Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вирусът на раздора удари по единството на Европейския съюз

13 коментара
Вирусът на раздора удари по единството на Европейския съюз

След мигрантската криза, пандемията от новия коронавирус подлага на тежко изпитание единството на Европейския съюз, като южните му страни критикуват егоизма на северните, който според тях е опасен за бъдещето на Европа.

27-те са изправени пред безпрецедентна санитарна криза, която по всяка вероятност ще постави икономиката на ЕС на колене, но не успяват да се договорят за силен общ финансов отговор.

"Атмосферата, която изглежда цари между държавните и правителствени ръководители, и липсата на европейска солидарност изправят Европейския съюз пред смъртоносна заплаха", предупреди бившият председател на Европейската комисия Жак Делор.

Този 94-годишен бивш френски министър на икономиката, който ръководеше изпълнителния орган на ЕС от 1985 до 1995 г., наруши мълчанието си, за да отправи предупреждение: "Микробът се е завърнал."

Както по време на кризата с държавните дългове в еврозоната, която тръгна през 2010 г. вследствие на финансовата криза от 2008 г., отново се появява стар разрив между северните страни като Германия и Нидерландия със стабилни държавни финанси и южните като Италия, Испания и дори Франция, които са обвинявани в бюджетна разпуснатост.

Италианският премиер Джузепе Конте, чиято страна е най-засегнатата в света по брой починали (9134 души), призова ЕС "да не прави трагични грешки". В противен случай "има риск цялата европейска конструкция да загуби смисъла на съществуването си", каза той в днешния брой на италианския вестник "Соле вентикуатро оре" (Sole 24 Ore).

Това безпокойство се споделя от френския президент Еманюел Макрон. "Няма да преодолеем тази криза без силна европейска солидарност на санитарно и бюджетно ниво", предупреди той в интервю за италиански вестници снощи.

"Дали ЕС и еврозоната се свеждат до парична институция и набор от гъвкави правила, които позволяват на всяка държава да действа самостоятелно? Или действаме заедно за финансирането на разходите си, на нуждите си в тази животоопасна криза?", запита Еманюел Макрон.

Италия, Испания и Франция, както и шест други страни от еврозоната призоваха тази седмица за общ дългов инструмент за набиране на средства на пазарите в полза на всички страни членки.

"Домът гори"

Съвместяването на дълговете на европейските страни е нещо, за което отдавна настояват силно задлъжнелите южноевропейски страни като Италия, но то се отхвърля от северните страни.

За страни с изтощени финанси е по-трудно да получават заеми от финансовите пазари, тъй като разтревожените от платежоспособността им инвеститори настояват за по-високи лихвени проценти, за да им отпуснат кредити.
Германската канцлерка Ангела Меркел и холандският премиер Марк Рюте обаче засега не искат и дума да става за такова нещо.

Тези двама лидери ще трябва да се отчетат за поетите по време на кризата ангажименти пред парламентите си и се опасяват, че подобна солидарност с южните страни ще е от полза за популистките партии, които са във възход в техните две държави.

Те проповядват използване на спасителния фонд на еврозоната (Европейски механизъм за стабилност), който може да отпусне кредитна линия на държавите в затруднение.

Италия, която е най-задлъжнялата страна в еврозоната (130 процента от БВП) след Гърция, обаче е против, защото заемите от този европейски фонд обикновено са обвързани със строги условия. Тя освен това се бои, че това може да изпрати отрицателен сигнал към пазарите, като създаде впечатлението, че страната е в режим на подпомагане.

В Германия и Нидерландия обаче също се надигат все повече гласове за по-голяма солидарност.

Бившият германски министър на външните работи и на икономиката, социалдемократът Зигмар Габриел изрази безпокойство, че Европа може да се разпадне.

"Ако сега не сме готови да споделим богатството си, не знам какво ще стане с тази Европа", каза той в интервю за "Билд", най-четеният вестник в Германия.

А управителят на холандската централна банка Клаас Кнот се обърна към Марк Рюте със следните думи: "Домът гори. Сега всички усилия трябва да се насочат към потушаването на пожара."

