Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Виждаме, че България може да защити границата си, дано защити и търсещите закрила

Венсан Коштел се среща със зам.-вътрешния министър и директора на ДАБ

13 коментара
Снимка: БГНЕС

Очевидно България има ресурсите да границата си, дано да има ресурси и да защитава хората, търсещи закрила на нейна територия. С тези думи се обърна към журналистите във вторник директорът на Върховния комисариат за бежанците на ООН за Европа Венсан Коштел, който е на второ официално посещение у нас.

Една от целите на визитата му е да се увери в правилното разпределение на средствата отпуснати на страната ни за справяне с миграционната вълна – над 8 млн. евро от ЕК и 1 млн. евро от Чехия. По думите на самия Коштел той иска да се запознае и с конкретните планове на правителството по темата, защото "не са ми много ясни към този момент".

"Начинът, по който ние искаме да помогнем, е да се погрижим за най-големите пропуски, до момента, в който правителството вече е способно само да контролира ситуацията. Затова за нас е много важно, властите напълно да разбират и поемат отговорност за ситуацията. Осъждаме ксенофобските атаки от лица, търсещи закрила от последните дни в България. Това не се случва само в България, а и в други държави, но не трябва да бъде толерирано", заяви шефът на ВКБООН за Европа.

В същото време от Амнести Интернешънъл и Българския хелзинкски комитет остро разкритикуваха действията на българските разследващи органи по зачестилите случаи на нападения на имигранти в София, обвинявайки ги в бездействие, толериращо расистките прояви.

"Апелираме към властите да управляват границата си по начин, че хората, които търсят международна закрила, да могат да имат достъп до нея. Разбираме отговорността на всяка една държава да пази границите си, но държавите също имат задължение да защитават хората, които се нуждаят от международна закрила. В първата ви конституция е било записано, че всеки роб, който влезе на българска територия става свободен и това са ценностите, върху които трябва да се изгражда политиката спрямо хората, търсещи закрила", каза още Коштел по време на свой брифинг пред медиите в София.

Така той повтори деликатната критика на върховния комисар за бежанците на ООН Антониу Гутериш, който по време посещението си в столицата ни преди две седмици намекна, че строежът на оградата по границата ни с Турция не отговаря на общоевропейския принцип на солидарност, който би трябвало да защитава всяка членка на ЕС в този момент.

"ВКБООН ще помогне в определени области на българската държава. Все още се водят преговори с българското правителство, които се надяваме да приключат тази седмица. Едната тема е липсата на храна в някои от центровете. Затова започнахме да раздаваме по едно топло ядене на ден в центъра в Харманли. Не е достатъчно, но все пак е нещо. Искаме бързо да се организират подходящи за деца места във всеки център, за да може да има поне малко забавления и занимания за деца, включително и езиково обучение. Не искаме тези деца да се превърнат в загубено поколение", добави Венсан Коштел.

По думите му от Върховния комисариат са предложили на правителството "да има пакети във всеки от центровете, така че да се приведат в подходящо за зимата състояние"

"Аз работя от 27 години съм в този бранш, не като директор на ВКБООН за Европа, но във върховния комисариат, ситуацията е управляема. И ви насърчавам да напишете това. Да, има проблеми, но има решения. Осем хиляди души не би могло да са проблем. Изисква средства, сътрудничество и партньорство между властите и неправителствените организации, но с добра воля и малко пари проблемите могат да бъдат разрешени", завърши оптимистично обръщението си пред медиите той.

В рамките на посещението на Венсан Коштел в София са предвидени негови срещи със зам.-вътрешния министър Васил Маринов и с шефа на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Николай Чирпанлиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Проглушихте света,че България е най-бесната страна в ЕС,сега искате от нея да приеме стотицихиляди бедни и нелегални емигранти,сред които има и терористи и радикални ислямисти!?ООН е винона да хуманитарната криза в Северна Африка!

  2. Анонимен
    #12

    България не граничи с никоя зона на военни конфликти, така че нека престанат да се опитват да ни прехвърлят отговорности ! За нас хората, преминаващи незаконно границата ни, са просто нелегални емигранти, и е крайно време това да бъде проумяно от всички !

  3. Анонимен
    #11

    А защо този нагъл представител на ООН не говори за солидарно поемане на нелегалните имигранти от всички страни, като те се разпределят съобразно финансовите възможности на отделните страни и се съобрази желанието на самите имигранти?

  4. Анонимен
    #10

    муспи - И въпреки всичко Антлия, Франция, Холандия... ще изчезнат преди България, даже за нас има известна надежда - Русия.

  5. Анонимен
    #9

    Когато американците и други европейски държави направиха хаос в една нормална държава ,хората си останаха без къщи ,без родители без деца .Бомбиха мирни жители в Либия убиха Муамар Кадафи без да го съдят ,нарушиха уставите на ООН.Тряябаще да се мислят за последиците ,ние сме хора и трявба да сме прияастни към горе на тези беженци ,но нека първо тези които забъркаха каша да го оправят.Те трябва да носят отговорност на миллиони хора и да се молят за успокоение съвеста и дущата си ,где е демократия която трябваве да се установи .Или по скоро доллар и американски бизнесмени и на тях никой не моье да излезе и да каже пиберете си ги и ги адаптирайте ,носете отговорност.

  6. Анонимен
    #8

    ИСТИНАТА Е ТОЧНО ОБРАТНАТА. БАЛГАРИА Е С БЕЗЗАЩИТНА ГРАНИЦА С турциа и имигрантите са абсолутно неjелани. да ги поемат BоинопдпалBачите от катар и с. арабиа !!!!!!

  7. Анонимен
    #7

    Аз добре си спомням, как ме проверяваха едно време на чешката граница... Ако са им толкова мили, да си ги вземат всичките 10 000, да им ги откараме до Прага за тези 1 млн. евро. Лесно е да ни дават съвети от центъра на Европа, те граници с Азия нямат...

  8. Анонимен
    #6

    №5,за да работим зяа угояването на тоА,коюйто говори,че европейската солидарност е да не строим стена на границата с турците,които пък те не искат в ЕС,защото собктвените им народи щеа ги избесят!Гнус!

  9. Анонимен
    #5

    Това са само празни приказки по медииите. Пак си влизат незаконни бежанци, но просто ни държат в информационен вакуум като в някоя свинеферма - за да се угояваме спокойно.

  10. Анонимен
    #4

    Мястото на арабите е в арабските страни, а на останалите мюсюлмани - в ислямските! Каква закрила, какви пет лева! Нас трябва да ни закрилят, а не рязаните тикви! Като искат толкова да ги закрилят да им направят лагери, къщи, ако ще и дворци в Саудитска Арабия, например, или в Бахрейн, Оман, Йемен! Това им е родината, нали? Още повече, че се чудят какво да правят милиардите си, които съдират от нашите гърбове, заради нещо, което дори самите те не могат да извадят от земята - петрола!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.