Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Високи сметки за ток поставят под риск съхранението на експонатите в "Квадрат 500"

8 коментара
Сн. БГНЕС

Делегираният бюджет на Националната галерия ще бъде изчерпан в края на октомври заради тройно пораснали сметки за ток, алармира пред Mediapool директорът на културната институция Ярослава Бубнова. От месеци насам галерията пише писма до министерствата на финансите, на културата и на енергетиката с искане за компенсации за излизане от кризисната ситуация, но отговори няма. Ако скоро помощ не бъде осигурена, ще се породи реален риск за съхранението на музейните експонати.

Троен скок на сметките за ток

"Цените на електроенергията се покачиха много рязко това лято. Мога да ви дам пример, сметката за месец юни бе 27 000 лева за управляваните от нас 10 сгради. А за месец юли тя стана 99 000 лева, т.е. увеличението е над 3 пъти", посочи Бубнова.

Тя добави, че Националната галерия е сред най-големите потребители на ел. енергия в сферата на културата, основно заради сградата на "Квадрат 500" и многобройните системи, които трябва да се поддържат за съхранение на музейните произведения.

"Ние няма как да икономисваме електрическа енергия, защото залите и фондохранилищата, в които се намират различните културни ценности, се отопляват, охлаждат и т.н. Ние сме непроизвеждаща нищо институция, и по принцип сме лукс за съвременното общество, защото сме музеи. А цялостната ни дейност е много зависима от цените на електроенергията", добави тя.

Бубнова посочи, че след изчерпване на делегирания бюджет може да се наложи за поддръжка на експонатите да се разходват средства от перото за работни заплати.

5 млн. лв. за компенсации, но как ще се разпределят

Благодарение на актуализацията на държавния бюджет, направена от първото служебно правителство на Стефан Янев, са осигурени 5 млн. лв. за компенсации.

"Изненадващо научихме, че тези средства ще се разпределят от Национален фонд "Култура" на някакъв конкурсен принцип. За първи път национален фонд "Култура" ще разпределя подобни средства за подобни дейности", добави Бубнова.

По информация на Mediapool програмата за компенсации все още не може реално да тръгне, защото не е прието специално постановление на МС с правилата за прилагането ѝ.

Отворен въпрос е дали по-високите сметки за ток ще бъдат отразени и в делегираните бюджети за културните институции за Бюджет 2022 г. Това обаче ще стане ясно при работещ парламент, който трябва да утвърди годишния финансов план за догодина.

Още в началото на седмицата Mediapool изпрати въпроси до Министерство на културата как ще се разпределят средствата за компенсации и кога най-скоро ще стигнат до културните институции. Оттам посочиха, че експертите им работят по въпроса и ще бъдат предприети действия. След изпращането на нашите въпроси от Националната галерия е изискана детайлна сметка за задълженията за електроенергия. От Министерство на културата обещаха и да изпратят допълнителна информация по казуса до медиата ни.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #8

    Служебна благодарност за тока, газта и бензина на Радевото правителство! За храната да не говорим.

  2. асен
    #7

    тая кокошка не остави ли картинете да замръзнат по времето не мигльо турски?

  3. Stefan
    #6
    Отговор на коментар #4

    Разбира се!Но я сега кажи как се връзва това с ковид пландемията, социалната изолация, мерките, трънките и глогинките? Как ще гъмжи от деца по музеите, като те и в училищата доскоро не ги допускаха?

  4. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #5
  5. Мислимотор
    #4

    Българските музеи трябва да се научат да учат децата. В музеите трябва всеки Божи ден да е пълно с деца и не да се чеплезят там, а да учат и да вършат. Световен опит -- с лопата да ринеш. И тогава пари ще има за всичко. От МОН, от проекти с местно и европейско финансиране, от благотворители. Може дори родителите да се бръкнат с някое левче.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  8. Мазен Кумунис
    #1

    В държавата на русофилистика Фелдфебел Рундьо и неговото комунистическо правителство е така! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.