Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Визията на Макрон за Европа - "основното ястие" на вечерята на евролидерите в Талин

1 коментар
Замъкът Кадриорг

Амбициозната реч на френския президент Еманюел Макрон за бъдещето на Европа ще е основното ястие на вечерята на европейските лидери довечера в Талин, ден преди среща на върха, посветена на цифровата икономика, пише в четвъртък агенция Франс прес.

"Вижте епохата ни, погледнете я добре и ще видите, че нямате избор", заяви във вторник французинът на своите колеги след продължила над час и половина пледоария в подкрепа на една Европа "на няколко скорости" около една по-силна френско-германска двойка.

Макрон първи ще вземе думата на тази тричасова вечеря в замъка Кадриорг - бивша лятна резиденция на руските царе, която сега е музей.

"След това речта му ще бъде отправна точка за изказванията на останалите", уточни европейски дипломат пред АФП.

Преди това в ранна вечер френският президент ще разговаря на четири очи с германската канцлерка Ангела Меркел и ще обсъди с нея френските предложения за реформа на ЕС. Тази двустранна среща не беше планирана предварително.

На вечерята ще присъстват всички държавни и правителствени ръководители от ЕС освен испанският премиер Мариано Рахой, който предпочита да остане в Мадрид три дни преди забранения референдум за независимост на Каталуния.

"За осигуряване на открит, откровен и неформален разговор, няма да се представя никакъв текст, а след разискванията ни няма да има писмена заключителна декларация", предупреди председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

"Всички необходими съставки за същинска дискусия са налице", обеща вчера говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас, който приветства "смелите и конкретни предложения" на френския държавен глава.

Сред множеството предложения са създаването на икономическо правителство на еврозоната със собствен министър и бюджет, под контрола на парламент на еврозоната, като и общи европейски сили за бързо реагиране до 2020 г.

С особено нетърпение се очаква позицията по тези въпроси на канцлерката Меркел, на която Еманюел Макрон е предложил "ново партньорство".

Тя е по-скоро положително настроена към "европейската страст" на французина, но ограничената ѝ победа на парламентарните избори в неделя я принуждава да сключи споразумение за коалиционно управление с либералите от Свободната демократическа партия, които пък се противопоставят на идеите на Париж за еврозоната.

"Твърде рано е" за подробна оценка на френските предложения, каза вчера говорител на канцлерката.

Френската визия за Европа "на няколко скорости" освен това изглежда се разминава с тази на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който предпочита една здраво споена Европа, в чиято защита се изказа в програмната си реч за състоянието на Съюза в средата на този месец.

"Вярно е, че не мисля точно като г-н Макрон. Аз предпочитам 27 страни членки, които действат заедно и напредват заедно", заяви Юнкер миналата седмица.

След което направи следната уговорка: "Когато обаче това не е възможно, по-добре Европа на няколко скорости, отколкото тъпчене на място."

Британският премиер Тереза Мей също ще присъства на вечерята, броени часове след приключването на нов кръг преговори за Брекзита в Лондон.

Великобритания не бе канена на състояли се в последно време неформални срещи за бъдещето на ЕС в Словакия, Малта и Италия.

Миналата седмица Мей в реч в Италия призова за "мек" Брекзит и обеща да изпълни финансовите задължения, които страната ѝ е поела като член на ЕС, в опит да съживи бавно напредващите сложни преговори.

При толкова много важни теми Естония, която е ротационен председател на ЕС до края на годината, може да се затрудни да наложи в утрешния дневен ред цифровата икономика, която е приоритетната ѝ тема.

"Лидерите са свободни да говорят за каквото искат. Но самият факт, че такава среща на върха ще се състои, вече е успех", отбелязва източник от Съвета.

Сред обсъжданите теми ще е киберсигурността или свободното движение на данни, което е приоритет за водещата в цифровия сектор малка балтийска страна.

В дискусията ще се обсъди и защитеното във вторник от Еманюел Макрон френско предложение да се облага оборотът на дигиталните гиганти като Епъл или Гугъл във всяка отделна европейска страна, а не печалбите им, за да се води борба с фискалната оптимизация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Макрон предлага допълнителни разходи, които Меркел няма да одобри. Нейната политика на икономии включва разпределяне на отговорностите, а не центриране и създаване на нови административни органи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.