Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Виртуалните валути на Италия

В опит да избягат от кризата, общини и предприемачи прибягват до местни разплащателни средства

4 коментара

В три региона в Италия вече са влезли в обръщение алтернативни, или както ги наричат - компенсационни валути. Жителите на римския квартал Монтесакро наравно с еврото ползват валутна единица с наименованието "шек”, жителите на Неапол използват "напо”, на остров Сардиния се появи "сардекс”.

Възникването на паралелни валутни единици често е провокирано от политици от общонационален мащаб, преките цели на които са привличането на тяхна страна на протестния вот с оглед на предстоящите парламентарни избори. Това става в момент, когато стратегическият идеал става излизането от еврозоната и връщане към италианската лира.

Основният смисъл на дадената операция е очевиден: девалвация на държавния дълг както в национален (идеята на Силвио Берлускони), така и в регионален мащаб (идеята на лидера на движението "Пет звезди" Бепе Грило). В момента, в който спечели изборите в Парма, кметът, издигнат от това движение, наследи милионните дългове на градската администрация.

Местните анализатори не са склонни да определят печатането и разпространението на локалните валути като прелюдия към връщането на лирата, въпреки че правоохранителните органи се отнасят към тях с подозрение, виждайки в тях в някои случаи дори елементи на престъпление.

Първата алтернативна валута е "шекът", влязъл в обръщение отначало само в един изолиран римски квартал – Монтесакро, където председател наа Четвърти район е Кристиано Бонели, от листата на партията на Силвио Берлускони "Народ на свободата”.

Засега това е единствената реална материална валута на външен вид малко напомняща парите от играта "Монополи”. Тези банкноти се печатат по поръчка на общината и се раздават на всички, които се присъединят към кампанията – на нуждаещи се граждани, дребни търговци, занаятчии, собственици на малки заведения за обществено хранене.

Смисълът на акцията е да бъдат задържани реалните пари, тоест еврото - в границите на общината, като населението се стимулира да харчи наличните си пари в областта, като по този начин се оказва подкрепа на местното производство. Стимулът е чисто материален – при покупки на стойност 100 евро купувачът реално заплаща 80 евро, а останалите – в шекове, след което общинската администрация компенсира продавача в евро в брой, или като му прави отстъпка от общинските данъци и местни такси.

Още преди да успее да укрепи позициите си и да спечели доверието на населението, новата валута привлече вниманието на правоохранителните органи.

Италианската Финансова гвардия заведе две наказателни дела едновременно. Едното е за умишлено отклоняване от плащането на данъци. Работата е там, че в касовите ордери фигурира само заплащането в евро в размер на 80% от стойността на продукта или услугата, а останалите 20% от стойността, платени в шекове, не са упоменати, тъй като касовите апарати не разпознават подобна парична единица. Реално 20% от стойността се заплащат на черно.

Второто дело е за незаконно въвеждане в обръщение на паричната единица "шек” от фирмата собственик на платежните средства "Архипелаг”.

Ако от шековете намирисва на углавно дело, то неаполитанската пара "напо" е обявявана като "честна пара на честни хора”.

Това е истинско предизвикателство, ако бъде взет под внимание фактът, че Неапол си е спечелил дългогодишна и заслужена слава на столица на фалшификаторите на валута, където се печатат и секат не само фалшиви евро, но дори чужди пари, като например алжирски динари.

За разлика от останалите валути, напото е предвидено за всички физически лица без изключение, които пребивават в Неапол и околностите му. То дава право на купувачите на двайсетпроцентова отстъпка при касово разплащане. Според оценката на Марко Еспозито, общински съветник по въпросите на производствената дейност, стокообменът в напо ще достигне на територията на Неапол към края на годината ще достигне 45 милиона евро.

С въпроса на какво се дължи появяването на множество алтернативни валути на територията на Италия, и не е ли това прелюдия към връщането на италианската лира, кореспондентът на радио "Свобода" се обърна към италианския журналист Франческо Фурлан:

"Предполагам, че появяването на локалните валути е предизвикано на първо място от загубата на покупателни възможности на населението. По този начин гражданите се опитват да си възвърнат способността да харчат повече пари. Аз не мисля, че в дадения момент е на дневен ред въпросът за излизане от еврозоната, въпреки че, разбира се, появяването на алтернативна валута може да се възприеме и като тревожен сигнал", каза Фурлан.

