Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВКС разгледа делото срещу Цветанов за източване на МВР в негово отсъствие

0 коментара
ВКС разгледа делото срещу Цветанов за източване на МВР в негово отсъствие

Докато обществото очаква окончателното решение на магистратите по делото за шестте отказа от използване на специални разузнавателни средства (СРС), по което зам.-председателят на ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов бе осъден от две инстанции на 4 години затвор, Върховният касационен съд (ВКС) е на път да приключи другия процес срещу него.

Съдът разгледа в четвъртък казуса, по който бившият силов вицепремиер е обвинен за длъжностно присвояване на над 50 000 лева от бюджета на МВР. Предишните две съдебни инстанции напълно оправдаха ексминистъра по това дело, посочвайки в мотивите си редица пропуски и противоречия в обвинителния акт на прокуратурата.

От държавното обвинение поискаха в четвъртък върховните съдии да върнат казуса за ново разглеждане от долните инстанции. Цветанов пък за първи път не се яви в съда, тъй като не е длъжен да го прави. Защитата му очаква досегашните две оправдателни присъди да бъдат потвърдени окончателно.

Адвокатът му Менко Менков коментира, че клиентът му не се е явил в съда, тъй като е предпочел да присъства на обсъждането на предложени от управляващите промени в Наказателния кодекс.

Прокуратурата твърди по това дело, че Цветанов е отклонил въпросните 50 000 лева от бюджета на силовото ведомство и в нарушение на закона е разпоредил да бъдат изплатени на ексшефа на антимафиотите във Велико Търново – Орлин Тодоров.

Според обвинителния акт 12 000 лв. са получени от Тодоров под формата на заплати за времето, в което през 2011 г. той се е намирал в следствения арест. Освен това Цветанов бе обвинен, че след отнемането на допуска до секретна информация на Тодоров, той не е отстранил антимафиота, въпреки че е бил длъжен да го направи по закон.

Така бившият министър му дал възможност да пусне молба за освобождаване от МВР, вследствие на което е получил обезщетение от още над 38 000 лева със санкцията на Цветанов, твърдяха от държавното обвинение.

В обвинителния акт се твърдеше също, че на служителите на МВР работили по дисциплинарното производство срещу Тодоров е оказван системен натиск, за да не излизат с мнение, че той трябва да бъде уволнен. В началото на разглеждането на делото на първа инстанция наблюдаващият прокурор Калоян Ангелов цитира и фраза на бившия шеф на ГДБОП Станимир Флоров, който е настоявал, че "Орлин Тодоров не е за уволнение".

Заключението на съдебните състави, разгледали казуса досега обаче е обратното – че бившият министър е бил задължен от разпоредбите в Закона за МВР (ЗМВР) да подпише заповедите за изплащането на сумите от 12 000 и 38 000 лева.

По повод бавещото се решение на ВКС по делото за шестте "Не"-та, адвокат Менко Менков коментира лаконично, че то можело да се обясни с това, че то би било съдбоносно за много бивши вътрешни министри и прокурори, които би трябвало да станат обвиняеми, ако Цветанов бъде признат за виновен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.