад в цените и срив на пазара се говори от минимум година. Умните вече излезнаха от бизнеса, сега и тия излизат. Много ясно, че така се прави.Иначе не съм им адвокат, но те тия земи не са им от вчера или оня ден...
Явно земеделието вече не е печелившия бизнес за който всички говореха. Поредният фишек в публичното пространство беше надуването на пазара на земя
Тва са пълни глупости, много ясно че не им трябват тия земи, то в днешно време земеделието е под всякаква критика. Нито субсидиите субсидии, нищо. Според мен за компания, която се занимава с алкохоли няма какво да се занимава и със земи. Да си гледат лозята и да се отървават о време от тия земи, докато струват нещо.
И после нямало план за изземване на собствеността...
Така се прави бизнес - даваш подкуп и купуваш на безценица от държавата, след това препродаваш на истински собственик със 100% печалба.