Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Висш пилотаж в общинските болници е невъзможен и ненужен

41 коментара
Висш пилотаж в общинските болници е невъзможен и ненужен

“Да си хирург в съвременните условия означава не толкова да си вършиш работата по най-добрия възможен начин, а да се съобразяваш с определено ниво на посредственост, което ти е наложено предварително...“, казва д-р Дилян Гуленов, който е хирург в болницата в Оряхово. Той се определя като “един от малкото истински поддържници на настоящата реформа в здравеопазването“, но наред с това е против да се отнема възможността на лекарите да извършват манипулации, които са прилагали с години.

Хирургът подкрепя болничното преструктуриране и дори смята, че е нужна твърда ръка и затваряне на болници без излишна йезуитщина. Но също така е на мнение, че критерият коя болница да остане и коя не, не може да бъде изискването за еднакво качество навсякъде. Гуленов смята, че са нужни промени в сегашното законодателство, тъй като не трябва да има уравновиловка в стандартите между големите областни и университетски болници и общинските.

“Под благовидния и народоугоден предлог да се осигури еднакво качество за пациентите се отнема възможността на лекарите в общинските болници да извършват манипулации, които те са правили години наред“, коментира пред Mediapool Гуленов.

Висш пилотаж в общинските болници - невъзможен и ненужен

“Основното обвинение е в некомпетентност и некъдърност на периферните професионалисти. Това, разбира се, не се декларира в прав текст, но е квинтесенцията, червената нишка на реформата. Тотално се игнорира почтеността на лекарите в общинските болници“, смята той. Според него обаче няма лекар, който би извършвал манипулации, за които няма компетентност. “Едва ли някой има смелостта и безумието да извършва нещо, което не може. Но пък, което можем и за което имаме компетентност, защо да не го правим?“, пита той. “Ние сме като маймунката - първо мери орехчето отзад, после го лапа“, казва Гуленов.

Според него един от ключовите пороци на сегашната система е това, че медицинските стандарти по различните специалности трябва да осигурят еднакво ниво на медицинската помощ във всички болници. По думите му за хората от системата, включително и тези, които пишат стандартите, е ясно, че еднаквото качество не може да бъде постигнато. “Не случайно от всички елитни болници искат разлика в заплащането по едни и същи клинични пътеки“, посочва Гуленов.

Ясно е, че условията в общинските болници са по-лоши и разходите за изпълнението на определени дейности са по-ниски от тези в елитните клиники, а броят на манипулациите е много по-малък“, допълва той. По думите му обаче това не би трябвало автоматично да води до прекратяване на дейността в общинските болници.“Даже и да се закрият голяма част от тях, няма гаранции, че оставащите ще изпълнят всички критерии, както областните и университетските“, казва хирургът. Общинските болници трябва да посрещнат масовия пациент и да решат спешните и сравнително стандартни и не толкова тежки медицински казуси. Ясно е, че в периферията не може, а и няма смисъл да се извършва “висш пилотаж” на диагностиката и лечението“, казва Гуленов.

Според него трябва да се окрупнят отделения със сходен характер на дейност, за да може към тях да бъдат приложени медицинските стандарти.

В същото време той е убеден, че общинските болници са много и броят им трябва да бъде редуциран. “Не трябва да използуваме йезуитщини от типа преобразуване и т.н. Болници трябва да се затварят“, категоричен е хирургът. “Това трябва да е политико-икономическо решение, взето на база на точни и публично ясни критерии – демографски, географски, транспортни. Фактът,че болниците са общински търговски дружества е абсолютна пречка и затова трябва да бъде законово елиминиран и нещата да се решат бързо и драстично. Когато една болница бъде адекватно географски ситуирана и в нея се съсредоточи съответния интегрален регионален икономически ресурс, когато има редовен транспорт до тази болница, тогава и персоналът и болните ще искат да отиват в нея и разстоянията от порядъка на 30-50 км. няма да са проблем“, казва Гуленов.

Той обаче смята, че идеите му са “утопии, които висшият лобизъм няма да допусне“.

Формулата "остойностяване+лобизъм" отново ще попречи

Той смята, че източването на касата по линия на клинничните пътеки е практика както в големите, така и в малките болници и единственото решение е реалното остойностяване на дейностите. “Големите болници “пишат” скъпи пътеки, защото са им по възможностите. Малките “въртят оборот” на по-евтините пътеки. Причината е ясна - липса на реална оценка на дейностите и недофинансирането“, казва Гуленов.

“Освен това се гонят и критерии, въведени през шейсеттте години за оборот на леглата, използваемост и т.н. Нали гледаме “медицински” филми. Прави ли ни впечатление как лекарските екипи обгрижват един-единствен пациент и влагат целия си интелект и технически възможности в диагностиката и лечението му? Ако една средна по обем и сложност операция се оценява и заплаща колкото си струва, координирайки се и със световната практика в заплащането, то тогава екипът ще стои до главата на пациента и няма да мисли как да напише още две-три “пътеки”, които да докарат нещата до реалната им стойност. Сега хулим кардиохирурзите. Но за тях важи същото. Да не мислите,че една кардиохирургична операция по света струва 5000 евро?!?!?! Ха-ха! Ако на тях им се заплащаше операцията на “отворено сърце” колкото си струва, те нямаше да налитат с катетрите към всеки срещнат пациент“, смята хирургът.