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  2. Горскио
    #12

    Куомо - много щели да са жертвите в НЙ, не им помагало правитеството във Вашингтон и т.н. Обаче нито дума да се затворят финансовите пазари - този източник на зараза, който продължава да работи. Реват, страх ги е, обаче сакън да не спре далаверата.

  3. Горскио
    #11

    Вчера гледах по CNN Андрю Куомо - губернатор на Ню Йорк - държеше се досущ като Конте - някой друг му бил виновен, толкова милиона вентилатора му били нужни, Тръмп и федералното правителство не му помагали. Обаче когато Тръмп предложи да се блокира Ню Йорк да не разнася заразата по Флорида и другите щати, ревльото Куому нададе вой - не можело, не било законно и т.н. Италианците като не ги бива да действуват рационално под напрежение да си назначат да ги управляват компетентни германци и англичани. С рев не става

  4. Горскио
    #10

    Спомням си, през 2000-та година бях в Германия и офисът ми се чистеше от италианки. 20 години по-късно чистачките италианки изчезнаха. През миналата година ходих на екскурзия в Рим и централна Италия - в ресторантите ви работеха чужденци, а италианските собственици седяха без работа и досаждаха. Българи също ви вършат мръсната и неблагодарна работа. Почнете да работите.

  5. Горскио
    #9

    Италианците - ами наложете данък на богатите си. Задължете северна Италия да е солидарна с Южна. Като се разхождах в Рим видях разкошни къщи и имения. Някой беше заградил една голяма част от Рим и си беше направил частен парк. Конфискувайте го. Направете поземлена реформа. Аз, когато имам проблем първо гледам да си оправя собствения дом и чак това се обръщам към съседите, ако има нужда, разбира се.

  6. Горскио
    #8

    Като домът ви гори (имам предвид италианците) спрете да плюскате. След като икономиката ви е на равнището на Полша престанете да разхищавате и живейте според доходите си. Ето Полша произвежда шарени ябълки и друга земеделска продукция. Гърция произвежда портокали, Турция грейпфрути и помело. Защо тогава не съм виждал италиански шарени ябълки или портокали? Едно време имахме италиански обувки, сега и те изчезнаха. Почнете да правите това, което можете, не се напъвайте да произвеждате коли. Не можете. Оставете колите на германците.

  7. Zlatan
    #7

    Борислав Цеков: "Всъщност, държавите в Западна Европа са свикнали да живеят на чужд гръб. Тяхното богатство обаче не се дължи на някакви специални таланти и способности на германци, французи и пр., а на грабежа на чужди ресурси. “Позлатените” улици на Лондон, Париж, Мадрид са станали възможни чрез векове колониален грабеж на Африка, Азия и Америка. Техните икономики са получили своята капиталова и ресурсна база, върху която да градят благоденствието си именно от това. За разлика от Източна Европа и Русия "

  8. QMTIKVA
    #6

    Доказателство как западните империи и техния капитализъм са най-големите си врагове. Колко нелепа е Европа в немощта си. Тук е редно профаните да разберат, че истината е в човешките ценности, солидарност и обич към ближния. Любовта в този момент наистина ще спаси света! Страха и егоизма са присъщи на същите тези, които изгониха Бог, изгониха всяко едно разбиране, за което няма нужда в капиталистическата теория. Тук е момента българския народ да се обедини, да победи заразата, а с нея и банковите институции и всеки друг алчен грабител, който тъпче върху по-слабия. Аз в колония отказвам да живея. С консуматорство до никъде не се стига! Само до гроба - до където ще стигне и целия запад!

  9. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #5
  10. Италианският премиер: ЕС може да изгуби основание за съществуването си Автор: dnes.dir.bg 28.03.2020 17:59
    Италианският премиер Джузепе Конте призова Европейския съюз да не допуска трагични грешки в борбата срещу коронавируса, за да не изгуби основанието за съществуването си, предаде Франс прес, цитирани от БТА. Изнемогващата по атаката на коронавируса Италия не закъсня с укорите, в търсене на причините защо се стигна до трудното овладяване на епидемията. Италианският премиер Джузепе Конте постави

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам