Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Виваком - поредната олигархична схема с решаващото участие на властта. Кой е идиотът?

18 коментара
Колаж: <i>Mediapool.bg</i>

Тъй като господин Борисов употреби думата "идиот" в сутрешно предаване, да изложим следните факти и след това да определим кой какъв е:

Съобщение от днес на руския вестник "Ведомости“: "Консорциум Viva Telecom е готов да разгледа интересни предложения, ако се появят".

Става дума за предложение на трети страни да купят БТК или Виваком. Онзи ден сделката приключена, днес пак се продава.

Това означава, че новата група никога не е имала намерение да развива и управлява дългосрочно БТК, а да направи инвестиционен бизнес.

Дотук новина няма - такава беше схемата от ден първи.

Знае се, че целият цирк с "търга" с един основен и един подкрепящ играч бе нагласена сделка, одобрена от властта, в която не трябваше да участват други - за да не се вдигне цената на придобиване.

Нарочно ще ви спестя конкретните имена на участниците и на компаниите.

Какви са параметрите - при заявен инвеститорски интерес от над 750 милиона евро на няколко водещи американски и европейски инвеститори, "спечели" след "десет часови наддавания" индивидуален участник с 330 милиона!?! Разбира се, няма документално свидетелство за това, че е имало компании с подобни предложения, защото те просто не бяха допуснати или по-точно бяха обезкуражени да участват.

Добре, но "спечелилият" няма такива пари. И тук в уравнението се включва банка, която да финансира схемата. Такава банка на Запад няма, тъй като на следващия ден ще я погнат регулаторите. Пък си е неуправляем репутационен риск.

Но за руската ВТБ проблем няма, още повече, че вече е дала "проблемен" кредит и, когато КТБ е потъвала, е отказала/или е била отказана да играе солидарно и да я спаси.

В последното действие ВТБ се оказва готова да кредитира сделката /както стана известно кредитът е от 240 милиона евро/, т.е. над 70 процента левиридж /!? собствени към привлечени средства по сделката/.

По тази схема много хора могат да попаднат в ролята на номиналния сега собственик. Рискът не е голям, защото са достатъчно много заинтересованите страни да дадат много повече - пазарът вече е удостоверил равнището на интерес. Ерго рискът за ВТБ и за всички посредници не е голям, но комисионните/маржът са почти колкото е стойността на самата сделка.

Рискът във времето е между плащането на тези 330 милиона евро и получаването на по-високата сума от следващия собственик по веригата. Ако случайно има забавяне по веригата, ще трябва да калкулирате малко лихви, но в случая имате готов трети инвеститор.

Не се учудвайте - това се нарича голямо майсторство в инвестиционно банкиране - а всъщност си е най-обикновена схема, която, ако е на по-ниско равнище, може да попадне под член на Наказателния Кодекс, защото се реализира извън пазарните стандарти и при съмнителни непрозрачни правила.

Сега очаквайте да са развие бързо втората част от сделката - продажбата на следващия купувач. Най-вероятно е да е същият, който игра в първата фаза поддържащата роля.

Неговият интерес е, че ще получи БТК без нуждата от конкуренция на големи американски и европейски компании под пазарната цена, вероятно и той ще работи с чужди пари на чужди банки. При нормална и открита процедура инвеститорът от съседната ни страна нямаше никакъв шанс. Още веднъж същата схема, със същия актив, от същите хора, както по времето на правителството на Сакскобурготски.

Всички доволни, освен българската държава, българските данъкоплатци, а вероятно и потребителите на телекома, защото подобни схематици нямат много голям опит и посветеност на подобряване на качеството на услугата и на актива. Вместо да вземем за себе си като държава, като данъкоплатци и като потребители максималното, което сега се разпилява между разни посредници от българска и руска страна, като получим изцяло и обратно кредита отпуснат от КТБ плюс допълнителни ползи, които да попълнят масата на несъстоятелността, а оттам - да се върнат средствата, които държавата даде чрез Фонда за гарантиране на влоговете на гражданите.

Но това не трябва да се допуска, защото изведнъж ще се окаже, че активите на фалиралата КТБ са стрували много повече, отколкото са били осчетоводени за целите на доказване на нейната несъстоятелност и ще лъснат схемите за нейното ограбване.

Ние обаче знаем, че няма никакъв шанс да се върнат в хазната дадените от държавата за обезпечаване на гарантираните влогове средства, тъй като масата на несъстоятелността като перспектива е нищожна спрямо осребрените активи.

Защо ли? Горната схема ви обяснява.

Това е българският олигархичен капитализъм и капиталистите са ни такива, не чакайте да измислят нещо сами, да рискуват свои пари и да ни направят горди и щастливи с български аналог на Стийв Джобс и Илон Мъск. Да не ходим толкова надалеч - имаме си Кольо Фичето, Евлоги Георгиев, Димитър Кудоглу.

