Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВКС иска премахване на такса за длъжниците на частните съдебни изпълнители

5 коментара
Красимир Влахов

Върховният касационен съд (ВКС) иска драстично намаляване на таксите за частните съдебни изпълнители при доброволно погасяване на дългове, съобщи заместник-председателят на съда Красимир Влахов в събота. Причината е очевидно несправедливите разлики с таксите за длъжниците на държавните съдебни изпълнители.

Така например, ако държавен съдебен изпълнител заведе изпълнително дело срещу длъжник и той погаси в срок доброволно дълга си, ще плати единствено таксата от 20 лева за прекратяване на делото. Ако обаче същото нещо се случи с частен съдебен изпълнител, длъжникът ще плати много повече, защото в закона не пише изрично, че такса не се дължи при доброволно погасяване на дълга.

Така при доброволно погасяване на дълг от 5000 лева по дело, заведено от държавен съдебен изпълнител, дължимата сума е 20 лева. За същото нещо на частен съдебен изпълнител се дължат 100 лева плюс 8% върху горницата над 1000 лева. Това прави 420 лева.

По тази причина ВКС е сезирал за проблема правосъдното министерство в средата на април и очаква да се направят необходимите промени в тарифата за таксите на частното съдебно изпълнение.

Съдът иска и промени в закона, които да направят възможно гражданите да си изваждат обратен изпълнителен лист срещу длъжностно лице, което им е събрало неправомерно дългове.

Красимир Влахов съобщи, че има много случаи, в които срещу граждани са образувани изпълнителни дела и са им събрани дългове, които те на практика не дължат. Проблемът най-често е, че гражданите не са успели бързо да си набавят документите, че не дължат определени суми и те са им събрани чрез съдебните изпълнители.

В момента законът дава възможност на гражданите да си извадят обратен изпълнителен лист срещу съдебните изпълнители, за да си възстановят вещите и парите, които са им събрани. Те обаче не могат да си извадят обратен изпълнителен лист за платените на съдебното изпълнение такси.

Така се оказва, че човекът вече си е изплатил дълга, но въпреки това му завеждат изпълнително дело, прибират му втори път парите и когато той докаже, че всъщност не е дължал нищо, той ще може да си възстанови само прибраната сума за погасяването на дълга, но не и таксата на съдебния изпълнител. А в случая става дума за стотици или хиляди левове, прибрани несправедливо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. someone
    #5

    ЧСИ са новите мутри в държавата. Извиват ръцете на хората както си искат и срещу тях спасение няма. Щом видни адвокати от професията са вдигнали ръце, да се изправят срещу ЧСИ, значи работата е дебела. За ЧСИ-та съм чувал, че със сълучаи под 6 бона не се занимават и на месец под няколко хилки не падат като доход. Тия са като пиявици и са новите извивачи на ръце. Срещу тях закони няма. Явно някой здраво яде от тая далавера и геноцид срещу обикновените хора. Не може на хора със пряно дело при ЧСИ да им запорират пенсията и да чакат по половин час всеки месец, за да си я вземат все пак. Това е геноцид, но на политиците ни мазни г*йчета, бостан ефендита и кагебистки агенти не им дреме.

  2. Vasil Georgiev
    #4

    какъв ти парламент, какви ти закони и лобита

  3. Майтапчия
    #3

    2 трябваше да е отговор на 1, ама нещо не сработи програмата!

  4. Майтапчия
    #2

    Хич не ми се вярва едни закони да ги пишат американци, пък други да ги пишат в Москва. За какво ни е тогава парламент, както викаше Тато, за алибе ли?

  5. Законът за частните съдебни изпълнители бе приет под силен американски натиск и с голям оамериканско финансиране за написването му! Явно някой е взел твърде мног пари и не е догледал! Или пък е догледал, но се е съобразил с волята на спонсора на написване на закона! А именно-да бъде максимално гадно за длъжника-особено за физ. лице По същия начин, длъжниците на банките дължат и след отнемането на ипотеката им-заложено жилище! И така до гроб!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.