Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Виртуален язовир" ще прави "Ей И Ес" в Чили

0 коментара
"Виртуален язовир" ще прави "Ей И Ес" в Чили

Световната енергийна и технологична компания "Ей И Ес" (AES) работи върху изграждането на първия в света "виртуален язовир“ с батерия за съхранение на енергия от руслова водноелектрическа централа. Проектът се реализира в Чили от дъщерното ѝ дружество "Ей И Ес Дженер" (AES Gener), съобщиха от компанията.

Идеята е батериите да складират електрическа енергия, произведена от водното течение, без да е нужно да се строи язовир или да се използва воден резервоар. Вместо това ще бъде създаден "виртуален язовир“, който може да доставя 10 мегавата енергия в продължение на 5 часа.

"Това е първата в света система за съхранение на енергия за руслови централи и със сигурност ще се превърне в крайъгълен камък в енергетиката, тъй като ще представлява първият енергиен, а не воден резервоар“, коментира главният изпълнителен директор на AES Gener Рикардо Фалу, цитиран в съобщението.

Проектът се разработва на около 48 км югозападно от Сантяго в 178-мегаватовата руслова ВЕЦ Алфалфал. "Изграждането на физически съществуващ язовир е много трудно. "Виртуалният язовир“ предоставя същите ползи, но със значително по-малки социални и екологични предизвикателства“, посочва Фалу.

Батериите, които се използват в проекта, са съобразени с енергийната мрежа и използват литиево-йонна технология, подобна на използваната в смартфоните и електрическите коли.

"Разгледахме различни опции за съхранение на енергия и накрая избрахме литиево-йонните батерии, тъй като тази технология се развива с бързи темпове. Литиево-йонните батерии заеха първото място в нашата обща оценка на всички фактори, включително разходи, енергийна плътност, сигурност, времето за зареждане и изпразване и целия цикъл“, казва още Фалу.

Литиево-йонните батерии позволяват на водните централи да произвеждат електричество и да го складират за по-късна употреба, но без физически съществуващата инфраструктура, нужна за помпено-акумулиращите съоръжения (т.нар. ПАВЕЦ), откъдето идва и терминът "виртуален язовир“.

Иновативната технология на батериите за съхранение на енергия би имала голям ефект и за опазването на околната среда, тъй като виртуалният язовир не оказва влияние природата. Освен това, за разлика от построяването на помпено-акумулираща ВЕЦ, което може да отнеме години, батериите се инсталират за няколко месеца и могат да се задействат изключително бързо при нужда. Понастоящем над 96% от съществуващия в света капацитет за съхранение на енергия се основава на помпено-акумулиращи съоръжения, пише в съобщението.

От "Ей И Ес" допълват., че през последните години технологиите в световен мащаб се развиват с ускорени темпове и енергийната област не прави изключение от тази тенденция, а "Ей И Ес" заема водещо място в енергийните иновации. Според компанията батериите за съхранение имат бъдеще и чисто по икономически причини, тъй като цените за технологията продължават да намаляват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.