Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВКС откри сериозни пропуски в оправдателната присъда на Раиф Мустафа

14 коментара
ВКС откри сериозни пропуски в оправдателната присъда на Раиф Мустафа

Върховният касационен съд (ВКС) откри пропуски и "логически неиздържани фактически констатации" и отмени решението на Софийския апелативен съд (САС), с което в края на ноември миналата година бе потвърдена оправдателната присъда на бившия зам.-вътрешен министър Раиф Мустафа, обвинен като посредник в корупционна афера. Затова върховните магистрати върнаха делото за ново разглеждане от долната инстанция, съобщиха в петък от ВКС.

Противно на всеобщото схващане, че подобни дела се гледат с години от съдилищата, казусът с Мустафа и бизнесмена Росен Маринов стигна до трета инстанция за по-малко от година. Процесът бе предхождан от най-показната акция на ДАНС при предишното правителство, преди новите управляващи от ГЕРБ да отнемат на агенцията всички оперативни правомощия.

Бившият зам.-вътрешен министър и Маринов бяха зрелищно арестувани в центъра на София през пролетта на 2009 г. от маскирани агенти. Операцията се водеше лично от зам.-градския прокурор Роман Василев.

Корупционната схема, според прокуратурата

Маринов получи обвинения, че е предложил подкуп на тогавашния шеф на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) Марин Димитров, а като посредник бе обвинен Мустафа, който не попадна в ареста, но бе отстранен от длъжност. Мустафа и Димитров се познавали от дълги години. Били колеги в МВР-Кърджали.

Според обвинителния акт срещу сумата от 150 000 лева шефът на ИАРА е трябвало да оттегли жалба, подадена пред Върховния административен съд (ВАС) за спирането на обществена поръчка за закупуване на катери от агенцията.

Конкурсът е бил спечелен от фирмата на Росен Маринов "Автоинженеринг холдинг груп" ООД, но по това време Марин Димитров не е бил шеф на ИАРА. След като встъпил в длъжност, Димитров спрял изпълнението на всички обществени поръчки заради липса на финансиране. Росен Маринов обжалвал пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и спечелил. След това обаче Димитров пуснал протест във ВАС срещу решението на КЗК.

Съдът не намери достатъчно доказателства

На първа инстанция Маринов и Мустафа бяха оправдани от съдия Вера Чочкова с мотивите, че събраните доказателства не са достатъчни, а показанията на основния свидетел Марин Димитров са непоследователни, противоречащи си и се разминават със съдържанието на използваните специални разузнавателни средства (СРС). Съдия Чочкова коментира и показанията на агента на ДАНС Юлиян Марков, които според нея разкривали "политика в агенцията, която може да буди само притеснения".

По време на делото Марков разказа, че е съветвал Димитров как да действа, включително да се срещне с Мустафа, който искал съдействие по случая с обществената поръчка. По указания на ръководството на ДАНС задачата на Юлиян Марков била да убеди Димитров да свидетелства, както и да го съветва да помни добре случилото се.

На втора инстанция Маринов все пак получи условна присъда, но вината на Мустафа отново не бе доказана заради липса на доказателства.

ВКС критикува долната инстанция, че "игнорира" доказателства

Според решението на ВКС обаче САС не е намерил данни, които да потвърждават показанията на Димитров, тъй като е направил непълен и "еднопластов" анализ на СРС-ата. Като пример магистратите посочват запис на телефонен разговор между Маринов и Димитров.

"От протокола за този разговор е видно, че свидетелят Димитров пита подсъдимия Маринов "там нали ми написа нещо, това окончателно ли е или може да подлежи на коментар". Подсъдимият Маринов безспорно е наясно за какво става дума, не иска уточняване и отговоря "няма как да върви нагоре".

Съдът обаче е спрял дотук в обсъждането и не е отчел обстоятелството, че след това Димитров пита "само за мене ли е това... и за тоя приятел моя", а отговорът на Маринов е положителен, т. е. и за двамата. Очевидно е, че още при този разговор са налице доказателства, подкрепящи твърденията на Димитров за участието и на подсъдимия Раиф Мустафа в корупционната схема", приема ВКС.

Според върховните магистрати САС изцяло е игнорирал всички реплики, които се отнасят до Мустафа и така е мотивирал липсата на доказателства за вината му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Луцифер
    #14
  2. подслушване
    #13
  3. Чичо Фичо
    #12
  4. ОВНЕЕЩ
    #11
  5. Луцифер
    #10
  6. Съдия
    #9
  7. БГ Национал
    #8
  8. Анкета
    #7
  9. чукча читател
    #6
  10. яояояа
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.