Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВКС постави под съмнение смисъла от военните съдилища

3 коментара
ВКС постави под съмнение смисъла от военните съдилища

Върховният касационен съд (ВКС) излезе във вторник с доклад , в който се критикува остро качеството на работата на военните съдилища. В документа не се казва директно, че няма смисъл от съществуването на магистратите под пагон, но с почти всеки ред от него се дават примери в тази посока.

На първо място военните съдилища са в пъти по-малко натоварени от техните колеги в общите съдилища. Статистиката показва, че средната натовареност на съдия във Военно-апелативния съд е 1,2 дела на месец. Средната натовареност на съдия във военно-окръжните съдилища е 4,34 дела на месец. Тя обаче е още по-ниска, защото военните магистрати си надписват дела. Те смятат за дела и разпитите на свидетели и обвиняеми, които са провеждат пред тях. Срещу това получават заплати от над 3000 лева на месец.

За сравнение натовареността на наказателните съдии в Софийски градски съд е 12.5 дела на месец - близо 10 пъти повече работа за същите заплати.

Това обаче не е най-големият проблем. ВКС установява много сериозни пропуски при квалификацията на военните съдии. В доклада директно се казва, че голяма част от присъдите в системата се отменят заради лоша правна подготовка. Проблемът е, че "потенциалът на назначените военни съдии не търпи развитие поради ограничената им професионална изява", се казва в доклада.

В него има и множество тревожни примери, които илюстрират качеството на правораздаването. Така дело за кражба на акумулатор "Искра" за 57.7 лева е връщано четири пъти на Военно-апелативния съд заради процесуални нарушения от съдиите.

Известното дело за въоръжения грабеж в дома на семейство Анчови в Чепинци продължава 18 години. Военните магистрати многократно отказваха да изпълнят указанията на ВКС и делото им бе връщано три пъти. Накрая то бе прекратено частично заради изтичане на абсолютната давност по част от обвиненията. Наложи се ВКС да реши сам случая, налагайки 10-годишни присъди на извършителите.

Има случай, в който Софийският военно-окръжен съд връща дело на прокуратурата с указания да му се посочи изрично на коя страница са описани веществените доказателства. В доклада са описани десетки такива случаи.

Ръководствата на военните съдилища са обещали да предприемат мерки за повишаване на квалификацията на съдиите. Шефът на Военно-апелативния съд полк. Фикиин обаче е обяснил, че съдиите не са правно неграмотни, а просто стресирани от кадровите промени през последните години, което се е отразило на тяхната мотивация.

Mediapool писа за проблема преди три години, позовавайки се на наличната информация във Висшия съдебен съвет (ВСС). В края на 2013 година ВСС реши да закрие военните съдилища и прокуратури в Плевен и Варна. Проблемът обаче все още стои в София, Пловдив и Сливен.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Франко Доставка
    #3

    Etiam capillus unus habet umbram suam ! Полицейско-военната школа изчерпа социално икономическата си роля при трансформацията на силовите ведомства . Волята на господстващата класа беше изпълнена . Коя е тя ли ? Всеки сам да даде честен отговор на себе си и деца си ...

  2. Коментарът е изтрит в 12:50 на 20 май 2022 от автора.
    #2
  3. tim
    #1

    Не съм привърженик на военни съдилища. Но! Такива има в много страни, включително и САЩ! Разпределянето на съдилищата само по териториален принцип, според мен е грешно! Те трябва да са специализирани - търговски, граждански, криминални, военни и т.н. Не би било проблем, ако някои от тях не са в София. Например, военен съд може да има там където е съсредоточена армията. И този съд да е само един. Какво пречи подсъдим от Варна да бъде съден в Пловдив?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.