29.3% от гласоподавателите в Сърбия бяха гласували до 14 ч. в неделя на предсрочните парламентарни избори в страната. От Центъра за свободни избори и демокрация определиха активността като много висока и прогнозираха, че до края на изборния ден тя ще се доближи до 60-те процента, което може да бъде своеобразен прецедент в най-новата история на Сърбия.
В късния следобед от центъра съобщиха още, че до момента няма сериозни нарушения, които да поставят под съмнение вота.
Според предварителните проучвания на общественото мнение, най-много гласове - около 25%, ще събере Сръбската радикална партия на Воислав Шешел.
Трите главни продемократични партии - Демократическата партия на Сърбия на Воислав Кощуница, Демократическата партия на убития сръбски премиер Зоран Джинджич и Г 17 плюс на икономиста Миролюб Лабус, обаче биха могли да формират заедно правителство и да отстранят радикалите, ако преодолеят различията помежду си.
Заместник-председателят на Сръбската радикална партия Томислав Николич изрази увереност, че неговата партия ще спечели предсрочните парламентарни избори и ще състави самостоятелно правителство през януари. "Очаквам победа. Очаквам бъдещият парламент да бъде гордост за сръбската нация, а не неин срам, както беше досега", заяви Николич, след като гласува.
Лидерът на Демократическата партия на Сърбия Воислав Кощуница обеща да поведе стабилна Сърбия към Европа. Надявам се, че тези избори ще направят възможно деблокирането на институциите и ще донесат стабилността, която ще гарантира европейското бъдеще на Сърбия и ще ускори интеграцията ѝ в Европа, каза той пред журналисти.
Кощуница увери, че неговата партия ще играе важна роля в новото правителство.
Почти същото каза и лидерът на Г 17 плюс, Мирослав Лабус. "Сърбия ще бъде стабилна държава. Ще продължим да сътрудничим със съседите си, за да станем отново фактор на стабилност на Балканите", каза Лабус и изрази увереност, че демокрацията ще победи и ще покаже, че е ефикасна.
Като първа задача на неговата партия, ако получи мнозинство, Лабус определи формирането на коалиционно, стабилно правителство, което да осъществи икономическите и политическите реформи.
С малки изключения, в 7.00 ч. сутринта в Сърбия бяха отворени 8 589 пунктове за гласуване на шестите многопартийни парламентарни избори. В надпреварата за републиканската Скупщина участват 19 партии, коалиции и сдружения на граждани.
Според Закона за изборите, право на глас имат всички пълнолетни граждани с постоянно местожителство в Сърбия. Регламентът не допуска гласуване на избиратели в сръбските дипломатически представителства в чужбина.
Специални мерки за сигурност в изборния ден е осигурила цивилната администрация на ООН в Косово. В областта са регистрирани 97 767 гласоподаватели, за които в 19 общини са отворени 247 пунктове за гласуване. Очаква се процесът на вота в Косово да следят 310 наблюдатели от Центъра за свободни избори и демокрация и редица международни институции.
Окончателните резултати по закон трябва да бъдат обявени до 96 часа след завършването на изборите, т.е. на 1 януари до 20.00 часа.
По БТА
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.