Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Виртуозът на дипломацията

0 коментара
Виртуозът на дипломацията

Той беше политик, който формира Германия. Държавник, който допринесе за обединението на страната. Целият свят се възхищаваше на неговия дипломатически усет. Ханс-Дитрих Геншер почина на 89-годишна възраст.

"Скъпи сънародници, ние пристигнахме тук, за да Ви съобщим, че Вашето отпътуване днес..." Това забележително изречение на Ханс-Дитрих Геншер ще остане в съзнанието на много германци завинаги. Геншер произнася тези думи на 30 септември 1989 година от балкона на германското посолство в Прага. Краят на изречението потъва във възторжените викове на множеството източногерманци, избягали от ГДР, които от няколко дена къмпингуват в посолството на Федерална република Германия в чешката столица.

По-късно Ханс-Дитрих Геншер ще каже, че това е бил най-вълнуващият момент в неговата политическа кариера. "Часовете в германското посолство в Прага спадат към най-вълнуващите мигове в моя живот. Бяхме премалели от вълнение".

Блестящ дипломат и майстор на комуникацията

През живота си Ханс-Дитрих Геншер заема много политически постове, но нито един от тях не го е белязал така много, както постът на външен министър. Още в началото, през 1974, когато поема този пост, Геншер се застъпва неуморно и с блестящ дипломатически такт за прекратяването на Студената война. В реч пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк през 1975 година той заявява следното: "Нашата цел е да работим за мира в Европа, в която германският народ да си възвърне единството и свободното самоопределение".

Мотото на Ханс-Дитрих Геншер гласеше: "Важен е човекът насреща ти. Трябва да го изслушваш, да се ангажираш и да говориш с него".

С тази стратегия Геншер можеше да настъпва масирано - така, както през 1979 година най-остро критикува съветската инвазия в Афганистан. От друга страна, благодарение на дипломатическото си умение, той успяваше да остане добър събеседник. Звездният час на Геншер като външен министър настъпи в момента, когато се забеляза обрат в политиката на Москва, която допусна вътрешни реформи в страните от Варшавския договор. Геншер използва това развитие, за да предизвика преосмисляне у политическото ръководство на ГДР.

Протестите на хората, които настояваха за повече свобода и хилядите граждани на ГДР, които се бяха събрали в посолствата на Федералната република в Унгария и Чехия, дадоха допълнителен тласък на неговия призив. С обединението на Германия една отколешна мечта на Ханс-Дитрих Геншер се сбъдна. Още повече, че той самият произхожда от Източна Германия. "Дебеланкото с големите уши", както с любов го изобразяваха карикатуристите, е роден през 1927 година в Хале. Като член на германската либералнодемократична партия, той преживява първоначалната фаза на комунистическия режим в ГДР. През 1952 година Ханс-Дитрих Геншер се установява в Бремен и става адвокат.

Тежките мигове на една политическа кариера

От 1969 до 1974 година Геншер е министър на вътрешните работи в правителството на канцлера Вили Бранд. По негово време палестинските терористи извършват и нападението срещу израелския олимпийски отбор на Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 година. При опита за освобождаване загиват взетети за заложници израелски спортисти, един германски полицай и петима терористи. "Това беше най-ужасният ден през дългия ми мандат като член на правителството", ще каже Геншер по-късно. Навремето той се опитва да съдейства за освобождаването на заложниците по мирен път.

Нов пост - нови предизвикателства

От 1974 до 1992 година Ханс-Дитрих Геншер е министър на външните работи и вицеканцлер. Първо в правителството на канцлера-социалдемократ Хелмут Шмид. През 1982 година той обръща гръб на тази коалиция и се присъединява към съюза между ХДС/ХСС. Много негови съпартийци го кртикуват остро за тази стъпка. Самият той казва, че е взел решението много трудно, още повече, че цени Хелмут Шмид като силна личност. Критиките срещу неговия стил на ръководство се усилват и той подава оставка от председателския пост на партията на свободните либерали през 1985 година. Въпреки това остава верен на либаралите и от 1992 година е почетен председател на партията.

През 1992 година Ханс-Дитрих Геншер се оттегля от активната политика. Много карикатуристи останаха разочаровани от това негове решение, защото политикът Геншер беше техен любим мотив. Списанието "Титаник" създаде един "Геншмен" - с препратка към героя от комиксите Батман списанието представи Геншер като спасител на света, който се справя с всяка кризисна ситуация.

Ханс-Дитрих Геншер почина на 89 години. Той остава в съзнанието на мнозина като един от малкото германски държавници с международна слава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.