Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Висшият адвокатски съвет праща новия НПК в Конституционния съд

4 коментара
Висшият адвокатски съвет праща новия НПК в Конституционния съд

Висшият адвокатски съвет (ВАдС) ще сезира Конституционния съд (КС) по повод част от последните промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), с които управляващите прехвърлиха разглеждането на корупционните дела от Софийския градски съд в спецсъда, пише "Сега".

Адвокатурата разкритикува сериозно проектозакона още докато той се разглеждаше в правната комисия, но становището ѝ не бе взето предвид от мнозинството в парламента.

Изданието припомня, че ако адвокатският съвет действително атакува новия НПК пред КС, това ще е първият случай, в който той се възползва от правото си на конституционна жалба, което му бе дадено през 2015 г.

ВАдС обаче може да сезира Конституционния съд само с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават права и свободи на гражданите, затова преди евентуалната жалба да бъде разгледана, КС трябва да се произнесе по допустимостта ѝ.

Върховният касационен съд (ВКС) също има право да сезира конституционалистите по казуса, но това трябва да бъде решено от пленума му. На 21 септвмери предстои заседание на Наказателната колегия и се очаква тогава темата да бъде обсъдена, добавя "Сега".

Освен прехвърлянето на корупционните дела към спецсъда, депутатите приеха в края на юли и разширяване на кръга от лица, подсъдни по новия ред за над 40 деяния – от подкуп, престъпления по служба и пране на пари, до безстопанственост.

В него влизат депутатите, членовете на Министерския съвет и зам.-министрите, шефовете на държавни агенции, комисии и техните заместници, ръководителите на НОИ, НЗОК, НАП, началниците на митници, митнически бюра и пунктове, областните управители и заместниците им, всички магистрати, както и членовете на ВСС и съдебните инспектори към съвета.

Сред идеите, предизвикали най-сериозни критики, както от адвокатурата, така и от ВКС, бяха премахването на възможността обвиняемите за тежки престъпления да поискат делото им да бъде прекратено или внесено в съда след 2 години разследване, както и възприемането на задочно повдигнатите обвинения като основание за арест.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #4
  2. Анасонлийски
    #3
  3. Лизи Гугуткова
    #2

    Безконтролната цацаратура от съветски модел се занимава с суджуци и еколози, но не и с престъпната олигархия и с политическата корупция! А пристанището и базата в Росенец са дадени на концесия нарашките за 860 000 евро средно на година от 2011г. Държавата там я няма... КОИ и златев си играят с пари !

  4. [email protected]
    #1

    СГС е най корумпирания съд,няма нито един осъден за корупция,а адвокатите искат да не се местят делата,защото ще трябва да инициират нова схема за подкупи и в специализирания съд,а тука вече са ги купили,за какво да се харчат и за другия съд.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.