Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВКС се съмнява в правото на гражданските сдружения да се занимават с политика

Търговската му колегия изпрати питане до Конституционния съд

6 коментара
ВКС се съмнява в правото на гражданските сдружения да се занимават с политика

Търговската колегия на Върховния касационен съд изпитва дълбоки съмнения дали гражданските сдружения могат да се занимават с въпроси от политически характер. Това става ясно от питането, което колегията отправи в петък до Конституционния съд.

Върховните съдии са единодушни, че гражданските сдружения не могат да развиват политическа дейност върху базисните устои на държавността. Това са унитарния характер на държавата, териториалната цялост, единството на българската нация, осъществяване на народния суверенитет и ограничаване на държавния суверенитет. С политическа дейност, насочена срещу тези устои, не могат да се занимават и политическите партии, тъй като това е противоконституционно.

Търговската колегия на ВКС обаче пита и нещо друго. Върховните съдии искат да се уточни какъв вид политическа дейност може да се определи като присъща само на политическите партии, а е забранена за гражданските сдружения. Те не смятат, че политическата дейност се изчерпва само с участието на избори.

Търговската колегия напомня на Конституционния съд, че гражданските сдружения биха могли да си поставят цели и действия в сферата на политическото.

"Например по отношение на защита на основни права или функционирането на отделни системи от държавното управление, но без с това да се засягат фундаментални елементи на конституционно установения политически базис на държавата и обществото", посочват от ВКС.

Според тях е "възможно" конституцията да дава монопол на партиите върху говоренето и действията върху цялото политическо поле. Практическият резултат от това би била пълна забрана за регистрация на сдружения, които работят по всички възможни теми, свързани с упражняването на държавната власт. Те биха се превърнали в беззъби организации, наподобяващи етажната собственост.

"Ако конституционният законодател имаше намерение да сведе кръга на целите и действията, присъщи само на политическите партии единствено до участието им в избори и придобиването на власт, той щеше да каже ясно и недвусмислено, че на гражданските сдружения не се разрешава участието в политически избори и нищо повече", казват от Търговската колегия.

Конкретният въпрос до КС е: "Кои политически цели и дейности са присъщи само на партиите и са забранени за гражданските сдружения?". Искането за тълкуване е насочено към текста на чл. 12. ал.2 от основния закон, който гласи: "Сдруженията на гражданите, включително синдикалните, не могат да си поставят политически цели и да извършват политическа дейност, присъщи само на политическите партии".

Според колегията на ВКС не всичко в конституцията е ясно и поради това се налага тълкуване на текста. Подобно питане на върховните съдии напомня много на действията, които Русия предприе през последните години срещу неправителствените организации в страната.

"Такова тълкуване на конституционното изискване на чл. 12, ал. 2 не е в противоречие с демокрацията. Става дума за допустимата юридическа форма на сдружаване на гражданите за осъществяване на политически цели и дейности", уточняват за всеки случай търговските съдии.

В питането се казва, че причината за неговото отправяне е "трудността, която срещат гражданските съдилища при изясняването на обхвата на конституционната забрана". От ВКС обаче не посочват конкретни дела, за да се разбере какво точно е направило този въпрос толкова интересен в момента.

Председател на Търговската колегия на ВКС е Таня Райковска, която бе на косъм да стане председател на Върховния касационен съд през септември. Не ѝ стигнаха два гласа. По-късно мнозинството във ВСС заобиколи Закона за съдебната власт и я направи временен председател на ВКС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    "Това, което отличава политическите партии от всички останали граждански сдружения, е обстоятелството, че те възникват като организации, които изпълняват ролята на инструменти в борбата за овладяване и упражняване на публичната власт. Смисълът на съществуването на партиите е да участват в борбата за власт. Освен това те се характеризират с привързаността си към специфична идеология - система от идеи, ценности, принципи относно справедливата организация на обществото и държавата. Те се различават по своята идейна ориентация." - Лекции по право Гражданските организации не включват непременно борба за власт и идеология в своята дейност, дори да имат сходна същност.

  2. lubo
    #5

    "Ако конституционният законодател имаше намерение да сведе кръга на целите и действията, присъщи само на политическите партии единствено до участието им в избори и придобиването на власт, той щеше да каже ясно и недвусмислено, че на гражданските сдружения не се разрешава участието в политически избори и нищо повече", казват от Търговската колегия." - тия имат едновековно умствено изоставане. Така е било наистина преди век, в навечерието на ВМРО. Днес партиите могат да извършват и дейност присъща

  3. lubo
    #4

    Партиите са вид асоциации. Във Франция например, Закона за политическите партии съществува едва от 1958г. До 1958 партиите са се формирали като асоциации. Причината за създаване на специален закон за партиите е тяхното финансиране и свързаната с него политическа корупция. Видно е, че разликата между дружество и партия (по закона за партиите) възниква изключително по време на избори. Всяка друга политическа дейност (вън от изборната) трябва да е позволена на всеки гражданин. Така е поне в развитите демокрации.

  4. бат Ники
    #3

    По принцип рубладжиите се страхуват от всякаква свобода и конкуренция, добре съзнавайки некадърността си. Затова всичко трябва да се картелира по такъв начин, че само правилните хора да могат да се занимават с определен вид дейност от дадено ниво нагоре. Вижте различните видове браншови организации, адвокатски колегии и т.н. Само че, поради своята некадърност, дори и без реална конкуренция, те пак се оси.ат и дърпат всички ни надолу.

  5. partizanin
    #2

    Почна се. Сега поне вече е съвсем очевадно, че от КГБ ще се опитат да ни приложат унгарския сценарий. "Медиите" им унищожиха гражданското общество, сега съдът ще ни обясни, че имаме право само да ядем трева и да благодарим на вождовете за светлото бъдеще, после ще забранят по един или друг начин неудобните партии, и ... здравствуй, Товарищ Путин!

  6. Alan Smithee
    #1

    Аристотел пасти да яде. Човекът бил политическо животно, зоон политикон, дръж ми шапката. Животни сме. Чифтокопитни. Щом търпим гореописаната войнстваща некадърност да ни води през трънаци и дерета.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.