Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Включването на “Рила-буфер“ в НАТУРА отложено до консенсус

17 коментара

Решението дали в европейската екомрежа НАТУРА 2000 да се включи и зоната “Рила-буфер“ бе отложено до намирането на консенсусно решение, реши в петък Националният съвет по биологичното разнообразие. Заседанието му се проведе, докато под прозорците на Министерството на околната среда и водите (МОСВ), скандираха защитници и противници на разширяването на НАТУРА.

Драмата с включването на “Рила-буфер“ в НАТУРА върви от есента на миналата година като ековедомството на няколко пъти променя както размерът, така и границите на зоната. МОСВ е обвинявано от еколозиге, че се опитва да извади от екомрежа на територии, за които има инвестиционни намерения от страна на олигарси като Христо Ковачки, бившия финансов министър Милен Велчев и брат му Георги, на бившия столичен общински съветник Антоан Николов и др.

Решението за включването на спорната зона е отложено, тъй като са били внесени много различни по същността си предложения за границите ѝ, някои от които дори се изключвали взаимно, стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда Евдокия Манева пред журналисти след края на заседанието.

Ще се създаде работна група от представители на неправителствените организации, на БАН и на МОСВ, които да преразгледат отново всички предложения и да се постигне максимално съвпадане на зоните за защита на птиците и на местообитанията, както и да се съчетае опазването на околната среда със социално-икономическите интереси в региона.

По този начин засега остава неясно бъдещето на инвестиционни проекти за изграждане на ски-писти и лифтови съоръжения в ниската част на планината Рила, сред които са т.нар. Супер Боровец, Супер Паничище. Под въпрос е и изключването от обхвата на НАТУРА на селата Трещеник и Семково, за които стана ясно, че са предизикали инвестиционния интерес на Антоан Николов.

Манева обясни, че на днешното заседание еколозите и представителите на БАН са си разменили остри обвинения и затова Националният съвет по биоразнообразие не може да работи под натиска, който му се оказва в момента. “Затова разчитаме специалистите да се разберат помежду си и да не бъдем ние тези, които решаваме споровете между тях“, коментари зам.-министърът.

Обстановката не само вътре във ведомството е била нажежена, навън противници и защитници на разширяването на НАТУРА също си разменяха реплики, дюдюкания и скандирания.

По-малобройният лагер на природозащитниците настоява като защитени зони към мрежата да се включат буферните зони около националните паркове в пълния им размер, тъй като са важни за опазването на видовете в тях.

С плакати “НАТУРА = национализация“ около 200 души се противопоставяха на увеличение на зоните в екомрежата. Те искаха “да се сложи край на екологичния рекет в нашата страна на група самозвани еколози и да се даде възможност за реализация на разумните и природосъобразни инвестиционни проекти“.

Съобщението за техния протест е подписано от Филип Цанов от сдружение "Природата за хората". Цанов се представя също за консултант на "Витоша ски", собственикът на ски съоръженията на Витоша. Компанията има общи собственици с "Юлен" АД, концесионерът на ски зоната в Банско. И двете компании се свързват неофициално с шефа на "Първа инвестиционна банка" Цеко Минев. "Витоша ски" има планове за изграждане на ски зона във Витоша, но проектът и е в нарушение на плана за управление на Природен парк Витоша и с опазването на НАТУРА зоните.

“Не можем да говорим за никакви защитени територии и тяхното опазване, ако местното население не е на наша страна, не искаме да вземаме решения, които противоречат грубо на интересите на хората“, заяви още Евдокия Манева. “Разумно е в такива случаи, когато има напрежение, да се направят и обществени обсъждания“, добави тя.

Съветът все пак взе седем решения за разширяване и установяване на нови зони за защита на птиците и местообитанията по НАТУРА 2000, които обхващат 244 935 хектара.

Това означава с 2.2 на сто увеличение на зоните за защита на птиците, отбеляза Манева. Очакванията на ековедомството са така да се прекрати започналата през 2007 г. от Брюксел наказателна процедура срещу България за недостатъчно защитени зони за птиците по НАТУРА 2000.

С днешните разширения НАТУРА вече обхваща 34.34 на сто от общата територия на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. поп Грую
    #17
  2. КГБ
    #16
  3. N
    #15
  4. Филип Цанов
    #14
  5. Филип
    #13
  6. Попов
    #12
  7. нормален
    #11
  8. Paste
    #10
  9. Lili Kostova
    #9
  10. моя горо
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.