Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вижданията ни с “Газпром“ за новия договор остават различни

40 коментара
Вижданията ни с “Газпром“ за новия договор остават различни

В Москва е обсъждана основно възможността за директен договор между “Булгаргаз“ и търговската компания на “Газпром“ - “Газпром експорт“, а темата за цените на бъдещите доставки, повдигната в София и от Русия, и от България, не е била разглеждана детайлно. Това стана ясно от думите на шефа на българския обществен доставчик Димитър Гогов, който в четвъртък бе в руската столица за пореден кръг от преговори по нов контракт с руския монополист.

“Дали ще имаме нов договор с "Газпром" до края на годината, е един от моментите, които тепърва предстоят да се дискутират, защото имаме малко по-различни виждания. Да се надяваме, че ще ги решим положително. Без газ няма да останем, това е ясно“, заяви Гогов пред БНР.

По думите му в хода на разговорите в Москва е било потвърдено, че вицепремиерът и председател на борда на “Газпром“ Виктор Зубков ще “ще информира руското правителство за виждането на българското правителство, а ние, на нивото, което на нас ни позволява, в хода на разговорите ще обсъждаме ценовите параметри или поне това, което формира крайния резултат“.

Визитата на българските експерти в Русия бе обявена ден след посещението на Зубков в София, при което той изрази учудването си от цената, на която се продава руският газ у нас.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обаче обясни пред журналисти в четвъртък, че ходенето в централата на “Газпром“ е било планирано доста преди да стане ясно, че Зубков ще дойде в София.

За среща в първата десетдневка на юли по новия газов договор Димитър Гогов съобщи точно преди месец, когато изрази “умерен оптимизъм“ за хода на преговорите с “Газпром“. Тогава той каза, че освен за отпадане на посредниците, България настоява да се коригират сроковете за определяне на цените и вместо през януари и юли да се променят през април и октомври, заради отоплителния сезон.

Право да реекспортира закупения руски газ и възможност да коригира заявените през 2006 г. обеми на доставките, бяха другите претенции на българското държавно дружество. Сред исканията трябваше да присъства и изготвянето на времеви график за приключване на разговорите на експертно ниво и съгласуване с ръководствата, за да може до края на годината да се подпише нов договор.

По думите на Гогов отпреди месец най-силен отпор от руска страна се очаква по формулата за изчисление на цената на газа, но сега става ясно, че по този въпрос въобще не е разговаряно, въпреки че във вторник премиерът Бойко Борисов заяви, че Русия е поела ангажимент да каже реалната цена и от нея да се тръгне при преговорите.

“Очаквам с интерес да разбера от българските участници в разговорите дали вече има руска позиция по темите, които обсъдихме тогава“, допълни министърът. Той отбеляза, че окончателни резултати от днешните преговори ще има, когато бъдат подписани газовите договори, сегашните разговори са междинни.

Трайков отбеляза също така, че в четвъртък разговорите с “Газпром“ ще са само около новия договор за доставки на синьо гориво, проектът “Южен поток“ няма да бъде коментиран.

По този проект в момента се работи по варианти на "пътна карта". Проектът ще бъде обсъден следващия петък, допълни министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kiro
    #41

    a zemiata pod trabite na koi shte e ? I tia li shte e 50% BG sobstvenost ili shte pochnem da si razdavame i ot zemiata sreshtu zaplashtane pri tova?

  2. ники
    #40

    Няма такива експерти. има назначени на пост руски шпиони, синове и дъщери на агенти на ДС и откровени дупелизци. Сигурен съм ,че в крайна сметка - посредниците няма да бъдат премахнати.

  3. любопитен
    #39

    Добре е да се напишат имена, статията е непълна и не много ясна.

  4. сведущ
    #38

    Половината от предвидения капацитет на "Южен поток" е 1/2 от 63 млрд. куб. м., т.е. 31,5 млрд. куб. м. (а не 17 млрд. куб. м., както е съобщено в статията).

  5. и аз питам
    #37

    Моля, поискайте и ако получите информация, публикувайте имената на експертите.(За да знаем кого ще посрещаме с вувузели)

  6. ВИКТОР
    #36

    +че вече има договорка половината от предвидения капацитет на газопровода “Южен поток“ да минава през съществуващата в момента газова мрежа на България."================Вече продават половин България на Путин,а после и останалата,когато Путин поиска долари,а България няма да плати,то тогава руснаците ще получат и останалата част от България!

  7. USA
    #35

    Провинциализмът е в основата и на пробелма с русофилството. То от своя страна - в избора на управници, подаряващи територията България на руснаците. Руснаците - хрантутат селяците да ги подкрепят. И така "Ден след ден ... век след век".See also: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=534984

  8. АNTARES
    #34

    Българските политици (не само от последното правителство) щафетно предават българина и държавата. Кой е дал правото на който и да е премиер или президент да предава публичната държавна собственост на чужда държава. Отговорете, г-н Президент(като специалист по енергетиката), г-н Премиер(специалист по всичко), Станишев и т.н. отговорни и избрани да са отговорни!!!

  9. 4321
    #33

    Ив.Костов да продава "Нефтохима" в Бургас, или на Ивайло Калфин да подготвя документите за американските бази в над 1300-годишната България, която никога не е имала чужди бази на своя територия.(Е, била е под турско само 482 години и 180 години по византийско), но това не го броим-все ние било от полза-било в културата, било в икономиката, та днес българина страшно обича и гърците, и турците, та им подари след 1990 г. българските банки, а на Ахмет паша то не сараи, то не балансьор във властта. Въобще изключителен български опит. Другояче казано, всека жаба да си знае....

  10. nik
    #32

    Ако "суперменът" от Банкя държи на обещанията си, трябва ДА ПОСОЧИ ИМЕНАТА НА МАЙКОПРОДАВЦИТЕ, КОИТО ОГРАБИХА И ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ГРАБЯТ ЦЯЛАТА НАЦИЯ!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.