“Така нареченото ”обричане на фалит” според мен е спорно. Първо, много болници са фактически фалирали още преди две-три-пет години.Тяхното поддържане е реализирано за сметка на ред финансово-икономически еквилибристики. Второ-фалитите са заложени в нормативната уредба, която от лекари ни направи търговци. А печеливша болница няма. Щом един бизнес не печели, той фалира. И това се отнася за всички болници. Така че, да не преиграваме с темата“, коментира той.

”Управлението на нашите псевдотърговски дружества е лишено от всякакви оперативни възможности, като изключим тези за присвояване. Е, чудно ли е тогава, че всички управляващи се втурват да правят инвестиционни разходи за ремонти и после изведнъж им се повишава личния икономически стандарт. Средствата за медицина идват от НЗОК и знаем, че едва покриват "пътеките". Е, какво да направи управителят, какви оперативни възможности да разгърне?", коментира Гуленов.

Според него реалното остойностяване на пътеките, като в тях се включи вложеният лекарски труд, е единственият правилен път. "Мрачната ми прогноза е, че комбинацията "остойностяване+лобизъм" отново няма да доведе до така желания просперитет на здравеопазването", казва Гуленов.

По повод последната антикризисна идея на управляващите – таван върху лекарските заплати, хирургът е категоричен: "Таванът няма да реши нищо. Което не е взето над масата, ще се вземе отдолу".

Подобно на много свои колеги Гуленов вижда в започналите масирани проверки в болниците търсене на причина, с която да се обоснове отрязването на отпусканите средства до размера на делегирания бюджет.

Да избягаме от солидарния модел

По повод предстоящите промени в здравноосигурителния модел Гуленов е на мнение да се прави, каквато и да е, но да се избяга от “солидарния модел”, колкото и да е социално обоснован.

”Според мен има две категории неосигурени - нещастни и нахални. Не броя баровците, които не се осигуряват умишлено.Те така или иначе си плащат, когато е необходимо. Но... голямата част от тези “нещастни”, които не се осигуряват сигурно пушат по една-две кутии цигари на ден. Да обяснявам ли по-нататък? Мисля, че не е необходимо.

И стигам до нахалните, при това възмутително нахални.Това са тези, които внасят някаква мижава сума за определен кратък период от време, срещу което идват в здравното заведение и ти вадят душата с претенции и изисквания под егидата: ”Язе съм си платил!”. И това срещу мен, който си плаща истинското здравно осигуряване в прогресия на получавания доход”.

”Затова скачат срещу Обама, защото в името на социалното равенство се опитва да игнорира сепарирането на осигуряващите се, наложено от досегашата им система.Не смятам, че е редно”, казва Гуленов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. д-р Милева
    #42

    Колегата е пресъздал изключително точно проблема на общинските болници и това, на което т.нар. реформа ги обрича. Не е редно да се мери с еднакъв аршин в големите и в малките болници. Желая весел празник на всички заети в сферата на здравеопазването и призовавам всички колеги, както и пациентите за солидарност към днешния протест.

  2. MP
    #41

    1/po malko kradene / po - bogata darjava /2/Poveche kasi / njama da ima monopol / 3/Po tri niva na osigurhavane v kasa / spored trite etaja na zaplashtane /i vsichko avtomatichno shte se reshi .

  3. craghack
    #40

    определено е човек на място. Ако все още не се е корумпирал, направо си е светец :) Жалко, че няма повечко такива хора у нас.

  4. 11 август
    #39

    Доктор Гуленов звучи доста разумно и е прав за много неща. Като например, че формулата остойностяване плюс лобизъм отново ще се наложи и ще провали така очакваната реформа. Не съм съгласен обаче за това да се откажем от солидарния модел. Това може да стане на места, където държавата не абдикира от задълженията си. Така ако държавата поеме осигуряването на социално слабите, може да се счита, че те ще са осигурени само на хартия, така че болниците да ги обслужват, но в действителност държавата няма им плаща осигуровките.

  5. 789
    #38

    просто да гледа филма на Майкъл Моор "Sicko"

  6. Калоян
    #37

    Това с автоматичното решаване е малко спорно, защото има доста други пороци в системата, но принципно си прав. Реалното остойностяване обаче наистина е много важно, а както казва доктора лобизмът е много голям и трудно ще се избяга от него.

  7. лекар
    #36

    Чак е необичайно да прочетеш толкова умни приказки от хирург. Явно и между тях има умни хора. Прав е д-р Гулянов. Хубаво е и да има кой да го послуша. Но май ще си остхане глас в пустиня.

  8. Петър Ташков
    #35

    Ами то реалното остойностяване могат да го направят и 1 милион, стига да знаят, че някой ще им даде тия пари. Как преди сложни операции се правеха за 300 лева месечна заплата плюс бутилка и бонбони. Човешкото тяло не се е променило оттогава, а и продължителността на живота в България вместо да се увеличи, нещо намалява.

  9. craghack
    #34

    Сладур! А защо не за 200, а? Може и за 20. Свърши вече комунизма баце. Който е учил и специализирал 10 години ще прибира мега мангизи. Който е щипкал момите по селския мегдан по същото време ще бачка за 500 кинта. Туй то.

  10. Роси
    #33

    са разсъжденията на д-р Гуленов! Просто ми е много кеф да чета сочни умни думи на един реален човек, а не до болка втръсналите ми "доктори-звезди". Може и да не е прав във всичко, не знам, но че има много реализъм и здрав разум - това е безспорно. Ако такива хора се захванат с "реформата", може и да има успех. Но е абсолютно наложително да се действа нестандартно, съобразно условията, а не за да остане на работа един или друг доктор в една или друга болница...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.