Това могат, за това са учили - далавера издигната в ранг на инвестиционен бизнес.

Да живее родния футбол! Това е случайна вметка.

Кой е идиотът в схемата, господин Борисов?

Коментара на Илиян Василев публикуваме от блога му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #18

    7. Някой чака ли сега в София 10-12 години за стационарен телефон? Помните ли свирукащите и пърдящи телефонни линии? Някой да е поръчвал скоро за по-ясно международна линия през Ню Йорк, за да се обади от Кумарица до село Стърчипатка, Панагюрско, щото иначе нищо не се чуваше? Не приватизацията на БТК беше грешка, а допускането на Гоце Тройния шлем до властта. Този политически келешлък досега ни струваше много милиарди и още и още го плащаме.

  2. Филка Русофилка
    #17

    6. После от Ландън умни „Великденчета“ дадоха умни съвети как да станело по-добре. На 2 пъти цялото държавно и партийно ръководство им организира форуми в НДК, слушаше и записваше съветите им, ама си караше постарому. Тогава Царят рече да пуснем Великденчетата на власт, та и те да свършат нещо, а не само акъл да дават. И ето, те приватизираха БТК за добра цена ок. 400 млн. евро (без GSM). Иначе щяхме да вземем колкото от Кремиковци, ако още се чудехме. Колко взехме за Булгартабак, като провалихме сделката? И „Тракия“ щеше да е построен 4-5 години по-рано без нито лев бюджетни и европейски пари!

  3. Филка Русофилка
    #16

    5. Защо се пуснаха малко предприятия за приватизация срещу много записи? Ами защото някой умник беше решил, че на приватизация подлежат 70% от държавната собственост, а останалите 30% били „неприватизируеми“ и „стратегически“. Последните щели да се управляват вещо от партизански бордоваци. После и тях ги пуснаха, ама надлежно опоскани, декапитализирани, с големи дългове. И още има такива, които дърпат цялата икономика надолу.

  4. Филка Русофилка
    #15

    4. Защо средната борсова цена на компенсаторните записи, с които се изкупи остатъчният дял на БТК, беше 40 ст. на лев, а ограбените от комунистическия режим „реститути“ (нововъведена дума, мязаща на проститути) си ги продаваха по едно време и за 11 ст. за лев, с изключение на пилотната далавера Гетова—Божков-Ингибарова Шмидт (с 250 пъти завишена оценка)? Ами защото, след дълго бавене, изведнъж на пазара се пуснаха огромно количество компенсаторни записи и малко количество предприятия за приватизация. Кой спечели от далаверата? Ами новите капиталисти (комунисти и ченгета) за сметка на ограбените.

  5. Филка Русофилка
    #14

    3. Още 1998 г. Германия приватизира Дойче Телеком и закри съответното министерство. Германските съвети към българското правителство бяха спешно да приватизира БТК, докато пазарните условия са благоприятни и цените са високи. Не ги послушаха. Бавиха топката до последния момент, докато паднат международните цени и изтече монопола на БТК през 2000 г. Накрая се отказаха и от споразумението с Дойче Банк за 600 млн. долара. Явно БТК вършеше работа и като партийна хранилка на правещи се на управляващи я бордоваци и прочие партизани.

  6. Филка Русофилка
    #13
  7. Dedoto
    #12
  8. Dedoto
    #11

    Ето ви позицията на руски финансов анализатор. Спас Русев не е собственик на БТК и вероятно няма и да стане!

    Заради финансови машинации около БТК, Русия може да загуби 1 млрд. Евро
    Ако собствениците поискат от българския телеком да предплати техните облигации, компанията ще се изправи пред неизбежен фалит
    Лично премиерът Медведев е призован да обърне внимание на действията ВТБ в България, съобщава електронното издание wek.ru

    Дмитрий Наумов

    Бизнесмен Дмитрий Kозарев (собственик на Empreno Ventures

  9. Achird
    #10

    Целият рев е защото новият собственик е руска компания. Ако беше не-руска щеше да буде обявеен от преса и блогери за 'страгегически инвеститор номер 1'. Незнам кой е прав и кой не е. Знам, че още изначало не трябваше да се продава БТК (както и Балкан и .... списъка е дълъг). Каквато ни е държвата - такива са ни и инвеститорите.

  10. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    Петък 13 2016-09-02 16:26:24 ​Заради финансови машинации около БТК, Русия може да загуби 1 млрд. евро Ако собствениците поискат от българския телеком да предплати техните облигации, компанията ще се изправи пред неизбежен фалит Фaктор

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.