"Най-важен е фактът, че гражданите не възприемат еврото като своя валута, това е наложена валута, която обикновеният гражданин не е в състояние да контролира. Ако могат да компенсират покупателната си способност, която са загубили след въвеждането на еврото посредством местна валута, то те ще имат усещането, че така управляват и контролират еврото по сходен начин, както са го правили с италианската лира", обясни журналистът.

Той бе запитан реална ли е опасността в скоро време всеки 22-та италиански региона да има собствена местна валута.

"Само 22? На мен ми се струва, че в нашата страна тези региони могат да се окажат доста повече. Достатъчно е да си припомним историята на Италия и провинциалното разделение. В известната комедия "Не ни остава нищо друго освен да плачем" на Роберто Бенини и Масимо Троизи, премествайки се от една община в друга, главните герои са принудени да плащат данъци за използване на местна валута. Явява се възможност да се компенсира загубата на покупателна способност и да се съхранят парите на различни места - в местни магазинчета, трудно оцеляващи заради натиска на търговските центрове, свалящи цените, но изтеглящи парите в наличност от местния стокообмен. И така, ако носят финансова изгода, компенсаторните валути ще получат широко разпространение в качеството си на платежно средство", предполага Франческо Фурлан.

Най-силната алтернативна валута е сардинският "сардекс”, чието обръщение се контролира от Sardex.net, основана от четирима безработни младежи от Сардиния.

Сардекс е виртуална антикризисна валута, чието котиране се осъществява чрез интернет. Засега сардексът като платежно средство се използва само от юридически лица и предприятия.

В търговския оборот със сардекс оперират 600 фирми и предприятия, регистрирани в Сардиния, а общият обем на сделките достигна 300 хиляди евро през 2011 г.

Основателите на валутата сардекс, влязоха тази година в престижния списък на "30-те италианци, които промениха стила на живота” като създатели на безналична икономика.

Създателите на сардекс работят върху дългосрочна перспектива и имат намерение да превърнат валутата в "единно платежно средство на страните от Средиземноморския басейн и Северна Африка”.

Централната банка на Еквадор изпрати в Сардиния цяла делегация за набиране на опит.

Може ли да се смята сардексът за единна валута, изказа мнението си италианският журналист, родом от Сардиния, Марко Дедола:

"Сардексът, както и другите аналогични на него платежни средства, не представлява истинска валута. Това са разчетни или условни единици, създадени от взаимоспомагателни асоциации, тоест от групи предприемачи, които плащат определени вноски в евро. Събраните средства се предоставят при нужда на членовете на асоциациите".

"Тези суми в евро впоследствие се преизчисляват във виртуална валута. Не съществува необходимостта да се доказва слабостта на еврото в дадения момент, която още повече бива подчертана от появяването на виртуалните валути. Това е чудесна алтернатива на противодействие срещу кризата, която хапе, и то не на шега, може би това се усеща още по-силно на островите, в Сардиния, отколкото където и да е било другаде", продължи Дедола.

Той отговаря и на въпроса кои са силните и слабите страни на сардинския сардекс.

"Да се изолираме, да се затворим – това, разбира се, е негативен симптом, това не е решение на проблема в собствения ни дом, особено когато домовете стават все по-мънички... Самоизолацията няма да реши проблемите ни. Ако обаче съседите се обединят, това ще ги направи по-силни. Заедно те придобиват сила, която няма поединично и е твърде вероятно да могат по-уверено да се противопоставят на натиска на кризата" смята Марко Дедола.

В това време бащите основатели на сардекса осъществяват подобен проект в Сицилия. В най-близко бъдеще на този остров ще бъде въведена нова виртуална валута, алтернатива на еврото и тя ще се нарича "сиканекс”.

 

Превод : Ралица Червенкова

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    муспи - Бойко Борисов каза че до няколко години ще въведе в България турската лира. Правителството и народната власт ще получават заплати и бонуси в евро. Левът ще изчезне без всякакви компенсации - който го е пластил да е мислил, - самото повдигането на този въпрос ще се санкционира като антисемитизъм.

  2. Анонимен
    #3

    Избягване на данъци - с това само затъват повече, хехе. Ако не искат да плащат заемите, да не го правят, ама ако не искат да плащат данъци сами се прецакват.

  3. Анонимен
    #2

    Жалко е наистина когато държавни органи поощряват укриването на данъци. Андрешковското мислене и действия допълнително ще задълбочат кризата. Трябва да се преследва с цялата строгост на закона.

  4. Анонимен
    #1

    иде краят на смешката наречена евро

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.