Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Витоша ски” иска картбланш за строежи, не да подменя старите лифтове

34 коментара
“Витоша ски” иска картбланш за строежи, не да подменя старите лифтове

Против отпадането на поправката “гора на хартия, сеч на практика”  се е обявила само “Витоша ски”, собственик на лифтовете над София и инициатор на оспорваните законови промени, улесняващи ски строежи в планините, срещу които протестираха хиляди млади хора в столицата. Това разказаха участници в поредната среща между представители на властта и природозащитници, натоварени от премиера Бойко Борисов да постигнат консенсус по върнатия от президента закон преди да се пристъпи към новото му разглеждане.

На обсъжданията във вторник не бяха допуснати журналисти с обяснението, че срещата е работна и те ще пречат. Стенограма от заседанието, което започна в 9.30, трябваше да се публикува до няколко часа, но до 18 ч. това не се случи. Шефката на парламентарната земеделска комисия Десислава Танева пък спря да отговаря на обажданията на Mediapool. Единственият текст, качен във вторник на страницата за обществено обсъждане на закона, бе становище на сдружение на собственици на частни гори “Горовладелец”, гр. Чепеларе, което подкрепя напълно оспорваните от природозащитниците текстове.

 

След няколкодневни блокади на Орлов мост президентът Росен Плевнелиев наложи вето върху Закона за горите по настояване на премиера Бойко Борисов, който заяви, че няма да допусне да го изкарват лобист и поправките няма да минат, докато не се постигне консенсус по текстовете. Също така Борисов обвини депутатите, че променили внесените от кабинета текстове и така създали общественото недоволство. Народните представители пък се съгласиха да преразгледат промените, приемайки в земеделската парламентарна комисия ветото с гласуване "въздържал се".

 

Екоорганизациите са предложили във вторник законова поправка, която да реши проблема на “Витоша ски” с липсващото право на строеж върху съоръженията на Витоша. Тя би позволила подмяна на сегашните лифтове и междинните станции като земята под лифтовете ще остане публична собственост, част от горския фонд, а правото на строеж няма да се учредява на частник.

 

Адвокатът на “Витоша ски” Петър Петров се е противопоставил с мотивите, че ако се подменят сегашните лифтове с по-модерни, можело да се окаже, че площта им е по-голяма и те пак ще са в нарушение. Той е настоял в закона да остане възможността на инвеститорите в ски комплекси да се учредява право на строеж върху публична собственост без да ѝ се сменя предназначението – т.е. да се води гора на хартия. Така се заобикаля и Законът за защитените територии.

 

Според становище на коалиция “За да остане природа в България”, разпространено след срещата, “очевидно инвеститорът търси обслужване на други свои планове за преместване на ски зоната на ново място, което включва изсичане на огромни площи вековни иглолистни гори на Витоша”. От организацията заявяват, че няма да отстъпят от позицията си, че строителството в планините трябва да става само след промяна на предназначението на терена.

 

Природозащитниците са предложили смяната на предназначението да е временно – за 30 години примерно, и след рекултивация теренът да се връща в горския фонд, но и това предложение не е срещнало подкрепа.

 

“По останалите неприемливи поправки в Закона за горите се постигна успех, а исканията на природозащитниците бяха приети от парламента в лицето на депутати от комисията по земеделие и гори, както и от експертите на парламента, Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите”, се казва в съобщение на “За да остане природа”.

 

В пленарна зала ветото на президента върху поправките ще се гласува от депутатите в сряда, след което текстовете ще се върнат за първо четене в комисия, когато ще започнат същинските дебати по нови регламенти за ски строежи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #34

    До коментар 33: Ти не си ли се замислял защо не бяха пуснати лифтовете? Като ти е толкова мерак, ги пробвай да те видиме!

  2. Анонимен
    #33

    Няма ли кой да отнеме лиценза на рекетьорите от "Витоша ски"? При най-благодатната зима със сняг софиянци бяха лишени да карат ски на Витоша. Засава се онво рекет и следващана зима 2012/2013 г. лифтовете да не работят. Докога ще бъдат толерирани рекетьорите? Стига!

  3. Анонимен
    #32

    Народно събрание по герберастки:
    http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/230/documents
    Още на 20 юни Искра Фидосова обещава, че на сайта на НС ще бъдат качени всички писмено заявени становища по Закона за горите
    http://www.parliament.bg/pub/cW/20120620104647PROTOKOL ZEM-20.06.2012.doc
    Обещанието на Фидосова е в отговор на настояването на Тома Белев, (представител на коалиция от над 30 природозащитни неправителствени организации) да се създадат условия за консултативен процес,

  4. Анонимен
    #31

    Тия мошенници, дървосекачи постоянно изтъкват, че видиш ли тяхното строителство е даже полезно и с построяването на нещо изведнъж ще се намали безработицата и региона ще процъфти. Да ще цъфти за някои, но за останалите ще е само мираж, защото нямат пари да нощуват за 100 - 200 лева на вечер, да вечерят за още толкова и да плащат карти за влек за подобна сума. Дават най -нахално примери от Швейцария, Австрия и т. н., където имали незнам колко километра писти в повече, лифтове и т. н. Да имат, ама

  5. Анонимен
    #30

    28 е абсолютно прав - като се оказа, че е взето повече от разрешеното какво стана? - Нищо. Едно голямо нищо. След умувания какво да се прави. Само акции на Орлов мост са единственото от което тия тъпаци се плашат.

  6. Анонимен
    #29

    Защо не преведат и препишат австрийския, швейцарския и френския закон по тази материя. Ще си спестят време и пари, а България отново ще стане интересна за ски спорта в Европа. През 1964 бях радист на Витоша, когато се провеждаше Световната купа с победител Тони Зайлер!

  7. Анонимен
    #28

    Абе този Цеко толкова ли е силен, че разиграва цяла държава? Защо въобще се търси "консенсус", след като е ясно като бял ден, че едни хора искат да секат и строят там където не е разрешено и не е редно да се разрешава? В Банско цековците вече нарушиха закона, като заграбиха повече площ от разрешеното им, а сега с тях трябва да се преговаря и постига консенсус. Жертвите трябва ли да постигат "консенсус" с крадците? Трябва ли да преговарят? Егати абсурдната държава!

  8. Анонимен
    #27

    до 26 ...да не говорим че имаме мноого повече писти от Гърция :)

  9. Анонимен
    #26

    Досадните сравнения на България с Австрия и Швейцария ме карат да направя и аз едно сравнение - България има много повече писти от Холандия и Дания. Въпреки, че тези страни са сред най-богатите в света, България ги превъзхожда значително. Което казано с други думи означава - стига сте ни баламосвали!

  10. Анонимен
    #25

    Те не могат текущата база да си поддръжат, а какво остава за по-голяма... Малоумници. И айде оправете това гласуване - направете го по IP, както е навсякъде.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.